Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan Flaş Açıklama: Okulların Açılış Tarihi Ertelenebilir

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Aralık ayında Çin'in Wuhan kentinde başlayan ve hızla tüm dünyaya yayılan corona salgını henüz risk durumunu kaybetmiş değil.

Özellikle son aylarda normalleşmeye geçen ülkelerde yaşanan ikinci dalga sorunu ciddi şekilde endişe verici. Özellikle bilim insanları virüsle yaşamaya alışmamızı çünkü virüsün hemen yok olmaycağı yönünde yaptığıkları açıklamalar kafalarda ister istemez soru işaretleri bırakıyor.

1 Haziran itibariyle normalleşmeye geçen ülkemizde tekrar yaşanan vaka artışları, bilim kurulu üyesi Mehmet Ceyhan'ın okulların bu dönem açılış tarihinin ertelnemesini sağlayacağı yönünde 
'SERVİS EDİLEN ÜRÜNLERDEN CORONA VİRÜS BULAŞIYOR''
Kafe ve restoranlarda servis edilen içecek ve yiyeceklerden corona virüs bulaşabildiğini belirten Prof. Dr. Ceyhan, şunları kaydetti:
"Kahveyi getiren ve götürenden çok büyük bir risk beklemiyoruz. Çünkü onlar görünüyor, onların maskesini takıp takmadığını, size hizmet ederken kurallara uyup uymadığını görebiliyorsunuz.


Ama özellikle hem restoranlarda hem de kafelerde onu servise hazırlayanları görmüyorsunuz. Onların içinde corona virüs taşıyan birileri varsa eğer onlar, bardağı kirletebilir ve o şekilde gelebilir size. Bu şekilde bulaşlar biliniyor. Çay hazırlayanın, kahve hazırlayanın ya da yemek sevisi hazırlayanın bulaştırması biliniyor.


Taşıyıcılardan daha çok bunlardan bulaşıyor. Çay, kahve içecekseniz çok emin değilseniz yanınızda bir kolonyalı mendil ya da dezenfektanla ıslatılmış kağıt mendil ile ağzınıza gelecek yeri silmek gerek.


Elinizi değdirdiğiniz bardağa, çatala, kaşığa özellikle bu şekilde bulaşıyor, ağzınıza götürmeden mutlaka ellerinizi temizleyin. Gerçekten bu şekilde bulaşan vakalar var."


Prof. Dr. Ceyhan, çocuklarda görünen corona virüs vaka oranlarına ilişkin, "Çocuklarda belirtisiz seyretme olasılığı çok yüksek. Sadece belirtisi olanlara bakınca düşük çıkıyor.


Çocuklar aşağı yukarı yüzde 20'sini, 25'ini oluşturuyor. Belirtisi olmayanları tararsanız bu oran biraz daha yükseliyor. Bizim merkezimizde aşağı yukarı yüzde 20'si çocuk, yüzde 80'i yetişkin" dedi.


Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ceyhan, corona virüs vakalarındaki düşüş istenilen düzeye gelmezse eylülde okulların açılıp açılmayacağı konusunu açıklamalarda bulundu.


''ÇOK CİDDİ BİR RİSK OLURSA OKULLAR ERTELENEBİLİR"
Ceyhan, "Yeniden tedbir uyguluyorsunuz sonra azalmayı sağlayınca yeniden kaldırıyorsunuz. Artış oluyor, yeniden uyguluyorsunuz. Bunun böyle gitmesi lazım ama kendi haline bırakırsanız bu artışlar sürekli yaşanabilir ve vaka sayılarının azalması daha da uzun sürebilir.


Bu nedenle bizim eylülde okulların açılacağı dönemde ne durumda bulunacağımız çok önemli, bunu şimdiden kestiremiyoruz.


Önlemlerin devam ettiği ortamda modelleme yapıp bunun süresini söylemek kolaydı ama önlemleri kaldırdıktan sonra buna bir zaman biçmek maalesef çok mümkün değil.
Çok ciddi bir risk olursa ertelenebilir tabi. Ciddi bir risk olmazsa o zaman okullar açılacak" dedi.

 
okulların açılışıertelenirokullar açılacak mıokullarne zamanaçılacakeğitim haberleri

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol