İlkokul 4 ve Ortaokul Sınavlarının Nasıl Yapılacağı Belli Oldu

Milyonlarca öğrenci ve veli lise sınavlarının ertelenmesinin ardından, ortaokullarda sınavların nasıl yapılacağını merak ediyor. 
Ortaokullarda bir çok okulda 22 Mart Pazartesi gününden itibaren yüz yüze sınavlara başladı. Yüz yüze sınavların 4 Nisan tarihine kadar tamamlanması beklenmekte. 
Ortaokullarda ve 4. sınıflarda yapılacak olan yüz yüze sınavların yapılması kesinlik kazandı. Ortaokullarda ve 4. sınıflarda yüz yüze sınavlar önümüzdeki haftaya kadar tamamlanması beklenmekte. 
Milli Eğitim Bakanlığı ortaokullardaki yüz yüze sınavlara ilişkin açıklamayı yaptı
İşte MEB'in ortaokullarda yüz yüze sınavlara ilişkin aldığı o karar

Yalnızca isteyen velilerin sınavların dikkate alınması için başvuruda bulunmalarına izin verilmişti. Ancak birinci dönem notları yazılı sınavlar olmadan tamamlanan ilkokul 4 ve ortaokul öğrencileri için ikinci dönem yüz yüze yazılı sınav olacak. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzasıyla gönderilen yazıya göre 2020 - 2021 eğitim öğretim yılının ikinci dönemine ilişkin puanlar Okul Öncesi ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nde yer alan ölçme ve değerlendirme hükümlerine göre verilecek.

HER DERSTEN 2 SINAV

İlgili yönetmeliğe göre 4, 5, 6, 7 ve 8'inci sınıflarda her dersten bir dönemde 2 sınav yapılacak. Sınavların zamanı, en az bir hafta önceden öğrencilere duyurulacak. Sınava mazereti nedeniyle katılamayan öğrenciler belirlenen başka bir tarihte sınava alınacak. Sınavlar okul ortamında yapılacak, ancak kendisinde veya ailede birlikte kaldığı bireylerden herhangi birinde kronik rahatsızlığı bulunan ya da Kovid-19 salgınından dolayı hasta veya temaslı olan öğrenci okul içinde uygun bir zamanda ve izole bir ortamda sınava alınacak.

Sınavı yapılacak her bir ders için sınav süresi bir ders saati olarak planlanacak ve sınav bu süreye uygun olarak hazırlanacak. Gerekli görülmesi halinde cumartesi günleri de okullarda sınav yapılabilmesine imkân sağlanacak. Sınav tarihleri en az bir hafta önceden öğrencilere duyurulacak ve e-okul sistemine işlenecek. Karne notlarında sınavların yanı sıra canlı derslere katılım ve performans ödevleri de etkili olacak.

Ceyda Karaaslan- Sabah

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol