Öğrenci Karneleri Değişiyor: İşte Yeni Sistem Ve Uygulanacağı Tarih

MEB henüz değerlendirme aşamasında desede öğrenci karnelerinde büyük değişiklikler geliyor. 

Yeni karneler eskisi gibi tek sayfa olarak verilmeyeciği, yeni karnelerde sadece not değerlendirmesinin olmayacağı sinyalleri verildi

Peki yeni karneler öğrencilere ne zaman verilecek? MEB yeni karne sisteminin 2019-2020 Eğitim öğretim yılını kapsamayacağını belirtti. 

İşte yeni karnelere ilişkin tüm detaylar

YENİ KARNELER NASIL OLACAK?

Mevcut karnelerde öğrencilerin son 1 yıl içerisindeki sınav sonuçları yansıtılıyor. Daha çok sonuç odaklı bir değerlendirme yer alıyor. Artık yapılacak değişiklikler ile öğrencilerin 1 yıl içerisindeki gelişim süreçleri yer alacak. Bu şekilde veliler, öğrencinin karnesine baktığında çocuğunun o yıl içerisinde neyi yapıp yeni yapamadığını net bir şekilde görebilecek. Başlıca değişiklikler şu şekilde olacak;

Karneler tek sayfadan ibaret olmayacak

Karnelerde sadece not değerlendirmesi yer almayacak
Derslerdeki gelişim süreci yer alacak; Ezber yapabiliyor mu?, derste söz hakkı istiyor mu?, yüksek sesle okuyabiliyor mu?, okuyabildiğini anlayabiliyor mu ve yazıya dökebiliyor mu?, Hatasız söyleneni ne kadar hızla yazabiliyor?, Duyduğunu ne kadar hızla yazabiliyor?, anladığını anlatabiliyor mu?, Matematik dersinde öğrenciler 4 işlem yapabiliyor mu?, Analiz yeteneği var mı?
Yıllardır alışılagelmiş olan tek sayfalık karne örnekleri yer almayacak. Yukarıdaki bilgiler yer aldığı için karneler, birden fazla sayfadan oluşacak. Akademisyenlerle yapılan toplantılar, dünya örneklerinin incelenmesi neticesinde birçok ülkede karnelerin bu şekilde kapsamlı olduğu kanısına varıldı. 

 

YENİ KARNELER NE ZAMAN DAĞITILACAK?

23 Ekim itibariyle çalışmalar devam ederken, farklı neler yapılabileceği konusunda toplantıların devam ettiği öğrenildi. Önümüzdeki sene bu çalışmanın hayata geçirilmesi bekleniyor. Önümüzdeki yeni eğitim yılında karnelerin formatının değiştirilmesi öngörülüyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol