Yarıyıl Tatili Nasıl Değerlendirilmeli?

Tatilde ebeveynler çocuklarıyla hem hoşça vakit geçirmek hem de onların verimli bir tatil yapmalarını sağlamak amacıyla çeşitli planlar yapmaktadırlar.  Özellikle aileye hem çocuğu dinlendirme hem de onu yönlendirme konusunda büyük iş düşmektedir.

Tatil dinlenme ve eğlenmeye ağırlık verildiği gibi zayıf derslerin telafisi ya da öğrencilerin kendilerini eksik bulduğu konuları tekrarı içinde verimli bir zaman geçirme dönemidir. Akademik başarısı düşük öğrencilerin arkadaşlarına yetişmesi için en güzel fırsatlardan biridir.

 “Çocuğum tatili sadece oyun oynayarak mı geçirecek? Yoksa hep ders mi çalışacak? Başka seçenekler var mı?” soruları çoğu ebeveynin beynini kemirmektedir. İşte çocuğun tatili verimli geçirmesi için sizlere birkaç öneri.


Karnenin değerlendirilmesi

İlk ele alınması gereken konulardan birisi şüphesiz karne notlarının değerlendirilmesidir. Samimi yapılan bir değerlendirme çözüme ulaşmada güzel ipuçları verebilir. Eğer, sıkıntılı ve istenmeyen bir durum varsa uygun çözüm yolları bulunmalıdır.  Öğrenciyi katı bir şekilde sorgulamak yerine daha yakın bir ilgi göstermek ve onu anlamak gerekir.

Kitap okumak

Şüphesiz bireyin kendini geliştirmesini sağlayan en önemli etkinliklerden birisi de kitap okumaktır. Oyun zamanı olduğu gibi kitap okuma zamanı da bulunmalıdır.  Kitap okuyan öğrenciler kalıcı bir başarıya sahip olurlar, o yüzden tatilin olmazsa olmazlarındandır.

Çocuğun seviyesine uygun kitap, dergi okumaya zaman ayırmak yararlı olur. Özellikle anne babalarından çocuklarıyla birlikte okuma saatleri düzenlemeleri gerekir.

Eksik kalan konuları tamamlamak

Karnesinde düşük not olan öğrencilerin velileri kafası karışık olabilir.  Çocuğu suçlamak yerine, basit birkaç tedbirle çocuğun tatili verimli şekilde geçirmesini sağlamak mümkündür.

Tatil yeni eğitim dönemine hazırlanmak ve geçmiş dönemi gözden geçirmek için çok önemli bir fırsattır. Eksik bilgiler üzerine yapılan yeni öğrenme verimli sonuç vermez, yeni konuların tam öğrenilmesini engeller.  Konu tekrarı yapmak, soru çözmek gerekir.  Konuyu anlayıp anlamadığımızı çözdüğümüz soru aracılığı ile aldığımız dönütlerden görebiliriz. İyi hazırlanmış tatil kitapları ve yardımcı kitaplar yararlı olur.

Oyuna ayrılan zaman

Tatilde öğrencilerin oyuna ayırdıkları zaman çok önemlidir. Uzun bir dönem ardından hiç dinlenmeden aynı tempoyla ondan derç çalışmasını beklemek ne kadar anlamsızdır.

Boş zaman diye adlandırılan sömestr tatili aynı zamanda kişilik gelişimi, bilgi, beceri ve hobi edinme için de önemli bir fırsattır. Televizyon ve bilgisayar karşısında gereğinden fazla zaman harcamak, çocukların ruh ve beden sağlıklarını olumsuz etkiler.

Dönem yorgunluğunun atılması, bedenin ve zihnin dinlenmesi için çok önemlidir. Bundan dolayı hazırlanacak tatil programında eğlenceli vakit geçirecek aktivitelerinde eklenmesi gerekir.

  1. Her zaman bir hedefiniz olsun, yeni hedeflere yelken açın,
  2. Başarının anahtarı planlı olmakta yatar, uygulanabilir bir yarıyıl tatil planı yapın.
  3. Bilmediğiniz konu ve derslerden korkmayın, üzerine gidin ve öğrenin.
  4. Konu tekrarı yapın, zira öğrendiklerimizi tekrar etmezsek kısa sürede unuturuz.
  5. Kendinizi değerlendirin, iyi bir pekiştirme için çok soru çözün.
  6. İyi bir okuyucu olun bol bol kitap okuyun,
  7. Kendinizi geliştirin, keyif aldığınız ve yararınıza olan etkinliklere zaman ayırın,
  8. Kendinize güvenin, yeniliklere açık olun ve potansiyelinizi ortaya çıkarın.
  9. Yazma yeteneğinizi geliştirmek için günlük, makale veya kısa öyküler yazın.
  10. Her çocuk, bir bireydir, biriciktir ayrı psikolojik ve fiziki gelişime sahiptir.  

Hiçbir öğrenciyi diğerleriyle kıyaslamak doğru değildir.  Her çocuk kendi ile yarışmalıdır. Öğrenciyi olduğu gibi kabul etmek, ona destek vermek gerekir.  Çocuğun başarısını veya başarısızlığını onun potansiyeli doğrultusunda değerlendirmek gerekir.

Yahya KARAKURT- Eğitimci- Yazar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol