Corona Salgınında 21 Eylül Okulların Açılışı "Milat Olacak"

Normalleşme süreci sonrasında yaşanan vaka artışı okulların açılışıyla birlikte, daha da fazla arttıracağı görüşü mevcut.
Uzmanlar pandemide 21 Eylül'ün milad olacağı görüşünü savunuyor.
Özellikle okulların açılış tarihinin, grip mevsimi olması, çocukların kurallara özen göstermemesi, vaka artışını tetikleyeceği düşünülmekte.
Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık bakanlığı okulların açılışıyla ilgili öneriler ve görüşler 3 başlık altında toplanıyor.
Özellikle dikkat çeken uygulamaların başında, karantina yasaklarını delenlere cezalar gelmesi, risk grubuna dahil olanlara tarama yapılacak

Edinilen bilgiye göre, pandeminin kontrol altına alınması ve sonbahar aylarında beklenen artışın önlenmesiyle ilgili toplantılarda farklı öneriler tartışılıyor. Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere ilgili bakanlıklarda yapılan değerlendirmelerde, önerilerin genellikle üç başlıkta toplandığı öğrenildi.

DAHA FAZLA TEST

Okulların açılmasının planlandığı 21 Eylül'e kadar olan süreçte, dört haftalık bir strateji geliştirmek gerekecek. Sağlık Bakanlığı'nın pandeminin en yoğun olduğu dönemde, günde en fazla 54 bin test yaptığı, son dönemde ise bu rakamın 67 bine çıktığı belirtiliyor. Bu rakamın, günde 150 bine çıkması öneriler arasında bulunuyor.

RİSKLİ GRUPLARA TARAMA

AB ülkelerinde yapılan araştırmalarda, "taksiciler, otobüs ve tramvay sürücüleri, restoran çalışanları ve temizlikçiler" en yüksek risk grupları olarak belirlendi. Mücadelede risk gruplarından başlayacak tarama yapılması, pozitif çıkanların izole edilmesi de tavsiyelerden biri.


KARANTİNAYI DELENLERE YAPTIRIM

Hürriyet'in haberine göre; Evde izolasyonda çıkan sorunların giderilmesi için de farklı öneriler getirildi. Sağlık Bakanlığı'nın genelgesiyle belirlenen koşulları taşımayanlara evde izolasyon uygulanıyor. Ancak kişilerin izolasyona dikkat etmedikleri ortaya çıktı. İçişleri Bakanlığı'nın yaptığı kontrollerde bu kişilere para cezası uygulanmasının yanı sıra, ihlal yapanların öğrenci yurtlarına alınması da tartışılan konular arasında.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol