Bakan Ziya Selçuk Okulların 31 Ağustos'ta Açılmasıyla İlgili 4 Senaryoyu Açıkladı

Milyonlarca veli ve öğrenci okulların 31 Ağustos'ta açılıp açılmayacağı sorusuna yanıt ararken Bakan Ziya Selçuk katıldığı canlı yayın tarafsız bölgede, okulların 31 Ağustos'ta açılacağını ve gereken tüm tedbirlerin alınıp, farklı senaryolar üzerinde çalışıldığını belirtti. Yani okullar son anda her hangi  bir sıkıntı yada sorun olmadığı sürece 31 Ağustos'ta açılması kesin görünüyor. 
Okullarda salgın nedeniyle gereken tüm tedbirler alınarak ve farklı senaryolar eşliğinde açılmaya hazırlanıyor. Her ne kadar salgın tamamen bitmeden velilerin bir çoğu okulların açılma taraftarı olmasa da, yeni eğitim öğretim yılında çocukların okullara gitmesi mecburi olacak. 
Yeni eğitim öğretim yılında çocuklarını okula göndermemesi gibi bir olay söz konusu olmayacak. Her hangi bir gerekçe göstermeden Okula gitmeyen çocuklar devamsızlık haklarını doldurmuş sayılacaklar.
Gelelim Bakan Selçuk'un okulların açılışıyla ilgili düşündükleri 4 farklı senaryoya

İşte Bakan Ziya Selçuk'un okulların açılmasına ilişkin önerdiği 4 farklı senaryo

Bizim üzerinde çalıştığımız 4 senaryo var. Birisi tamamen açık. Allah esirgesin diğeri kapalı.

Birinci senaryo; okullar açılıyor. Bizim için bir senaryo. Kısıtlamasız. Okulların temizliğine, öğretmenlerine, malzemeleri tam mı?

İkinci senaryo; Okulun tamamen kapalı olması da bir senaryo. Peki okullar kapalı olursa bu çocukların eğitimi nasıl sürecek. Biz sadece online çalışmaktan söz etmiyoruz. Esaslı bir senaryo ve ciddi bir alt yapı gerektiriyor.

Ben bu senaryolardan bahsettiğim de bir olasılıktan bahsediyorum. Fakat basına şöyle yansıyor. "Okullarda şöyle olacak." Hayır böyle olmayacak. Biz her şeye hazırız. Bize güvenin emin olun demek için söylüyoruz.

Üçüncü senaryo; Bizim belirli günlerde okulları açıp, mesela diyorum pazartesi salı günü okulları açtık. 1 sınıfın yarısı okula geldi. Çarşamba günü okulu temizledik perşembe cuma sınıfın diğer yarısı geldi. Cumartesi de sınav grupları ayrıca geldiler. Pazar günü okulu temizledik. pazartesi günü devir daim tekrar başladı. Seyreltilmiş eğitim modeli uygulayabiliriz.

Dördüncü senaryo; Riskli olan 5 ilden söz ediliyor şimdi. Bu 5 ille hiçbir vaka olmayan illerin durumunu eşit koşullarda ele alamayız. Bu da 4. senaryo. Ola ki 3-5 ilde problem var. Türkiye'nin geri kalanında yok. O zaman o illere özel uygulama yapılır.

Bakan Selçuk'un yaptığı açıklamalrdan satır başları ise şu şekilde

♦️31 Ağustosta okulları açmaya hazırız.
♦️3 ilde problem var. Geri kalanında yoksa o illere özel uygulama yapılır.
♦️Okulların açılması ile ilgili 4 senaryo üzerinde çalışıyoruz.
♦️Tüm ihtimallere hazırız, önlemlerimizi aldık.
♦️İki öğrenci arasında bir metre mesafe olacak.
♦️Servis araçları için salgın kurulları kurduk.
♦️Öğrenci sayısını azaltmak zorunluluk olabilir.
♦️Sınıflar farklı saatlerde teneffüse çıkabilir.
♦️Temas mümkün olduğu kadar azaltılacak.
♦️Çocuklara ücretsiz yıkanabilir maske vereceğiz.
♦️Bütün sınıflara, ilk hafta uyum haftası olacak.
♦️Çocuklara temassız oyunları da öğreteceğiz. Hazır videolarımız var.
♦️Tüm okullarda "Kontrol Kılavuzu" kullanılacak.
♦️1 Milyon öğrenciye canlı ders yapabiliriz.
♦️Bahçelerdeki daralmalar için tedbir alınacak.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol