Kurban Bayramında Kısıtlamalar Gelebilir: Vaka Sayısı Bu Şekilde Devam Ederse Bazı Yerlerde Kısıtlamalar Yapılacak

Kurban Bayramında sokağa çıkma yasağı gelme ihtimali var. Salgın nedeniyle Ramazan bayramında 81 ilde sokağa çıkma yasağı getirilmişti. 

Vaka sayısında yaşanan artışlar yada azalmalar Kurban bayramında yaşanacak kısıtlamaların olup olmayacağını gösterecek. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Kurban bayramına sayılı günler kala önemli açıklamalarda bulundu. 

Kurban bayramında genel bir sokağa çıkma yasağının olmayacağını ama vaka artışı hızlı ve fazla olan yerlerde kısıtlamların söz konusu olduğunu ve bunun netleşmesinin önümüzdeki günlerde açıklanacak olan vaka sayılarının belirleyeceğini belirtti.

İşte Prof. Dr. İlhan'ın Kurban Bayramında alınacak önlemler ve tedbirlere ilişkin yaptığı açıklamalar

Kurban Bayramı'na yine çok düşük rakamlarla girmek arzusundayız ama şu anda bugünden itibaren 9 gün var. Eğer biz 9 günde daha aşağı düşmezsek Kurban Bayramı'nda bazı kısıtlamalar da gelebilir. Evet ülke genelinde sayın bakanımız kısıtlama olmayacağını söyledi ama; bir ilçede, ya da bir ilde çok fazla vaka artışı görülürse oraya kısıtlama gelebilir. Giriş çıkış yasağı gelebilir. Kurban Bayramı'nda kimse Ramazan Bayramı'ndaki gibi uzakta olmak istemez. Memlekete gideceğiz ama fiziksel mesafe ve karantina koşullarına da dikkat etmemiz gerekiyor.

Evet çok özledik büyüklerimizi. Gittiğimiz zaman sarılma, temas yerine yine fiziksel mesafeye dikkat etmeliyiz. Kaldığımız yerde havalandırmaya dikkat etmeliyiz. Camı mutlaka açmamız gerekiyor. Özellikle bir evde çok sayıda kişi kalacaksa tuvalet gibi banyo gibi yerlerin havalandırmasına çok dikkat etmesi gerekiyor. Çünkü virüs gücünü temastan ve havadaki yoğunluktan alıyor. Eğer Kurban Bayramı'nda bunlara dikkat etmezsek bayramdan sonra vaka sayısındaki artışı görebiliriz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13