Bakan Mahmut Özer'den Kariyer Basamakları Sınavına İlişkin Net Açıklama

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Kariyer basamakları sınavına ilişkin iptal haberleri bekleyen öğretmenlere, Bakan Özer'den yanıt geldi.
Uzman ve başöğretmenlik unvanı için sınav yapılmasına tepki gösteren öğretmenler neredeyse her gün, etkinlikler düzenlemekte.
Bakan Özer kariyer basamakları sınavına ilişkin son noktayı koyarak, sınavın iptalinin söz konusu olmayacağı yönünde açıklamada bulundu.
İşte Bakan Mahmut Özer'in yaptığı son açıklama! 

Bakan Özer'den uzman öğremtenlik ve başöğretmenlik ile ilgili önemli açıklamalar geldi. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yüzbinlerce öğretmenin gireceği ve iptal edilmesini istediği 'kariyer sınavı' ile ilgili tartışmaları hakkında Yeni Şafak'ın sorularını yanıtladı.

Türkiye'de her alanda, kariyer sisteminde sınav yapıldığına dikkat çeken bakan mahmut Özer, öğretmenlerin uzman öğretmenlik kariyeri için 180, başöğretmenlik keriyerei için ise için 240 saat çevrimiçi eğitim aldığını söyledi ve ekledi:
"Sadece aldıkları bu eğitimlerin değerlendirilmesine yönelik bir sınav yapacağız. Bu sınavlar öğretmenlerimizin öğretmenlik yeterliliklerini ölçmeye yönelik bir sınav değil. Bir başka önemli nokta da uzman ve başöğretmenliğin isteğe bağlı olması. Yani bir zorunluluk yok. Bir zorunluluk olmamasına rağmen şartları tutan öğretmenlerimizin yaklaşık yüzde 95'i başvurdular ve büyük bir çoğunluğu da eğitimlerini tamamladı. Sınava yönelik örnek soru kitapçıklarını yayımladık. Yayımlamaya da devam edeceğiz. Ortada bu bağlamda bir sorun yok. Yüksek lisans ve doktora yapmış olan öğretmenlerimiz yapılacak sınavlardan muaflar. Bu kapsamda yaklaşık 90 bin öğretmenimiz sınavdan muaf olacak."
UZMAN ÖĞRETMENLİK SINAVI SİYASİ MALZEMEYE ÇEVRİLİYOR
Uzman öğretmenlik ve beşöğretmenlik kariyer sınavlarına ilişkin süreçle ilgili ciddi bir manipülasyon olduğunu belirten Bakan Özer,
"Sınav ile sanki öğretmenlerin itibarlarını zedeliyormuşuz, öğretmenlerin yeterliliklerini ölçüyormuşuz, maaşlarını artırmak için sınava tabi tutuyormuşuz gibi irrasyonel bir algı çalışması organize ediliyor. Bazı siyasiler de bu organizasyonu bir siyasi malzemeye çevirme derdinde" dedi.
ÖĞRETMENLERE YENİ BİR UNVAN TAHSİS ETMEDİK

Açıklamalarına; eğitim sistemi içerisinde halihazırda 75 bin uzman öğretmen ve 90 bin başöğretmen var' diyerek devam eden Bakan Özer bu konu ile ilgili,
"Biz yeni bir unvan tahsis etmiş olmadık. 2004 yılında yürürlüğe giren 5204 sayılı Kanun ile bu unvanlar zaten tanımlanmış ve 2005 ve 2006 yıllarında yapılan sınavlarla 92 bin 382 öğretmene uzman öğretmen ve 338 öğretmene de başöğretmen unvanı verilmiştir. Ancak uzman ve başöğretmenlik için kota ve diğer kriter nedeniyle iptal edilmiş ve yürürlükten kaldırılmış bir uygulama. Yoksa başöğretmenlik sınavına nasıl 70 bin civarı öğretmen başvurabilecekti ki? Sistemde zaten bu unvana sahip bir öğretmen olmasaydı hiç kimse başöğretmenliğe başvuramazdı" ifadelerini kullandı.
SINAVDA BAŞARILI OLANLAR UNVANI ALACAK
Öğretmenlik Meslek kanunu'nda iyileştirme yapılması gereken konunun sınavın kaldırılması olmadığını vurgulayan Özer şunları söyledi:
"Uzman öğretmenliğe başvuran yaklaşık 544 bin öğretmenimizin tamamı eğitimlerini tamamlayarak sınavda başarılı olduklarında uzman öğretmen olabilecekler. Aynı durum başöğretmenlik için de geçerli. Yapılacak sınav ile öğretmenlerimizin birbirleri ile rekabet etmek zorunda olmamasını sağlayacağız."
18 Temmuz 2022'de başlatılan uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik eğitim programı 19 Eylül 2022'de bitecek. Verilen eğitim sonrası yazılı sınav başvuruları 26 Eylül 2022-3 Ekim 2022 tarihleri arasında alınacak. Sınavlar ise 19 Kasım'da gerçekleşecek. Uzman ve başöğretmenlik sınav sonuçları ise 12 Aralık 2022 tarihinde ilan edilecek. Sertifika almaya hak kazanan öğretmenlerin sertifikaları, 4 Ocak 2023'te düzenlenecek ve uzman ya da başöğretmen unvanı alan öğretmenler, 15 Ocak 2023 tarihinde söz konusu unvanlar için öngörülen eğitim öğretim tazminatından yararlanabilecek.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

#Uzman öğretmenlik #Telegram #Başöğretmenlik #Deneme sınavı #Çalışma kağıdı #Soru cevap #Örnek sorular #Meb #Öğretmen #Uzman öğretmenlik soruları #Başöğretmenlik sorular #UZMAN ÖĞRETMENLİK DENEME #Öğretmenlik Deneme Sınavları Tüm Modüller İçin #Ölçme Ve Değerlendirme Soru Föyleri – Denemeleri #Öğrenme Ve Öğretme Süreçleri Mini Denemeler #2022 Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı PDF #2022 Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı PDF Indir #ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME DENEME VE FÖYLERİ #ÖĞRENME VE ÖĞRETMEN SÜREÇLERİ DENEME VE FÖYLERİ #Uzman Öğretmenlik 12. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 11. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 10. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 9. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 8. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 7. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 6. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 5. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 4. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 3. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 2. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 1. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 4. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 3. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 2. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 1. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavları Tüm Modüller İçin #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavları #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı