Emekli Öğretmenin Veliler İçin Yazdığı Açık Mektup Düşündürücü

Emekli öğretmenler de öğretmenlik görevlerini tamamladıktan sonra bazı fikirlere sahip olabilirler. Az sonra okuyacağınız mektubun sahibi emekli öğretmen de bir gazeteye eğitim sistemiyle ilgili bir mektup yazdı ve mektup internette hızla yayıldı. 

İşte öğretmenin yazdıkları:
“Emekli bir öğretmen olarak, insanların devlet okulları hakkında fazla bilgi sahibi olmadan yorumlar yapmasından sıkıldım. Eğitim sistemimizi nasıl düzeltmemiz üzerine tavsiyeler de veriyorlar bir de.

Sorun öğretmenler değil! Sorun veliler! Çocuklarına evde öğretilmesi gereken şeyleri öğretmiyorlar. Başkalarına saygı duymayı ve onlarla anlaşmayı bilmiyorlar.

Bazı çocukların giydiği ayakkabılar bir öğretmenin o günkü giydiği bütün kıyafetlerden daha pahalı olmasına rağmen yanlarında ne kağıt ne kalem getiriyorlar. Bunları kim yapıyor? Çoğunlukla öğretmenler onlara kalem ve kağıt sağlıyor.

‘Başarısız’ okullara bakmak yerine öğrencilere ve velilerine bakın. Veliler, veli toplantılarına düzenli olarak geliyor mu? Öğretmenlerle düzenli olarak konuşuyorlar mı? Çocuklarının bir sonraki derse hazır olarak geldiklerinden eminler mi? Ev ödevlerini kontrol ediyorlar mı?

Öğrenciler derste not alıyor mu? Ev ödevi yapıyorlar mı? Dersi dinliyorlar mı? Dersi kesiyorlar mı?

Bu faktörlere bakarak aslında başarısız olanın okullar veya öğretmenler değil, veliler olduğunu göreceksiniz. Öğretmenler, hem kendi işlerini hem de velilerin işlerini yapamazlar. Veliler bunun farkına varana dek maalesef hiçbir şey değişmeyecek ve okulları suçlu bulmaya devam edecekler.”


Emekli öğretmenin fikirlerine katılıyor musunuz? Katılıyorsanız Facebook’ta paylaşmayı unutmayın.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol