Okul Meclis Seçimleri Nasıl Yapılır?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

OKUL MECLİS SEÇİMLERİ NASIL YAPILIR?

Okul Meclis Başkanı ne demek?
Okul Öğrenci Meclisi ile okul idaresi arasındaki ilişkilerdeki yetkili kişiler Meclis Başkanı ve Okul Müdürüdür. İl Öğrenci Meclisi ile İl Millî Eğitim Müdürlüğü arasındaki ilişkilerdeki yetkili kişiler İl Öğrenci Meclisi Başkanı ve İl Millî Eğitim Müdürüdür.

Okul Meclislerinin amacı nedir?
Cumhuriyetimizin demokrasi ile güçlendirilmesi; öğrencilerimizde yerleşik bir demokrasi kültürünün oluşturulması, hoş görü ve çoğulculuk bilincinin geliştirilmesi, kendi kültürünü özümsemiş, millî ve manevî değerlere bağlı, evrensel değerleri benimseyen nesillerin yetiştirilmesi; öğrencilere seçme, seçilme ve oy

Okul Öğrenci Meclisi kaldırıldı mı?
Millî Eğitim Bakanlığı Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Yönergesi 7821597sayı ve 17.04.2019 tarihli Makam Oluru ile yürürlükten kaldırılmıştır.


Okul meclisi nedir kısaca?
Türkiye genelinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı tüm ilköğretim ve lise öğrencilerinin temsil edildiği bir meclistir. Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ortaklaşa yürütülen Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Yönergesi kapsamında faaliyet göstermektedir.

Okul öğrenci meclis başkanını kim seçer?
Okul öğrenci meclisi başkanlık divanı seçimi, okuldaki seçmen öğrencilerin oylarıyla yapılır. Başkanlık divanına yalnız okul öğrenci meclisine seçilmiş sınıf temsilcileri aday olabilir.

Okul temsilcisi ne iş yapar?
 

  • Okullar arası temsilci görüşmelerinde bulunur.
  • Sınıflar arası iyi ilişkiler kurar. Defter, kitap eksiği olan arkadaşları için çözümler bulur.
  • Arkadaşlarını yerine getiremeyeceği vaadler ile kandırmaz.

Öğrenci Kurulu ne demek?
Ortaokul ve imam-hatip ortaokullarında öğrencilerin ilgi, istek, yetenek ve ihtiyaçlarını belirleyerek olumlu davranışlar kazanmaları ve olumsuz davranışların önlenmesi için öğrenci davranışlarını değerlendirme kurulu oluşturulur.

Okul öğrenci temsilcisi seçimi kalktı mi?
– Öğrenci Meclisleri Çalışmaları ( Okul Öğrenci Temsilcisi Seçimleri ) Kaldırıldı. Milli Eğitim Bakanlığı, çıkardığı yönerge Türkiye Öğrenci Meclisi çalışmalarını iptal etti. İlgi: a) 17.04.2019 tarih ve 67951427-2O-E.7821597 sayılı Makam Oluru.

Okul Meclisi’nin başkanını Müdür seçer mi?
MADDE 34- Okul Öğrenci Meclisi Başkanı, okul meclisi üyeleri arasından seçim çevresindeki okula kayıtlı öğrencilerin oylarıyla seçilir.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol