LUT Çölü Nerede? LUT Ne Demek?

Lut Çölü, İran İslam Cumhuriyeti'nin güneydoğusundadır ve çok çeşitli muhteşem çöl yer şekilleri ile dikkat çeken kurak bir kıta subtropikal alanıdır. 2.278.015 hektarlık alan geniştir ve 1.794.134 hektarlık bir tampon bölge ile çevrilidir. Fars dilinde 'Lut' susuz ve bitki örtüsünden yoksun çıplak araziyi ifade eder. Tesis, dağlarla çevrili bir iç havzada yer almaktadır, bu nedenle yağmur gölgesi altındadır ve yüksek sıcaklıklarla birleştiğinde, iklim aşırı kuraktır. Bölge genellikle Dünya'nın en yüksek kara yüzeyi sıcaklıklarını yaşıyor: mülk içinde 70,7 ° C'lik bir sıcaklık kaydedildi.

İlkbahar ve yaz aylarında bölgede dik bir kuzey-güney basınç gradyanı gelişerek, her yıl Haziran ve Ekim ayları arasında bölgede güçlü KB-GGD rüzgarlarının esmesine neden olur. Bu uzun süreli kuvvetli rüzgarlar, kum taneciklerini büyük bir hızla iterek, muazzam bir ölçekte tortu ve rüzgar erozyonunun taşınmasına neden olur. Sonuç olarak, bölge rüzgarlık yardang yer şekillerinin dünyanın en iyi örnekleri olarak kabul edilen şeylerin yanı sıra geniş taşlı çöller ve kumul tarlalarına sahiptir. Yardanglar, kumlama ile oyulmuş ve modernize edilmiş ana kaya özellikleridir. Mülkün yaklaşık üçte birini kaplarlar ve hakim rüzgara paralel yönlendirilmiş sırtlar ve koridorlar ile peyzaj boyunca büyük ve dramatik oluklar olarak görünürler. Sırtlar kalut olarak bilinir.

Lut Çölü, dünyanın en sıcak yerlerinden biridir. Çöl merkezi, 2004, 2005, 2006, 2007 ve 2009 yıllarında dünyanın en sıcak yeri olarak kabul edildi ve 70.7 ° santigerada ulaştı.
2016 yılında Lut Çölü, İran'daki ilk doğa eseri olarak UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alındı..
İran'ın güneydoğusunda yer alan Lut çölü, 40 bin km.lik alanla dünyanın en sıcak ve en geniş çölü ayrıca dünyanın en yüksek kum tepelerinin olduğu, tuz kristallerinin ve yanardağları ve güzel bir nehri de içinde barındırıyor.
Alıntı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol