Eğitim Politikasını Okul Kültürüne Bağlama

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Eğitim liderlerinin yapabileceği en güçlü ve önemli şeylerden biri, kendini sürdüren ve öğrenci çıktılarına odaklanan olumlu bir kültür geliştirmektir. Bu genellikle bir herculean görev olsa da, başarılı olduğumu bulduğum bu işe yaklaşmanın yolları var.

Kariyerimin bir noktasında, bölgemdeki bir politika ve planlama komitesine idari olarak hizmet ettim. Çoğu zaman, eğitim politikasını çalışmak, eski bir tuzlu su tüketmek kadar çekici olmakla ilgili, ama ben iş ile ilgili zorlukları dile getirdim.

Bu süre zarfında çok sayıda politika ve düzenlemeyi değerlendirdim ve politikanın eğitimcilerin çalışmalarını nasıl etkilediğini anlamaya başladım. Eğitim, her şeyden önce, politika odaklı bir meslektir. Bu içgörü, politikanın yerel, eyalet ve federal düzeylerde ortaya çıkışıyla ilgili merak uyandırdı. Politika oluşturma sürecinin tüm yönlerini etkileyen düşünce kuruluşu modelini araştırmaya da başladım.

Başlangıçta, politika oluşturma ve okul kültürünün tamamen ayrı olduğunu varsaydım. Politika yaratan kurumların mekaniğini anlamaya çalışırken, öğretmenlerim, öğrencilerim ve yöneticilerim için olumlu sonuçlar elde etmek için kullanabileceğim şeyler öğrendim.
SES VE FIRSAT BİR KUYU
Paydaş girişi, herhangi bir kalıcı büyümenin temelidir. Bir lider olarak, sağlam bir okul iklim komitesinin, ilerlemenin ve olumlu bir okul kültürünün gelişiminin devam etmesinin anahtarı olduğunu gördüm.

Bu doğanın bir komitesindeki en büyük zorluklardan biri, odağı sürdürmenin ve tartışmanın ve büyümenin iniş ve çıkışlarında ilerlemenin yollarını bulmaktır. Araştırmamda, bunun aynı zamanda farklı fikirlerin somut sonuçlar elde etmek için çaba göstermesi gereken bir düşünce kuruluşu için de bir engel olduğunu tespit ettim.

Toplantıları yönlendirecek bir soru çerçevesinin uygulanmasının bizi takip etmemizi ve odaklanmamızı sağladığını görüyorum. Kaynakları tartışırken veya bilgiye erişirken, genellikle açıklayıcı sorular soracağım: Okulumuzu özel yapan nedir? Ne olması için harika bir yer?

Tasarım ve uygulama aşamasına girerken, etkimizi değerlendiren ve ölçen bir sorgulama stratejisi geliştirmeliyiz. Bu iş bitti mi? Bunu kanıtlayabilir miyiz? Öyleyse, öğrencilerimizin refahı için kendimizi ne kadar metrik olarak tutuyoruz? Paydaşların satın almaları, bir boşlukta etkin bir şekilde varolmadıklarından, kendimize, temel hedef kitlemize nasıl ulaştığımızı sormalıyız.

Bu sorular fikirleri çerçevelendirmek ve mevcut uygulamalara alternatifler sunmak için mükemmeldir. Eğer bir şey işe yaramıyorsa, bu mutlaka bir başarısızlık değildir, fakat kendimize yaklaşımımızı yeniden gözden geçirmemizi istemek zorundayız.

Karar vermemizi, bizi gerçek düşünceye açan sorulara dayanarak tutarlı bir şekilde şekillendirdiğimizde, başarıyı sık sık görmüyoruz.

OKULUN GÜÇLÜ YÖNLERİNİ ORTAYA ÇIKARMAK
Tank üyelerinin bir politika üzerinde çalışmaya başladığını düşünürsek, bunu akılda tutarak yaparlar. Politikanın etkisinin en üst düzeye çıkarılmasını sağlamak için, mevcut durumun gerçekliğini aspirasyon hedefine karşı ölçüyor ve ardından boşluğu kapatmak için çalışıyorlar. Bu işi yaparken, karşılaştırmalı üstünlüklerini tanımlamaya çalışırlar.

Aynı şekilde bir okul da son derece iyi iş çıkarır - ama eğitim ortamında da karşılanmayan ihtiyaçlar da vardır. Öğretmenler, ortak öğretme çiftleri, bireyler, idari ekipler veya tüm personel ekipleri mevcut güçlerin ve büyüme alanlarının belirlenmesine katılabilir. İletişim önemlidir, böylece çabaların tamamı gelecekteki eylemler için net bir vizyonla sona erer.

Güçlü ve güçlü büyüme alanlarının belirlenmesiyle okulun kültür ve eğitim programlarını geliştirmek için adımlar atılabilir. Bu yol haritası son derece önemlidir. Eğitmenlerin gezinmesi gereken fırtınalı denizler, çığır açmaya başladığında işinize bir çapa olabilir. Okulunuzun güçlü yanlarını bilmek, düşünceli kutlamalara ve büyüme için gerekli olan dürüst değerlendirmelere izin verecektir.

Politika ile çalışırken okulumu ve kendi profesyonel çabalarımı geliştirebileceğim yollar bulmayı asla beklemiyordum. Misyonumuza odaklanmasına yardımcı olan teknikler bulmamda çok şaşırdım ve yaklaşımımı daha da geliştirmeme izin verdi.

 Matthew Howell

Kaynak: https://www.edutopia.org/article/connecting-education-policy-school-culture

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al