Kanıta Dayalı Öğrenme Stratejileri

Sık sık öğrencilerime, "Sınıf materyali hakkında düşünmek veya test yapmak için ilk kez bir test yapılırsa, ikimiz de muhtemelen başarısız oluyoruz" dedi. Öğrenme çaba göstericidir ve biliş gerektirir. Öğretmenlerim olarak, öğrencilerime sınıfta öğrenme gösterme fırsatı sağladığımdan emin olmam lazım.

Bunu yapmanın birçok yolu var. Yöntemleriniz geleneksel olabilir ve kurşunkalem ve kâğıt gerektirir ya da bir ekran ve diğer manipülatiflerle daha modern olur. Tekniğin önemi yoktur, öğrencilerin bilgi veya içeriği ile çalışmaya ve düşünmeye devam etmeleri gerekir.
Bilişsel psikoloji, öğrencilerin yeteneklerine veya sınıf düzeylerine bakılmaksızın, çoğu sınıflara olağanüstü bir şekilde uygulanabilir ve uyarlanabilir belirli öğrenme stratejilerinin kanıtlarını sağlar. Öğrenme Bilimcileri aracılığıyla keşfettiğim ve öğrencilerime daha etkili ve verimli çalışma ve uygulama alışkanlıkları öğretmek ve materyalin kalıcılığını maksimize etmek için neredeyse her gün sınıfta kullandığım iki strateji var.

ARAŞTIRMA UYGULAMASI
Bu çok güçlü strateji sınıfa oldukça basit bir şekilde uygulanır. Alma uygulaması, bilgiyi bellekten geri alma girişimidir. Bu, sınıfta çok biçimlendirebilir-düşük bahisli çok tercihli biçimlendirici değerlendirme, grup tartışması, açık uçlu deneme talebi vb .- sınıfın başında, bir geçiş etkinliği olarak veya son sınıf için olabilir.
Geri çağırma uygulamasını, kendi öğrenimimi değerlendirmede etkili bir yöntem olarak öğrencilerime çerçeveliyorum. Soruları cevaplayabiliyor ya da yapabiliyorlar. Eğer yapamazlarsa, bu daha fazla gözden geçirme ve materyal uygulaması yapmalıdır. Bu noktada sorulara cevap bulamamaları mükemmel bir sonuç olduğunu vurguluyorum. Testte ilk kez denemektense şimdi denediğiniz (ve daha sonra öğrenmelerindeki delikleri daha iyi anladığınızdan) daha iyi değil mi?

Geri çağırma, öğrenciler için böylesine etkili bir özdeğerlendirme aracı olduğu için, öğrencilerime, başlangıçta bilgiyi almayı denemek için sadece beyinlerini kullanmaları gerektiğini söylerim. Bir ders kitabı, bir meslektaş veya defter onlara cevabı söylerse, nihayetinde materyali bilmiyorlardı.
Genellikle herhangi bir ipucu vermeyle başlarım (örneğin banka sözcükleri) ve bunun daha açık uçlu bir etkinlik olmasını tercih ediyorum. Bu, öğrencilerin doğru tahmin ettikleri anda bilgileri bildiklerinin yanlış beyanını hafifletir. Öğrenciler, aslında bir şeyler bildiklerini düşünürken kendilerini kandırmaya çok iyi davranıyorlar, aslında, bilmiyorlar. (Aslında bu tüm insanlar için geçerlidir.)

MESAFE UYGULAMA
Ardışık uygulama sıkıştırmanın tersi olarak tanımlanabilir. Kelimenin tam anlamıyla birden fazla gün, hafta, ay vb. Pratikte aralıklarla ayrılıyor. Öğrencilerime, bir saatlik sıkıştırmadan üç gün boyunca her biri 15 dakika çalışırsanız pratik yaparak daha etkili ve etkili olacağını açıklarım. Bir testten önceki gece. Bildiğim kadarıyla, bundan çok daha iddialı, özellikle ergenlik çağındayken.

Bu stratejiyi çalışma alışkanlıklarına nasıl entegre edebileceklerini basitçe göstermek için bir etkinlik hazırladım.
Yazar, öğrencilerine, doldurmak için bir sayfa verir; sonra, öğrenmeyi sopa haline getirmek için tekrarladıkları bir egzersiz.
Genellikle öğrencileri karıştıran ve bir grafik oluşturan bazı önemli bilgiler edindim; Yukarıdaki örnekte Piaget'in Bilişsel Gelişim Teorisi'dir.
Sınıfa başlamak için, öğrencilerden yalnızca grafiklerini beyinlerini kullanarak doldurmalarını rica ediyorum. Bu adımdaki tüm cevaplarını sarı renkte vurguluyorlar.
Sonra, cevaplarını kontrol etmek ve önceki adımda tamamlamadıkları grafiklerin tümünü tamamlamak için notlarını kullandım ve bu cevapları turuncu renkte vurguladım.
Son olarak, sahip oldukları boşlukları doldurmak için akranlarını ve / veya ders kitaplarını kullanıyorlar ve bu cevapları mavi renkte vurguluyorlar.
Şimdi cevaplarını derecelendirdik ve öğrencilerin bu alımı için üç farklı derecesi var: biri yalnızca beyinlerini kullanarak bildikleri için sarı, notları kullanarak buldukları için turuncu, akranları aracılığıyla buldukları için mavi olan biri. veya ders kitabı. Öğrenciler çizelgelerini saklıyorlar.

Ertesi gün veya birkaç gün sonra, boş grafiği aynı sınıfa başlıyoruz ve aynı adımları uyguluyoruz. Ve bir kez daha, yaklaşık bir hafta sonra bu etkinliği tamamlarız. Öğrencilerin genelde buldukları, grafik çizmeyi ikinci ve üçüncü denemelerde kağıtlarında daha sarı vurgulayıcıya, daha az turuncu ve mavi renk taşıdıkları anlamına gelir; yani beyinleriyle daha fazla hatırladıklarını ve notlara, bir meslektaşlarına veya Ders kitabı.

Uygulamanın aralığı, materyalin daha uzun süreli tutulmasına neden oldu ve öğrencilerin, notaların basit vurgulamasından veya notlarını veya ders kitaplarını yeniden okumaktan çok daha etkili bir çalışma uygulaması var.

Daha birçok öğrenme stratejisi (somut örnekler, ikili kodlama, araya sokma, vb.) Var, ancak bu iki öğrenme stratejisini sınıfa eklemek yalnızca öğretimimi ve öğrencilerin öğrenmesini önemli ölçüde değiştirdi. Değerlendirmeler çok sık ortaya çıktıklarından endişe azdır. Ve öğrenciler, soru sormayı kabullenmeyi çok daha fazla kabul ediyorlar, çünkü bu sadece öğrenme sürecinin bir parçası ve öğrenmelerinin daha doğru bir değerlendirilmesine yardımcı oluyor.

Bunların hepsi ortaokul, lise veya üniversiteye girecekleri hemen her sınıfta öğrencilerime başarılı olmalarını sağlar.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol