ÇOCUKLAR NEDEN OKUL KORKUSU YAŞAR?

OKUL LOGOSU
Değerli Velilerim,
ÇOCUKLAR NEDEN OKUL KORKUSU YAŞAR?
      Çocukların asıl sorunu anneden, babadan ya da evden ayrılmaktır. Evden yani güvenli alandan uzaklaşma kaygısı vardır.
Okul korkusunun göze çarpan belirtileri;
• Anne ya da babayı sürekli yanında istemeleri, bırakmama konusunda sürekli garanti istemeleri, 
• Okula gitmeme konusunda inatlaşma, bırakıla-cağını düşündüğünde yoğun ağlama nöbetleri yaşamaları, 
• Yüksek ateş, mide bulantısı, baş ağrısı en sık görülen şikâyet ve belirtilerdir.
İlkokula yeni başlayan çocukların aklından neler geçer?
• Burası büyük bir yer acaba kaybolur muyum? 
• İstediğim an anneme ulaşabilecek miyim? 
• Evde anneme bir zarar gelir mi?
• Servisimi kaybeder miyim ya da servisim beni unutur mu? 
• Burası anaokulumdan çok farklı ve daha çok kural var.
• Tuvaletim gelirse, acıkırsam ne yaparım? 
 Bu maddelere açıklık getirmeniz birçok sorunu henüz yaşanmadan çözmenizi sağlayabilir. 
EBEVEYNLERE TAVSİYELER
 • Eğer çocuğunuzda bu belirti varsa “kaygılı ve aşırı koruyucu” ebeveyn olma ihtimaliniz yüksektir. Bu durumunuzu iyileştirmezseniz bilin ki çocuğunuz sürekli özgüven eksikliği yaşayacaktır. 
• Bu çocukların genellikle arkadaşı azdır, arkadaş sayısının artması onlara iyi gelir. Bu konuda sınıf öğretmeninizden yardım alın. 
• Önceden kreşe, anaokuluna başlarken sorun yaşayan çocuklar ilkokula başlarken de sorun ya-şamaya adaydır. Bunu bilmeniz okula hazırlık açı-sından son derece önemlidir.  
• Eğer ebeveyn olarak siz de kaygılı iseniz mutlaka bir uzmandan destek alın. Çocuk sizin kaygınızı hisseder. 
• İlk günler babayla gitmek daha yararlı olur.
• Eğer çocuğunuz aşırı ve uzun süreli tepki veriyorsa alışana kadar okulda bekleyin. 
• Okul reddi, okul korkusu ya da ayrılma kaygısı konusunda bir uzmandan destek almanız süreci daha sağlıklı geçirmenizi sağlar.
Yazan: Uzman Psikolog Ramazan Şimşek
ÖZGÜVEN GELİŞİMİ İÇİN
Çocuğun eğitiminde ; 
  Anne-babanın, öğretmeninin, arkadaş ile eş ve dost çevresinin etkisi önemlidir. 
1- Çocuğunuzu utandırmayın; utandırılan çocuk kendine güvensiz, toplum içinde de tepkisiz bir kişi olur. Büyüdüğünde maksadını anlatamaz. Ömür boyu bunun ezikliğini hisseder. 
2- Çocuğunuzun sizden övgü ve tasdik beklediğini unutmayın. Çocuğunuzun bu ihtiyacını giderin. Her fırsatta, yaptığı faydalı şeylerle ilgili takdirlerinizi esirgemeyin. 
3- Çocuğunuza size, akrabalarına ve arkadaşlarına, çevresine yardım etme fırsatı verin. Kendisine ihtiyaç duyulduğunu bilmek, onu mutlu edecektir. Ona güven verecektir. 
4- Çocuğunuzun sorduğu sorulara ilgi gösterin ve doğru bilgi verin. Ona gerçek dışı bilgi vermeyin. Yanlış bilgi en kısa zamanda çocuk tarafından sezilir ve çocuğunuzla aranızdaki güven zedelenir. Verdiğiniz doğru bilgilere de şüphe ile bakmaya başlar. 5- Çocuklarınızı dinleyin ki, o da dinlemeyi öğrensin. 
6- Çocuklarınızın kişiliğine saygı duyun ki, o da size saygı duysun. 
7- Çocuğunuza tabii ve samimi bir hava içinde  davranın. Unutmayın çocuğunuz bütün hal ve hareketlerinizi taklit eder. 
8- Çocuğunuzun kendi duygu ve düşüncelerini ifade etmesine yardımcı olun. Çocuk, dışarıda duygu ve düşüncelerini rahatlıkla anlatabilme cesaretini evde kazanır. 
9- Olumlu düşünmeye çalışın ki, bu haliniz çocu-ğunuza da yansısın. Olumlu düşünme alışkanlığının insan hayatında çok önemli bir yeri vardır. 
10- Hata yaptığınızda çocuğunuzdan özür dileyin ki, o da özür dilemeyi, özür dilemenin utanılacak bir hareket olmadığını öğrensin. 
11- Çocuğunuzu yerli yersiz tenkit etmeyin. Ten-kitten kimse hoşlanmaz. Tenkit edilen çocuk hu-zursuz olur. Yalana meyleder. Önemli yanlışlarını izah ederek düzeltmeye çalışın. Düzeltmede aceleci ve ısrarcı olmayın. 
12- Çocuğunuza neyi niçin yapmaması gerektiğini, sebeplerini göstererek açıklayın. Bu davranışınız çocuğunuzun aklını kullanan bir insan olmasını sağlar. 
13- Bir başkasına kızdığınızda hırsınızı çocuktan almayın. Çocuğunuzla olan irtibatınız bozulur. Çocuğunuzun size güveni sarsılır. Sinirli huzursuz bir çocuk olur. 
14- Çocuğunuza karşı olan davranış ve sözlerinizde tutarlı olun. Bunu yaparsanız çocuğunuzun kişilik gelişimine çok yardım etmiş olursunuz. 
15- Babanızdan gördüğünüz eğitim metodu üzerinde ısrarcı olmayın. Zaman ve şartlar çok farklı. Aradaki anlayış farkını unutmayın. 
16- Ya hep ya hiç prensibi ile hareket etmeyin. “Zaman, ne kadar kurtarılabilirse kârdır.”  zamanıdır. Daha zararlı işlerle meşgul olacaksa, az zarara razı olun!. 
Öte yönden eğitim faaliyetlerinde üzerinde durulması gereken önemli bir konuda eğitimin şeklidir. Acaba eğitimin şekli nasıl olmalıdır? 
     Hz Ali’nin başından geçen aşağıdaki olay, bu soruya güzel bir cevap niteliği taşımaktadır. 
“Çocuklarının hallerinden şikayetçi olan bazı kimseler Hz. Ali’ye gelip sorarlar:” Çocuklarımızı ba-balarımızdan gördüğümüz şekilde yetiştirmeye çalışıyoruz. Fakat istediğimiz netice alamıyoruz. Ne yapalım?” Hz. Ali bunlara şöyle cevap verir: “Eskide ısrarlı olmayın! Zamanın şartlarına göre eğitin çocuklarınızı. Dünya işlerinde zaman size uymazsa, siz zamana uyun!...”  
            Okul Telefon Numaramız:  
                      0 (…) … … …

Alıntı 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol