Çocuğunuzun kalem tutma şeklinin farkında mısınız?

Çocukların kalem tutma şekillerini okula başlayıncaya kadar çok önemsemeyebiliyoruz. Hatta “kalemi gözüne sokar, duvarları ve koltukları çizer” gibi çeşitli sebeplerle hala birçok çocuk kalemle geç tanışabiliyor. Bazı anne babalar da aşırı kontrolcü bir tavırla çocuğun bu gelişimini “güzel tut şu kalemi çocuğum” diye baskılayabiliyor.
Çeşitli sebeplerle okul öncesi dönemde kalem tutma gelişimi yani ince motor becerileri gelişmemiş çocukların “okulda nasılsa öğrenecek” düşüncesiyle okul döneminde bu konuda çok zorlandıklarını görüyoruz.
Gelişimde, “büyükten küçüğe” ve “yakından uzağa” olarak adlandırılan prensipler vardır. Basitçe bunun anlamı; çocuklar, elde ki küçük kaslarından önce, kolların ve gövdenin büyük kaslarını geliştirirler, bu vücut merkezine yakın olan yakın kasların (omuz kasları, üst kol kasları vb gibi), daha uzakta olan kaslara (el kasları gibi) göre daha önce gelişmesidir de.
Evet tüm bu nedenlerle doğru kalem tutuşunu çocuğunuzun doğal sürecinde kazanabilmesi için omuz kaslarını güçlendirecek emeklemek, tırmanmak, iteklemek gibi eğlenceli kaba motor hareketleri yaptırabilirsiniz. Bu süreci takiben de,

1-Yumuşak bir top çocuğun eline verilerek sürekli sıkıp açma,
2-Bir kâğıdı sıkarak top haline getirme,
3-Oyun hamuru ile rastgele oynama,
4-Lego türü oyuncaklarla oynama,
5-Sıkı kavanoz veya şişe kapağı açtırıp-kapattırma,
6-Eldiven giydirip çıkarttırma,
7-Fermuar açıp-kapatma,
8-Büyük bir kartona yollar çizilerek, minik bir arabayla bu yollardan çıkmadan sürme,
9-İpi bağlama-açma çalışması yapma,
10-Düdük makarnayı ipe dizdirme,
11-Değişik renk ve şekildeki boncukları çeşitli şekillerde sıralama, şekil oluşturma,
12-Kağıt katlama çalışması yapma,
13-Gazeteden resim kesme-yırtma çalışması yapma,
14-Ağaçtan elma toplama taklidi yapma,
15-Bütün parmakları sırayla başparmağa değdirme-çekme gibi ince motor aktiviteler yaptırarak okul öncesi çocuğunuzun kalem tutma becerisine katkıda bulunmuş olursunuz.

Bu bilgileri çevrenizdeki herkesle paylaşırsanız birçok çocuğun gelişimine olumlu katkıda bulunmuş olursunuz. Haydi çocuklara bir katkıda bizden olsun.
 

Çiğdem Doğan

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol