WhatsApp'a Alternatif Sohbet ve Mesajlaşma Uygulamaları

WhatsApp'a alternatif uygulamalar:

 • Dedi
 • Skype
 • Line
 • WeChat
 • Viber
 • ICQ
 • Google Duo
 • Signal 
 • Telegram
 • Facebook Messenger
 • Turkcell BiP
 • Discord

Gönderdiğiniz mesajları dilediğiniz zaman silebileceğiniz Viber:


Görüntülü, sesli ve metin mesajlarınız için WhatsApp’ın halihazırdaki en güçlü alternatiflerinden olan Viber, yazılan mesajların dilediğiniz zaman silinmesi özelliği ile ön plana çıkıyor. WhatsApp’da bu süre 5 dakika ile sınırlıydı. Aynı zamanda sohbetler ekranında dilediğiniz mesajlaşmayı gizleyebiliyorsunuz. Uygulama içinde bulunan oyunlarla, mesajlaşırken canınız sıkılınca karşınızdaki kişiyle eğlenebiliyorsunuz.  

Eksileri: Uygulamanın dosya boyutu çok yüksek. Bu nedenle düşük sistem özelliklerine sahip cihazlarda donabilir. Kullanıcıların geneline hitap etmeyen çok sayıda özelliği nedeniyle biraz kalabalık bir arayüzü var. 

Viber Android İNDİR

Viber App İNDİR


Henüz akıllı telefonlar yokken kullanılan ICQ'nun mobil versiyonu:

 
ICQ’yu 90’lı yıllarda çocukluk geçirmiş olanlar yakından bileceklerdir. Bir dönemin efsanesi olan platform, geçtiğimiz yıllarda mobil platform olarak geri döndü. ICQ, WhatsApp’a doğrudan rakip olmanın avantajını yaşıyor. Sınırsız katılımcıya açık olan kanal sohbetleri, görüntülü ve sesli grup sohbetleri ve mesajlaşma gruplarıyla oldukça kaliteli alternatifler arasında. 

Eksileri: Uygulama dosyası boyutu yüksek, zamanla arka planda şişmeye neden olan veri birikimleri yaşanabilir. Bu durum düşük performanslı cihaz kullanıcılarının canını sıkabilir.

ICQ Android İNDİR

ICQ App İNDİR


 
Elon Musk'ın da önerdiği, kâr amacı gütmeyen, reklamsız ve güvenli Signal:

Yüksek seviyede gizlilik sunan Signal, WhatsApp'ın doğrudan rakibi olduğu gibi; ondan çok daha şeffaf politikalara sahip. Görüntülü ve sesli konuşmaya kadar tüm WhatsApp özelliklerini aynen taşıyan uygulama, Android sürümünde SMS uygulaması olarak da çalışma özelliğiyle dikkat çekiyor. Yani Android telefonunuzdaki SMS uygulamasını da Signal ile değiştirebilirsiniz.

Edward Snowden gibi veri gizliliği alanında uzmanlaşmış kişiler tarafından önerilen Signal, uçtan uca şifreleme özelliğine ek olarak; gönderilen mesajın belirli bir süre içerisinde otomatik olarak silinmesi gibi faydalı özelliklere de sahip.

Signal Private Messenger İNDİR

Signal - Private Messenger İNDİR


WhatsApp'ın en güçlü alternatiflerinden Rusya merkezli Telegram:

WhatsApp’ı uzun süredir tehdit eden Telegram, oldukça hafif ve kullanımı kolay bir uygulama. Grup mesajlaşmalarında herhangi bir sınırı bulunmuyor. WhatsApp’a çok alışanlar için arayüz alışması güç bir yapıda olsa da gereksiz bütün mesajlaşma özelliklerinden kolayca sıyrılıyor.  

Eksileri: Son kullanıcının WhatsApp gibi uygulamalara alışması nedeniyle başta yabancılık yaşatan bir arayüzü var, ancak alışınca bu ortadan kalkıyor. 

Telegram  Android İNDİR

Telegram App İNDİR

Facebook Messenger

Facebook’un Messenger uygulaması, WhatsApp’ı aratmayacak özellikler barındırıyor. Snapchat ve Instagram benzeri hikâyeler fonksiyonu ile kullanıcılardan büyük ilgi gören Facebook Messenger uygulamasını Android için buradan, iOS içinse buradan cihazınıza indirebilirsiniz.


Yerli bir mobil uygulama arayanlar için Turkcell BiP:


Yerli WhatsApp alternatifi denildiğinde akla ilk gelen uygulama olan BiP, mesajlaşma ve görüntülü konuşma gibi özelliklerin dışında çeşitli kanallara abonelik ile birçok farklı hizmet sunabiliyor. Akıllı Faks ve mesajla para gönderme gibi özellikleriyle oldukça yenilikçi işlere imza atan BiP, zaman zaman Turkcell kullanıcılarına sağladığı ücretsiz internet gibi avantajlar sayesinde de her geçen gün kullanıcı sayısını artırıyor.

BiP Messenger Android İNDİR

BiP Messenger App  İNDİR

Skype


Benzer iletişim çözümlerinin aksine sabit hatlardan bilgisayara, bilgisayardan sabit hatlara sesli çağrı yapabilme imkanı sunan Skype, özellikle kurumsal alanda yaygın kullanılıyor. Mobil uygulamasında size WhatsApp’ı aratmayacak fonksiyonlar sunan Skype, şiddetle tavsiye edilir. Skype uygulamasını Android için buradan, iOS içinse buradan cihazınıza indirebilirsiniz.

WeChat

Çin’de geliştirilen bir iletişim çözümü olan WeChat, WhatsApp’a altertatif olabilecek temel özelliklere sahip. Yazılı, sesli ve görüntülü haberleşme fonksiyonları mevcut olan WeChat, özellikle Uzak Doğu’da geniş bir kullanıcı kitlesi yakaladı. WeChat uygulamasını Android için buradan, iOS içinse buradan cihazınıza indirebilirsiniz.

Line

WhatsApp’a Japonya’dan çıkan bir alternatif olan Line, temel iletişim seçeneklerine ek olarak, eğlenceli çıkartmalarıyla keyifli bir deneyim sunuyor. Kullanıcılarına farklı oyun ve eğlence servisleri de sunan Line uygulamasını Android için buradan, iOS içinse buradan cihazınıza indirebilirsiniz.


Topluluk halinde kanal kurup sohbet odaları kurmak isteyenler için Discord:

Genelde Twitch yayıncıları tarafından kullanıldığı için Türkiye'de adını duyursa da Discord, özellikle oyuncuların favori buluşma mekanlarından. Sıradan bir mesajlaşma uygulamasına kıyasla kalabalık kanallar, sohbet odaları kurma imkanı sunuyor. Kesinlikle gündelik kullanım için uygun değil, ancak yakın çevrenizde Discord kullananların sayısı fazla ise tercih edebilirsiniz.

Türk WhatsApp Uygulaması Dedi Nedir? Dedi Uygulaması Nasıl Kullanılır?

DEDİ NEDİR?

Dedi, Android ve iOS işletim sistemine sahip akıllı telefonlarınızda kullanılabileceğiniz güvenli ve ücretsiz bir haberleşme uygulamasıdır. Dedi ile arkadaşlarınızla, ailenizle, sevdiklerinizle mesajlaşabilir, sesli ve görüntülü arama gerçekleştirebilirsiniz. Rehberinizde kayıtlı kişilerle ve gruplarla fotoğraf, video, ses, gif ve belge gibi multimedya dosyaları gönderip alabilirsiniz.

DEDİ NASIL KULLANILIR?

Dedi'ye Nasıl Kayıt Olunur ?

Uygulamayı ilk kez kurduğunuzda karşınıza çıkan ekrana telefon numaranızı girerek kaydolabilirsiniz.

Arama, Mesajlaşmalara Ait Kayıtlar ve İçerikleri Saklanıyor ve/veya İşleniyor mu ?

Dedi, arama ve mesajlaşmalarınızı hiçbir şekilde saklamaz ve işlemez. Kayıtlar sunucularda sadece transfer amaçlı anlık olarak tutulur. Böylece transfer tamamlandığında kayıtlar silinmiş olur. Dedi, güvenli mesajlaşma konusunda endüstri standartlarını belirleyen Signal uygulaması üzerine geliştirilmiştir. Kaynakları açıktır, herkes tarafından incelenebilir.

Dedi İNDİR​​​​​​​

Kaynak: https://www.webtekno.com/whatsapp-alternatifleri-h56282.html

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol