Singapur’da Bir Okul Müdürünün Yapılacak Sınavlardan Önce Velilere Gönderdiği Anlamlı Mektup


 

Singapur’da bir okul müdürünün sınavlardan önce velilere gönderdiği bir mektup, sosyal medyada hızla yayılmaya başladı. İşte o mektup:

Sevgili veliler,

Çok yakında çocuklarınızın sınavları başlayacak. Çocuğunuzun başarılı olması konusunda hepinizin gerçekten endişeli olduğunu biliyorum.

Ama lütfen unutmayın, sınava giren çocuklar arasında matematiği anlamasına gerek olmayan bir sanatçı olacak… Tarihi ya da İngiliz edebiyatını umursamayan bir girişimci… Kimya notları önemli olmayan bir müzisyen… Fiziksel olarak fit olması, fizik derlerinden daha önemli olan bir sporcu olacak… Eğer çocuğunuz en yüksek notları alırsa, bu harika! Ama eğer almazsa… Lütfen özgüvenini elinden alıp onurunu kırmayın. Onlara sorun olmadığını, bunun sadece bir sınav olduğunu söyleyin! Hayatta çok daha büyük şeyler için biçilmiş kaftan olabilirler. Sınavdan kaç alırlarsa alsınlar, onları seveceğinizi ve yargılamayacağınızı söyleyin onlara.

Bunu lütfen yapın ve bunu yaptığınızda… çocuklarınızın dünyayı fethetmelerin izleyin. Bir sınav ya da düşük bir not, hayallerini ve yeteneklerini ellerinden alamaz. Ve lütfen doktorların ve mühendislerin dünyadaki tek mutlu insanlar olduklarını düşünmeyin.

Saygılarımla,

Eğitimpedia

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol