TÜRKİYE'DE EĞİTİM GÖREN ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERLE YÖK'TE İFTAR YEMEĞİNDE BULUŞULDU

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, ailelerinden kilometrelerce uzakta olup Türkiye'deki üniversitelerde eğitim gören uluslararası öğrenciler ile iftar yemeğinde buluştu.

YÖK Başkanlığında gerçekleştirilen iftar yemeğine YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç'ın yanı sıra YÖK Üyeleri ile YÖK yetkilileri, iftara katılan öğrencilerin ülkelerinin Büyükelçileri ile Eğitim Ataşesi düzeyinde yetkilileri ve Türkiye'deki uluslararası öğrencileri temsilen Ankara'daki üniversitelerde lisans / lisansüstü eğitimlerine devam eden yaklaşık 62 ülkeden 161 uluslararası öğrenci katıldı.

YÖK Başkanı Saraç, iftar yemeği öncesinde bir hoşgeldiniz konuşması gerçekleştirdi.

YÖK Başkanı Saraç, ülkemizde yükseköğretim sistemimize dahil olan uluslararası öğrenci sayısında her geçen gün biraz daha artış yaşandığını ve bundan mutluluk duyduklarını belirtti.

2000'li yıllarda 16 binlerde olan öğrenci sayısının 2014 yılında ciddi bir sıçrama kaydettiğini söyleyen YÖK Başkanı Saraç, bugün itibariyle Türkiye'de 173 farklı ülkeden 128 bini aşkın uluslararası öğrencinin bulunduğunun altını çizerek bu sayıyı daha da çok artırmak ve dünyadaki gençlerle entegre olmak istediklerini vurguladı.

Uluslararası öğrencilerin entelektüel birikimini, geldikleri ülkelerin ve bölgelerin dinamiklerini, çok önemli ve kıymetli zenginlikler olarak değerlendirdiklerini ifade eden Başkan Saraç, "Türk üniversitelerinin uluslararası çekim merkezi olmasında referans noktasının, sizler olduğunu biliyoruz. Sizler, ülkemizin yükseköğretimini dış dünyaya en iyi şekilde yansıtacaksınız. Hem kendi ülkenizin hem de Türkiye'nin kalkınmasına ve farklı kültürel kimliklerin bir arada ve barış içinde yaşamalarına katkıda bulunacaksınız." diye konuştu.

"Yeni YÖK" olarak uluslararası öğrencilere daha iyi eğitim verebilmek amacıyla eğitimde ve üniversiter yaşamda kalite kültürünü öne koyduklarını sözlerine ekleyen YÖK Başkanı Saraç konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

"Siz değerli öğrencilerimiz için dünyada örneği olmayan ve ülkemizde ilk kez uygulanan yeni bir burs projesi ihdas ettik. Bu projemizle hedef ülkelerin ihtiyaç duyduğu alanlarda, o ülkenin öğrencilerine eğitim veriyoruz. Kendi ülkelerine döndükten sonra bizim ülkemizde aldıkları eğitim süremizin 2 katı kadar kendi ülkelerindeki devlet kurumlarında vazife görmeleri şartını getirdik. Mezun olduktan sonra kaç yıl nerede görev yapacaklarını önceden biliyoruz.

Bu burs politikamız ile o ülkelerdeki etkinliğine hizmet etmiş olduğumuzu düşünüyoruz. Burslu öğrencilerimiz Pakistan (Keşmir), Kosova, Arnavutluk, Bangladeş, Ukrayna (Kırım), Makedonya ve Ruanda'dan.

Diğer yeni bir projemiz "YÖK-Türkoloji" burs programıdır. Bu bilgiyi de sizlerle paylaşmak isterim. Kosova Priştine Üniversitesi Türkoloji bölümü ile Sudan'ın önde gelen üniversitelerinin Türkoloji bölümlerinden gelen başvuruları kabul ettik."

YÖK Başkanı Saraç'ın programda yaptığı konuşmanın metni için tıklayınız.

YÖK Başkanı Saraç'ın konuşmasının ardından iftar yemeğine geçildi. Başkan Saraç, iftar yemeği sonrası öğrencilerle bir süre sohbet etti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol