Öğrencilere Parola İfadesini Öğretme

By Jennifer Davis Bowman
Metinleri sınıfta tartışırken, öğrencilerin yazarın sözlerini kullanmaktan (kopyalamaktan), yazarın fikrini kendi sözcükleriyle ifade etme zorluğunu kabul etmekten zorlanır (parantez).

Ancak, etkili parola yazma öğretimi gereklidir, çünkü parola kullanmanın kullanılması önemli okuryazarlık becerilerini kolaylaştırır : Tekrarlanan okumayı teşvik eder, öğrenciler alıntıları takip ederken ve metin ayrıntılarını özetlerken not alma alışkanlıklarını geliştirir ve orijinal metni açıklamak için uygun yolları düşündükleri için kelime dağarcığını genişletir. Beceri öğrencilere göz korkutucu gelebilir çünkü bir cümleyi yeniden şekillendirmek için uygun kelimeleri bulmak zaman alır , ama bu iyi harcanan zamandır.

Elbette, ayrıca, sözde intihal yapmaktan kaçınmak için gerekli olan yetenek setini geliştirmeleri için elbette, aynı zamanda, başka bir deyişle, parantezlemeyi öğretmeliyiz .

ÖĞRENCİ ARAÇLARI
Öğrencileri desteklemenin bir yolu, onları yeniden ifade ederken yardımcı olabilecek araçlardan haberdar etmektir. Bunları eğitim çarkları olarak düşünün - öğrenciler onları sonsuza dek kullanmayacak.

Akademik Cümleler: Hazır cümle, öğrencilerin cümle kurarken cümlelerini düzenlemelerine yardımcı olur. Site, fikirleri tanımlamak, fikirleri karşılaştırmak ve karşılaştırmak, sebep-sonuç tanımlamak ve ifadeleri destekleyecek kanıtları açıklamak için cümle başlatıcıları sağlar.

Örneğin, eğer bir öğrenci X kelime kelimesini kullanıyorsa, “X kelimesini kapsar ...”, “X kelimesini tanımlaması zor, çünkü ...” ve “kelimelerini bulmakta zorlanabilirler. X'in amacı ... ”

Ashford Üniversitesi Yazma Merkezi : Bu web sitesinde parola çevirme sürecini incelemek için beş maddelik bir sınav vardır . Öğrencilerin verilen bir metin için örnekleme ve örnekleme olmayan örnekleri tanımlamalarını sağlar.

Örnek olmayan örnekleri incelerken, öğrencilere bir kelimeyi kopyalamanın ve yapıştırmanın bir kelimeyi değiştirmenin veya yeniden düzenlemenin nasıl yapıldığını gösterir. Öğrenciler, cümle yapısındaki bir değişiklik veya sınırlı alıntılanmış bilgilerle birleştirilen kişisel detaylandırma da dahil olmak üzere, etkili parantez örnekleri görüyorlar.

Ton Analizörü : Bu araç, öğrencilerin bir metinden kısa bir örnek girmelerine ve ton analizini almalarına olanak sağlar. Bu aracı kullanırken, öğrenciler metnin öfke, neşe, üzüntü, vb. Gösterip göstermediğinin değerlendirilmesini isteyebilirler. Bu duygulara ek olarak, web sitesinde kendine güvenen ( örneğin, aktif ses ve / veya sözcükleri kullanan metinleri tarif eden diller) gibi dil tanımlayıcıları da bulunur. gibi irade , mutlaka , vs.) ya da geçici sözlerle (metinler gibi görünüyor , görünür , belki ) vb. Bu araç, öğrencilere paragraflanmış materyallerinin tonlarını orijinal metnin tonuyla başarılı bir şekilde hizalamalarında yardımcı olur.


ÖĞRENCİ KENDİ KENDİNE KONTROL İSTEMLERİ
Öğrenciler yukarıdaki araçları büyütmeli ve öğretmenler kendi ilerlemelerini nasıl tekrar ettiklerini parola cümleleriyle nasıl izleyeceğini göstererek bu büyümeyi teşvik edebilirler. Öğrenciler, kendilerine şu soruları sorarak, nasıl parola çevirdiklerini izleyebileceklerini kendileri kontrol edebilirler:

Kendi kelimelerimle yazarken metnin en önemli (ve böylece korunmaya uygun) öğelerini tanımlayabilir miyim?
Kendi sözcüklerimi koymak için hazırlamak için metnin elemanlarını bellekten anlatabilir miyim?
Metnin anlamını korumak için cümle yapısını nasıl ayarlayabilirim?
ÖĞRENCİ UYARILARI
Paraşütle atlama yolculuğu birkaç hıçkırık içerebilir, çünkü olası öğrenci zorluklarını belirlemek iyi bir fikirdir. Başka bir deyişle, öğrencilere şunları yapmaları gerektiğini hatırlatır:

Metni, her seferinde bir bileşen olan, yavaş yavaş kendi sözcükleriyle tanımlamaya çalışın (bu yakın okuma stratejisi için Doug Lemov ve Maggie Johnson'a teşekkürler). Örneğin, okumadaki önemli ifadeleri tanımlamak için önce kendi sözcüklerini kullanabilir, ardından bir veya iki anahtar cümleyi açıklamak için çaba harcayabilir ve en sonunda bir paragrafın tamamını parantez etmeye çalışabilirler.
Metin ve parola cümlesi arasındaki benzerlikleri izleyin. Örneğin, belirli cümleleri veya paragrafları açıkladıktan sonra, kaç kelimenin paylaşıldığını not etmeleri gerekir. Yazar ile aynı kelimeleri kullanmak yerine, aynı ana fikri yansıtmaya odaklanın. Eğitim ve Öğretimde Poorvu Merkezi Yale'de bunu başarmak için nasıl modeller izleyin kolay sunmaktadır.
Belirtilen malzemede yeterli sayıda kelime ikamesi olduğundan emin olun. (Sadece birkaç kelimeyi değiştirmek intihal anlamına gelebilir.) Öğrenciler cümlenin yapısını değiştirmeye odaklanmalılar . Bu, basit bir cümleyi bir bileşik cümleye dönüştürmeyi veya edatlı bir cümle eklemeyi içerebilir.
Özel dili ayarlamaktan kaçının (kısaltmalar, figüratif dil, jargon vb.). Bu tür terimler ortak bilgi olarak kabul edilir, bu yüzden bunları bir parantez içinde kullanmak intihal anlamına gelmez. Purdue Çevrimiçi Yazma Laboratuvarı gibi kaynaklar, öğrencilerin belirli bir terimin ortak bilgi olup olmadığını anlamalarına yardımcı olabilir.
Öğretmenler, öğrencileri okumaya yönelik okuma yanıtı olarak başka ifadeler görmeye teşvik ederek kopyalamanın ötesine geçmeye zorlayabilir. Öğrencileri gerekli kaynaklarla donattığımızda, istisna yerine öğrencinin sesini kural yaparız.

Kaynak: https://www.edutopia.org/article/teaching-students-paraphrase

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol