Telegram Uygulamasında Güvenli Olmanızı Sağlayacak İpuçları

WhatsApp'ın son yaptığı gizlilik sözleşmesinden sonra, milyonlarca WhatsApp kullanıcısı daha güvenli ve farklı mesajlaşma uygulamalarını tercih etmeye başladı. 
WhatsApp'ın yaptığı gizlilik sözleşmesi nedeniyle büyük tepkiler almaya devam ederken, farklı uygulamalar tercih eden kullanıcılar, tercih ettikleri uygulamanın ne kadar güvenli olduğunu, yada kullanacakları yeni uygulamayı nasıl daha güvenilir hale getirebilecekleri sorusuna cevap arıyorlar. 
WhatsApp'ın telefonlardan kaldırılmasıyla birlikte, kullanıcıların bir çoğu TELEGRAM adlı uygulamayı tercih etmeye başladı.
Telegram adlı uygulamayı basit yöntemler sayesinde, daha güvenli bir hale getirmeniz mümkün. İşte uzmanlardan önerilerle birlikte telegram uygulamasını daha güvenli hale getirecek o yöntemler

"Bir kullanıcı adı seçin ve başkalarıyla sohbet ederken gerçek adınız veya telefon numaranız yerine bunu kullanın.

Hesabınız için iki faktörlü doğrulamayı (2FA) etkinleştirin. Böylece birisi hesabınızın kontrolünü ele geçirmeye çalışırsa geçici doğrulama kodu içeren bir sesli aramayı veya kısa mesajı ele geçirmesi yeterli olmayacaktır. Bu özelliği 'Ayarlar-Gizlilik' ve 'Güvenlik-İki Adımlı Doğrulama' bölümünde bulabilirsiniz. Bunun yanında kendinize güçlü bir şifre belirlemeyi de ihmal etmeyin. Başkalarıyla sohbet ederken 'Gizli Sohbetler' özelliğini kullanabilirsiniz

. Bu, sohbetlerinizin daha iyi şifreleneceği anlamına gelir. Böylece her mesaj, yalnızca sizin ve alıcınızın kullanabileceği anahtarlarla şifrelenir. Sohbet ederken veya başkalarını ararken bir VPN bağlantısı kullanın. Fazladan bir güvenlik katmanı iletişiminizi daha iyi koruyacaktır. 'Ayarlar-Gizlilik ve Güvenlik' içinde bulunan 'Etkin Oturumlar' seçeneğini düzenli olarak gözden geçirin. Bu özellik, Telegram hesabınızın başka bir cihazda etkinleştirilip etkinleştirilmediğini öğrenmenize yardımcı olur. Bilinmeyen veya şüpheli bir oturuma rastlarsanız bu oturumları sonlandırın ve iki adımlı doğrulama şifrenizi değiştirin.

Gizliliğinizi en üst düzeye çıkarmak için Telegram'a kaydolurken gerçek cep telefonu hattınız yerine sanal bir numara kullanın. Bu tek kullanımlık bir sanal numara olmasın, aksi takdirde birileri yine de hesabınızı ele geçirebilir. Bilgilerinizin sizin açınızdan güvenli bir noktaya kadar özel olduğundan emin olun." 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol