Okula Dönüşte Öğrencilerin Sağlığını Korumak İçin

Geçen yıl, birçoğumuz yüz yüze öğretimden çevrimiçi, hibrit ve yüz yüze eğitimlere geçtiğimiz için sürekli bir yeniden düzenleme oldu. Yeniden giriş tüm aklımızda, çoğu  eğitimcilerin öğrencilerin refahını nasıl destekleyebileceğini merak ediyoruz.

Küresel bir okulun yöneticileri olarak, bu temel zorluğun dünya çapında birlikte çalıştığımız okullarda kendini nasıl gösterdiğini görüyoruz, bu nedenle okul liderlerine bu kritik aşamada duyarlı öğretimin ne anlama geldiğini sorduk. Spesifik olarak: Öğrencileri yüz yüze okul topluluklarına nasıl yeniden davet edebiliriz; gittiğimiz yolculuğu kabul edin; Karşılaştığımız faydalar, başarılar, zorluklar ve zorluklar üzerinde düşünmek ve ileriye dönük büyüme için ortamı belirlemek mi?

Bulduğumuz cevap, kendi içimizdekiler de dahil olmak üzere sohbette yatıyor.

1. SAHNEYİ AYARLAYIN
Okulumuzda veya öğrenci topluluklarımızda meydana gelen tüm önemli olaylarda olduğu gibi, gençlerle dürüst ve açık işlemler için zaman ve alan ayırmalıyız. Öğrencilerimizin deneyimlerini merkeze almaya ve kolektif ve bireysel bilgeliği onurlandırmaya çalıştığımızda, sonuçta daha güçlü ve daha bağlı sınıf toplulukları yaratırız .

Bu tür bir ortam yaratmak kasıtlı olmayı gerektirir. Kapsayıcılığa ve işbirliğine değer veren normlarla sohbet için bir çerçeve geliştirin . Bunlar mevcut olmayı, destekleyici olmayı, birbirlerine saygı duymayı ve tüm deneyimlerimizin geçerli olduğunu kabul etmeyi içerebilir.

2. TEK ÇIKIŞ YOLUNUN GEÇTİĞİNİ BİLİN
Sınıfınızla birlikte, hem yaşadığımız zorlukların hem de başarıların farkına vararak geçen yılın deneyimlerini bilinçli olarak ele alın. İlerleme konusundaki endişeleri ve umutları açıkça tartışın. Bu sohbetler "doğru" cevabı bulmakla ilgili değil. Aksine, alanı tutmak ve bir arada topluluk oluşturmakla ilgilidirler .

Dikkate alınması gereken birkaç soru:

Evde öğrenmenin en zor yanı neydi? En iyi şey neydi?
Sınıf alanına geri döndüğünüzde ne gibi endişeler hissediyorsunuz?
Sınıf alanına geri döndüğünüzde ne gibi umutlar hissediyorsunuz?
Farklı bir okul ortamına geçerken kendinizi daha güvende hissetmenize yardımcı olacak bazı şeyler nelerdir?
İhtiyaç duyduğunuzda destek için ulaşabileceğiniz bazı insanlar kimlerdir?
Çevrenizdekileri desteklemenin bazı yolları nelerdir?
3. ÖĞRENCİLERE DUYGUSAL SICAKLIK KONTROLÜ YAPTIRIN
Öğrencilerin duygularını, özellikle de büyük, zor duyguları adlandırmalarına yardım ettiğimizde, onlara bir durum üzerinde daha fazla kontrol sağlar. Bir duyguyu dışarıya çağırmak onu tam önünüze koyar, böylece onu daha net görebilir ve onu kabul etmeye ve ele almaya başlayabilirsiniz.

Öğrencilerin (1) duygularını olabildiğince spesifik olarak adlandırdıkları ve (2) tüm duyguların geçerli olduğunu kabul ettikleri bir duygusal sıcaklık kontrolü yapmalarına yardımcı olun.

Duygularımızı net bir şekilde isimlendirmek ve duygular arasındaki nüansları göz önünde bulundurmak işine duygusal kelime dağarcığı denir ; Canlı bir duygusal kelime dağarcığı geliştirmek , okullarda sağlıklı yaşam oluşturmada ve merkezileştirmede önemlidir . Duygular bilgidir, yani tüm duygular geçerlidir. Duygularımızın bize verdiği bilgiler ne doğru ne yanlış, ne kötü ne de iyidir; o sadece var. Bunu tanımak ve adlandırmak, daha fazla niyet ve kontrolle yanıt vermemize yardımcı olabilir.

Öğrenciler, duyguları hakkında daha belirgin bir şekilde konuşmak için desteğe ihtiyaç duyabilir.

Model nüansı: Üzgün ​​mü yoksa kederli mi hissediyorsun? Mutlu mu heyecanlı mı? Aynı anda birkaç duygu hissediyor musunuz? Belki hem korkuyorsunuz hem de heyecanlısınız.
Öğrencilerinizin ifade etmek ve işlemek istediği farklı yolları onurlandırın. Bazı öğrenciler sınıftaki duygular hakkında rahatça konuşacaklardır. Diğerlerinin önce özel olarak düşünmek veya fikirleri günlüğe kaydetmek için zamana ihtiyacı olabilir veya bunları bire bir aracılığıyla konuşabilirsiniz.
Yaratıcılığa eğilin. Kolajlar, eskizler, boyama, meme yapımı ve heykeltraşlık, öğrencilere duygularını sanat yoluyla keşfetmeleri için alan sağlayabilir.
4. ÖĞRENCİLERE BEYİN-VÜCUT TARAMASI YAPMALARI İÇİN REHBERLİK EDİN
Hayat meşgul olduğunda ve stresli hissettiğimizde, genellikle hareket etmeye devam etme ve hatta hızımızı artırma eğiliminde oluruz. Bu telaş bizi daha stresli ve yorgun yapıyor. İşte paradoks şu: Stresli ve yorgun olduğumuzda, daha fazla çalışmak veya daha hızlı çalışmak hedeflerimize ulaşmamıza yardımcı olmaz. Aslında, daha yavaş hareket ediyoruz ve sonunda bize daha da fazla zamana mal olan hatalar yapıyoruz. Bu paradoksu nasıl aşarız? Yavaşlayın .

Derin, bilinçli bir nefes almaya teşvik ederek ve kendilerine şu soruları sorarak öğrencilerinizin yavaşlamasına yardımcı olabilirsiniz:

Konsantrasyonum nasıl?
Başım nasıl hissediyor? Midem ne olacak?
Enerjim nasıl?
Şu anda neye ihtiyacım var?
Aç mıyım susadım mı?
Bedenlerimiz ve beyinlerimiz, ihtiyacımız olanı söyleme konusunda harika bir iş çıkarabilir, ancak bunu yalnızca dinlersek. Öğretmenler ve öğrencilerle yaptığımız çalışmalarda, hepimizin meşhur duraklatma düğmesine basmamız gerektiğini sık sık görüyoruz . Bunu yapmanın bazı yolları arasında derin nefes almak, oturduğunuz yerden kalkıp dolaşmak, büyük bir bardak su içmek, oyun oynamak veya birkaç dakika arkadaşınıza mesaj atmak, temiz havada dışarı çıkmak, esnemek ve / veya harika bir şarkı dinlemek.

Öğrencilere kendi refahlarını kontrol etmeleri için stratejiler ve duydukları mesajlara cevap verebilecekleri alan verin.

5. SAĞLIK ODAKLI BİR SEÇİM KURULU OLUŞTURUN
İyiliği merkeze almak için, açık ve dürüst konuşmalar için alan yaratmaya yardımcı olur (bu konuşmalar zor olsa bile), bu çalışmanın ona zaman ve kaynak ayırmak için yeterince önemli olduğunu açıkça beyan eder ve duygusal sağlık için stratejileri açık bir şekilde öğretir.

İşte öğrencileri sağlıklı yaşam için zaman ayırmaya teşvik edecek bir seçim panosu . Seçenekler, herhangi bir sınıf seviyesine uyarlanabilir ve bir öğrencinin kaynaklarına bağlı olarak hem genel hem de genel olarak erişilebilir durumdadır. Bu seçim panosu, öğrencilerin şu anda nerede olduklarını fark etmeleri ve işleme ve sağlık için stratejiler uygulaması için belirli yollar sunar.

Kaynak: https://www.edutopia.org/article/5-tips-center-student-wellness-during-school-reentry

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol