Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinden Beklenen büyük tepki geldi

Yunan asıllı yazarın Atatürk'e karşı söylediği hakaretler sempozyumunda, sözde Türk öğrencilerinde alkışladığı olaya karşı Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri tepki gösterdi

Yunan asıllı İngiliz yazar Hamza Andreas Tzortzis’in, 5 yıl önce Atatürk’e hakaretler yağdırdığı konferansa tepkiler sürerken, Boğaziçi Atatürkçü Düşünce Kulübü üyeleri, 'Atatürk'e hakaret kimsenin harcı değildir. Ancak olay üniversitemize yönelik linç kampanyasına gerekçe olamaz.

Beş yıl önce Boğaziçi Üniversitesi’nde, İslam Araştırmaları Kulübü tarafından düzenlenen bir programda konuşan Yunan asıllı İngiliz yazar Hamza Andreas Tzortzis’in, Atatürk’e “şeytan” dediği görüntülerin sosyal medyada ortaya çıkması üzerine Boğaziçi Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Kulübü (ADK) açıklama yaptı.

ADK yönetiminin yaptığı açıklamada şöyle denildi:

ATATÜRK’E HAKARET KİMSENİN HARCI DEĞİL, GÖREV BAŞINDAYIZ

“Kurtuluş Savaşımızın önderi ve Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Devrimci Mustafa Kemal Atatürk, Türk Milleti’nin en büyük ortak değeridir. Büyük Önderimizin 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak başlattığı büyük eylem, ülkemizin kuruluş ve kurtuluş programını yansıtmaktadır ve 2019 yılında güncelliğini korumaktadır. Günceldir, çünkü 19 Mayıs’ın 100. Yılına doğru giderken, ülkemizin karşı karşıya olduğu iç ve dış tehditler, emperyalist baskı ve ağırlaşan ekonomik sarsıntı, Atatürk’ün programının yegane kurtuluş reçetemizin olduğunu göstermiştir. Bu koşullarda; Atatürk’ü hedef alan her söz, ağırlaşan tehditler ve zorluklar karşısında ülkemizi ayakta tutan Atatürk Devrimlerini hedef almaktadır.

Atatürk’e hakaret etmek kimsenin harcı değildir. Atatürkçü Düşünce Kulübü, Atatürk Devrimlerini savunmak için görevinin başındadır ve Atatürk’ü hedef alan her tavrın karşısına dün olduğu gibi, bundan sonra da dikilecektir.”

ATATÜRK SEMPOZYUMU’NU HATIRLATTILAR

“İlgili görüntülerin Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleşmiş olması, Üniversitemize dönük bir linç kampanyasının gerekçesi olamaz. Boğaziçi Üniversitesi, Atatürk’ü anlama ve yaşatma yönünde bilimsel faaliyetlerin gerçekleştirildiği ülkemizin güzide bir eğitim kurumudur. 2018 Aralık ayında Kulübümüzün de düzenleyicilerinden olduğu, yüzlerce gencin katılımıyla gerçekleştirilen Atatürk Sempozyumu’na Üniversitemizin ev sahipliği yapmış olması bunun en güzel örneklerinden biridir.

Bu müessif olay üzerinden Üniversitemizin hedef tahtasına oturtulmaya çalışılması doğru değildir. Bu münferit olay, Boğaziçi Üniversitesi’nin, Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet’in değerlerini yaşatan saygın bir devlet üniversitesi olduğu gerçeğini değiştirmemektedir.

https://www.aydinlik.com.tr/bogazici-ogrencileri-ataturk-e-hakarete-de-universitemizi-lince-de-izin-vermeyiz-turkiye-nisan-2019?fbclid=IwAR20X7WL2MsCzUOWdEVc4x723XYrJsBocNtX4HhDQxNJHjC2kTXCM-n119k

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
akademisyen 2 yıl önce

"Yunan asıllı yazarın Atatürk'e karşı söylediği hakaretler sempozyumunda" ifadesinden sempozyumun adinin Atatürk'e hakatetler olduğu sonucu çıkıyor. Editörünüzü Türkce kursuna göndermenizi ve kitap okumasını saglamanizi öneririm.

Avatar
Turgay 2 yıl önce

Beş yıl önceki olay için şimdi mi tepki veriyorlar? Hem de Boğaziçi Üniversitesi! Robert Kolejinin öz abisi!

banner14

banner13