Aşılanma Tamamlana Kadar Yüz Yüze Eğitime Ara Verilmesi İçin İmza Kampanyası

Yüz yüze eğitim başlayalı bir aydan fazla süre geçmesine rağmen, öğretmenlerin aşı çalışmaları halen tamamlanmadı.
Eğitim İş sendikası öğretmenlerin aşılanması bitene kadar, yüz yüze eğitime ara verilmesi gerektiğini bildirmek amacıyla, imza kampanyası başlattı.
Vaka sayılarının bu kadar yüksek olması ve her gün gelen okullarda vaka haberleri nedeniyle, bir an önce yüz yüze eğitime ara verilmesi gerektiği görüşünü paylaştılar.
Aşağıdaki dilekçeyi doldurarak sizde kampanyaya katılabilirsiniz

…………………………  VALİLİĞİNE
GÖNDERİLMEK ÜZERE
…………………………….. OKULU/LİSESİ MÜDÜRLÜĞÜNE
Covid-19 pandemisi nedeniyle bir çok meslektaşımızın öğrencimizin ve vatandaşımızın sağlık sorunları yaşadıkları hatta vefatla sonuçlanan süreçlerin yaşandığı bilinmektedir.   
Pandemi sürecinde bir çok kez yüz yüze eğitime ara verilmiş ve uzaktan eğitim süreci uygulanmıştır. Gelinen noktada 2 Mart 2021 tarihi itibariyle sürecin İl Hıfzıssıhha Kurulları kararlarına göre yürütülmesine karar verilmiş ve valilikler ile diğer kurumlara iletilmiştir.  
Salgına ilişkin iki önemli unsur söz konusudur. Bunlardan birincisi maske, mesafe ve temizlik  tedbirlerinin alınması ikincisi ise aşılama uygulamasının tamamlanmasıdır. Her iki konuya ilişkin olarak da idare bakanlıklar, valilikler, kaymakamlıklar …. ve diğer idari birimler)  tarafından tedbir alınması gerekirken yeterli tedbirler alınmaksızın yüz yüze eğitim süreci yürütüldüğü görülmektedir.
Eğitimin yüz yüze yapılması gerektiği açıktır fakat evrensel, anayasal, yasal ve sonucunda insani bir hak olan sağlık ve yaşam hakkını tehlikeye atacak uygulamaların sonlandırılması riskin minimize edilmesi gerekir.
Aksi uygulamalar en başta insan sağlığı ve yaşam hakkına sonrasında da hukuka aykırı olacaktır.
Bugüne kadar sürdürdüğüm yüz yüze eğitime ilişkin olarak;
657 sayılı Devlet Memurları Kanununda yer alan; “Devlet memuru amirinden aldığı emri, Anayasa, kanun, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ve yönetmelik hükümlerine aykırı görürse, yerine getirmez ve bu aykırılığı o emri verene bildirir. Amir emrinde ısrar eder ve bu emrini yazı ile yenilerse, memur bu emri yapmağa mecburdur. Ancak emrin yerine getirilmesinden doğacak sorumluluk emri verene aittir.”
Hükmü gereği bakanlık ve diğer birimlerden verilen emirler  doğrultusunda yerine getirdim.
Fakat gelinen noktada;
-    Pandemi yayılımının  mutant virüslere de bağlı olarak hızla arttığı, bulaşıcılığın ve hastalanma riskinin küçük yaşlara kadar indiği bu süreçte kendimi ailem ve öğrencilerim ile onların bulaştıracakları kişiler yönünden yüksek kaygı taşımakla birlikte riskin arttığını ve artmaya devam ettiğini,
-    Mevcut şartlarda verilen yüz yüze eğitim emirlerinin gerekli şartların sağlanamamasına ve aşılarımın tamamlanmamasına bağlı olarak hukuka aykırı olduğunu, 
düşünüyorum.
Bu nedenlerle;
1-    Eğitim ve Bilim İşgörenlerine yönelik aşılamanın bir an önce tamamlanması ve bu konuda  bilgilendirilmemi,
2-    İlimizdeki eğitim öğretim süreci ile ilgili karar verme merci olan Vali başkanlığındaki İl Hıfzıssıhha Kurulunca aşılama işlemi ile aşı etki süreci ve  pandemiye ilişkin alınması gereken tedbirler tamamlanana kadar yüz yüze eğitime ara verilmesi, 
3-    Devlet Memurlarının Şikayet Ve Müracaatları Hakkında Yönetmelik hükümleri gereği dilekçemin çözümlemeye yetkili makama iletilmesi,
Hususlarında gereğini arz ederim. 

.
                                                                                                
İmza
Ad- Soyad
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol