Tadilat Gürültüsü Şikayet Edilebilir mi?

Apartmanlarda, toplu konutlarda yaşamın her geçen gün biraz daha yaygınlaşması, koronavirüs ile birlikte insanların evde daha fazla zaman geçirmesi tadilatların artmasına neden oldu. Peki komşular arasında sıkıntılara neden olan tadilat gürültüsü şikayet edilebilir mi?

Toplu Yaşam Alanlarında Komşular Arasında Yaşanan Gürültü Kaynaklı Sorunlar

  • Aile içi anlaşmazlıklar, şiddet
  • Yüksek sesle müzik dinlemek, dizi-film izlemek
  • Çocukların oynadıkları bazı oyunlar ve ağlama sesleri
  • Topuklu ayakkabı kullanımı
  • Zamansız yapılan ev temizlikleri (gece süpürge çalıştırmak gibi)
  • Zamansız yapılan tadilatlar (gece matkap çalıştırmak gibi)

Bu ve benzeri durumlarda komşular arasında gürültü kaynaklı problemlerin oluştuğu bilinmektedir. Bir arada yaşayan ya da çalışan insanların belirli topluluk kurallarına uyması beklenen bir davranıştır. Ancak herkes bu örnek davranış modelini benimseyememektedir ve sorunların önce çıkmasına daha sonra da devam etmesine sebep olmaktadırlar. Komşuluk ilişkilerinde sorunları minimum düzeyde tutabilmek için dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de gürültü problemidir.

Gürültü Problemine Esas Kanun/Yönetmelik Var Mıdır?
Gürültü problemine esas olarak Apartmanlarda Gürültü Yönetmeliği adı altında bir yönetmelik olmamakla birlikte “Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkındaki Yönetmelik” ve “Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği” çerçevesinde yönetmeliklerce desteklenmiştir. Bahsettiğimiz bu yönetmeliklerin içeriklerine sitemizin “Yönetim Yazıları” bölümünden erişebilirsiniz.

Kısaca bahsetmek gerekirse, apartmanlarda, sitelerde yaşıyorsanız iş merkezlerinde ya da plazalarda çalışıyorsanız uymanız gereken bazı topluluk kuralları vardır. Bunlardan biri de gürültü konusudur. Gürültü seviyesini minimum düzeyde tutmalısınız. Tadilat işlerinizi hafta içleri sabah 10:00 ile akşamüzeri 18:00 arasında yapmanız komşularınızla olumlu yönde iletişimize sebep olacaktır. Örnek verdiğimiz saat aralıkları durumlara göre ve bağımsız bölümlerin kullanım çeşitliliğine göre değişebilir.
Akşamları saat 22:00’dan sonra ses düzeyinin minimumda tutulması herkesçe beklenen bir davranıştır. Saat 22:00’dan sonra yüksek sesle müzik dinlemek, enstrüman çalmak, elektrikli süpürge makinesi çalıştırmak, çamaşır makinesi sesi, yüksek ses gerektiren oyunlar gibi aktivitelere ara verilmeli ya da hassasiyet gösterilmelidir.
Bunların haricinde pazar günleri istisnalar olmakla beraber birçok insanın izin günüdür. Yani istirahat günüdür. Bu günlerde saat ayrıcalığı olmaksızın hassas davranmak örnek bir davranış olacaktır. Komşularınız hafta içi mesai saatlerinden farklı olarak o gün geç uyanabilirler ya da sabah mesai ye gidecekleri için erken uyumak isteyebilirler. Bu durumlar herkes için geçerli olabileceği gibi herkesin bu kurallara hassasiyet göstermesi komşuluk ilişkilerini sorunsuz bir ilişki haline getirerek yaşamın kalitesini ve huzurunu da arttırır diyebiliriz.


Gürültü Yapmanın Cezası Var Mıdır, Varsa Nedir?


Yaşadığınız yerde komşunuzun ya da komşularınızın gürültülerinden rahatsızsanız şikâyetçi olabilirsiniz. Komşu ya da komşularınız yukarıda söz ettiğimiz toplu yaşam kurallarına uymuyorsa ve uymamakta ısrarcı ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2872 Sayılı Çevre Kanunu çerçevesinde idari para cezasına çarptırılabilir. Burada değişken olan durumlar vardır. Bu değişken durumlar şikayetçisi olduğunuz bağımsız bölümün kullanım durumuna göre değişiklik gösterebilir.
Konut kullanımlarında 1.461 Türk Lirası’na kadar
Ticari İşletme, İş Yeri, Dükkân kullanımlarında 14.740 Türk Lirası’na kadar
Eğlence Mekânı kullanımında ise 29.500 Türk Lirası’na kadar
Değişiklik gösterebilir.
Gürültünün ölçümünün mümkün olmadığı durumlarda ise 187 TL gürültüden kaynaklı, 187 TL rahatsız etmekten kaynaklı toplamda 347 TL’lik para cezası uygulanabilmektedir.


Gürültü Yapmanın Cezası Nedir?


2872 Sayılı Çevre Kanunu uyarınca gürültü kirliliğine sebep olan kişilere 2021 yılında 1.594 TL idari para cezası uygulanır. Gürültü yapan işletmeler için bu ceza 16.082 TL'dir. Fabrika, şantiye ve eğlence gürültüsü için ceza tutarı 48.275 TL'dir. Ancak rahatsızlığa sebep olan gürültünün Çevre Kanunu uyarınca gürültü kirliliği olarak kabul edilmesi için desibel ölçümü yapılmalıdır. Bu durumda ölçüm esnasında da gürültü olması gerekir.

Binada aylarca süren gürültülü tadilatın engellenmesi için ne yapılmalıdır?

Belediyeye şikayet edilir veya Kat malikleri kanunu 18. maddesine göre aylarca gürültülü tadilat yapanlar hakkında dava açılır.

Matkap vb. delici cihazlar ve başka aletlerle tadilat maksadıyla çıkarılan gürültünün belli saatler dışında yapılması halinde Çevre Kanunu ve Kabahatler Kanunu kapsamında cezai yaptırımlar uygulanmaktadır.

Yapılacak tadilatlar önceden bina yönetimine haber verilmelidir ve kapıcı vasıtasıyla tüm bina sakinleri önceden haberdar edilmelidir.

Akşam ve gece saatlerinde tadilat yapılması yasaktır. Tadilat saatleri Haftaiçi(Pazartesi’den Cuma’ya kadar) saat 8.30 ile 17.30 arası Haftasonu (Cumartesi-Pazar) saat 11.00 ile 17.30 arasındadır.

Ayrıca, Türk Ceza Kanunu’nun Çevreye Karşı Suçlar başlığı altında bir kimsenin sağlığını bozacak şekilde gürültüye neden olanların, 2 aydan 2 yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılabileceği belirtilmiştir.

Apartman tadilat saatleri!

Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği ile çevresel gürültüye maruz kalınması sonucu kişilerin huzur ve sükûnunun, beden ve ruh sağlığının bozulmaması için gerekli tedbirlerin alınmasını sağlamak ve kademeli olarak uygulamaya konulmak üzere; planların uygulanması ile ilgili usul ve esasları belirliyor.

Ancak yönetmelik kapsamında, apartman tadilat saatlerine bir kısıtlama getirilmiyor.

Buna karşın, Komşuluk Hukuku çerçevesinde bilhassa akşam ve gece saatlerinde tadilat yapılmasına izin verilmiyor. 

Bu saatler dışında yapılacak tadilatlarda bina yönetimine haber verilmesi, yönetimce bina sakinlerinin haberdar edilmesi ve tadilatın olabildiğince rahatsızlık vermeyecek şekilde yapılmasına özen gösterilmesi gerekiyor. Buna göre tadilatların hafta içi 8:30-17:30 arası hafta sonu ise 11:00-17.30 arası tadilat yapılması için uygun zaman dilimi olarak kabul ediliyor.

 
Gürültü Yapan Komşumu Nereye ve Nasıl Şikâyet Etmem Gerekir?
Gürültü yapan komşunuz ile öncelikle saygı çerçevesinde ve asla tartışmaya girmeden iletişim kurmaya kurmanızı ve nazikçe uyarınızı yapmanızı öneririz. Komşunuz uyarınızı dikkate alıp gürültüyü tekrarlamayabilir. Fakat uyarınızı dikkate almayıp gürültü yapmaya devam da edebilir. Bu durumda komşunuz kiracı ise kiracısı olduğu mülk sahibi ile iletişim kurabilir ve durumdan bahsedebilirsiniz. Komşunuz eğer mülk sahibi ise yöneticinizle ya da çalışmakta olduğunuz yönetim firması ile durumu görüşebilirsiniz. Yönetici ya da yönetim firması şikâyetçi olduğunuz komşunuza sözlü ya da yazılı uyarı da bulunabilir. Aynı zamanda şikâyetçi olduğunuz komşunuza yapılmış olan uyarıdan siz de yazılı ya da sözlü haberdar olabilirsiniz. Tüm bu uyarılarınıza rağmen gürültü yapan komşunuz davranışlarına devam ediyor ise polise şikâyet edebilir ya da belediye zabıtasına durum ile ilgili olarak başvurabilirsiniz. Polis ya da zabıta durum değerlendirmesi yaparak gürültü yapan komşunuza gerekli işlemleri yapacaktır. Sorun devam eder ise kat malikleri durumu sulh mahkemesine taşıma hakkına sahiptirler. Sulh Mahkemesinin vereceği tedbir kararına uyulmadığı takdirde savcılığa şikayet edilerek Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açması sağlanmış olur.

Koronavirüs salgını nedeni ile vatandaşların evde geçirdiği süre her geçen gün artarken home ofis çalışma düzeni evlerde yeni tadilatları gündeme getirdi. Hem artık evde daha fazla zaman geçirilmesi hem de tadilatların artması sonrasında apartmanda gürültü şikayetleri ve tadilat gürültüsü şikayetleri katlanarak arttı. Peki, gürültü şikayeti nereye yapılır?

Virüs salgını nedeni ile evden çalışma imkanı bulan kişilerin ertelemiş oldukları tadilatları hayata geçirmeye başlamaları, home ofis çalışma nedeni ile kişilerin tadilat yaparak kendilerine evde özel çalışma alanları yaratmaya çalışması, evde geçirilen vaktin uzaması ile insanların sıkılarak evlerinde tadilat yapmaya başlamaları gibi nedenlerle tadilatlarda patlama yaşandı.

Süreçte ne yazık ki bu durum nedeni ile apartmanlarda tadilat gürültüsü şikayetleri de arttı. Özellikle de sabah erken saatlerde ya da akşam geç saatlere kadar süren tadilatlar büyük şikayetlere neden olabiliyor. 


Konu hakkında açıklama yapan Takvim Gazetesi yazarı Feride İmal "Uygun saatlerde yapılan ve site yönetimi/komşulara haber verilen tadilatlar sorunsuz halledilir. Fakat durumun rahatsız edici bir boyuta gelmesi üzerine hâkim başvuruları ile hakkınızda şikâyet talebi açılabilir. Gürültü Kontrol Yönetmeliği dâhilinde hâkim bilirkişilerin öncülüğünde gürültüyü aza indirmek isteyebilirsiniz. Sitenin ortak alanına dâhil olmayan kısımlarda gerekli tedbirleri alabilir ama ortak alanlarda gürültü engelleyici aşamaları yine yapamazsınız" diyerek tadilat gürültüsü şikayeti hakkında bilgi verdi. 

Gürültü Yapan Komşu Nereye Şikâyet Edilir

  • Gürültü yapan komşu polise veya zabıtaya şikayet edilir.
  • Şikâyet durumunda polis ya da zabıta gürültüye sebep olan kişi hakkında idari para cezası uygulayabilir.
  • Para cezasının sonrasında da gürültü devam ederse kat malikleri yani komşular Sulh Mahkemesine başvurarak dava açabilir.
  • Son olarak savcılığa şikâyet dilekçesi verilerek Asliye Ceza Mahkemesinde dava açılabilir.

Gürültü Yapan Komşu Sözlü İkaz Edilir mi?


Yasal kanallara başvurmadan önce apartman ve site yönetimine başvurarak gürültü yapan kişinin sözlü ya da yazılı olarak uyarılması istenebilir. Kiracı ise ev sahibine bilgi verilebilir. Apartman ya da site yönetimi tarafından ortaya konulan bir gürültü yönetmeliği ya da yönetim kararı varsa noter aracılığıyla ihtarname de gönderilebilir. 

KOMŞU GÜRÜLTÜSÜ NEREYE ŞİKAYET EDİLİR?

Atılacak ilk adımları gürültü yapan kişi kiracı ise durumdan ev sahibini haberdar etmeleri, apartman ya da site yöneticisine başvuru yapılması, yönetim planındaki konu hakkında yaptırımlar varsa uygulamaya alınması olarak sıralandı. Yapılan uyarılara rağmen gürültü devam ederken komşu zabıtaya şikayet edilebilir. 

Anahtar Kelimeler:
Gürültü Yapan Komşu Sözlü İkaz Edilir Mi?Gürültü Yapan Komşu Nereye Şikâyet Edilir?Apartman Gürültü Yönetmeliği KapsamıKabahatler Kanunu Gürültü Ve Rahatsız Etme Cezası Nedir?Gürültü Yapmanın Cezası Nedir?Kat Mülkiyeti KanunuApartman Gürültü Yönetmeliği Nedir?Binada Aylarca Süren Gürültülü Tadilatın Engellenmesi Için Ne Yapılmalıdır?Apartmanda Izinsiz Tadilat şikayetApartmanda Izinsiz Tadilat CezasıApartman Tadilat Saatleri şikayetResmi GazeteApartman Tadilat YönetmeliğiApartman Tadilat Yönetmeliği RESMÎ GAZETEHafta Sonu Tadilat Saatleri şikayetApartmanda Tadilat Yönetmeliği 2021Konut Tadilatı İçin Uymanız GerekenlerTadilat Hukuku Nedir 2022Tadilat Hukuku Nedir 2021Tadilat Hukuku NedirApartmanda Saat Kaçtan Sonra Gürültü Yapılmaz?Apartman Kuralları 2022Apartman Kuralları 2021Apartman Tadilat Matkap Gürültüsü Nereye Şikayet EdilirApartmanda Tadilat Yapma Saatleri NedirBina Tadilat Gürültü SaatleriApartman Yönetmeliği Tadilat SaatleriApartman Tadilat SaatleriResmi Tatillerde Tadilat Yasak Mı?Tadilat Kaç Gün Sürer?Cumartesi Tadilat Yapılır Mı?Pazar Günü Tadilat Yapılabilir Mi?Apartman Tadilat Saatleri!Gürültü şikayeti Nereye YapılırCİMER Gürültü şikayetApartman şikayet HattıGece 12 Den Sonra Gürültü şikayetApartmanda Tadilat SaatleriApartman Tadilat Saatleri 2022Apartman Tadilat Saatleri 2021Komşu Gürültüsü Nereye şikayet EdilirApartmanda Tadilat Gürültüsü Nereye şikayetApartmanda Tadilat GürültüsüApartmanda Tadilat Gürültüsü şikayetAlo 181Gürültü şikayetleri IçinGürültü şikayetleri Için Alo 181Gürültüye Maruz Kalan Vatandaşların Başvuracağı Birçok Yol VarGürültü Yapan Komşumu Nereye Ve Nasıl Şikâyet Etmem Gerekir?Varsa Nedir?Gürültü Yapmanın Cezası Var MıdırGürültü Problemine Esas Kanun Var Mıdır?Gürültü Problemine Esas Yönetmelik Var Mıdır?Gürültü Problemine Esas Kanun/Yönetmelik Var Mıdır?Toplu Yaşam Alanlarında Komşular Arasında Yaşanan Gürültü Kaynaklı SorunlarGürültü Yapan Komşumu Nereye şikayet Etmeliyim ?Gürültü YönetmeliğiGürültü Yönetmeliği Ve Gürültü Yapan Komşumu Nereye şikayet Etmeliyim ?Gürültücü Komşuya Karşı Ne YapılabilirGürültücü Komşuya Karşı Ne YapabilirsinizApartmanda Oturanlara DuyurulurBina Apartman Tadilat Matkap Gürültüsü Nereye Şikayet EdilirŞikayet Nereye Yapılır?Apartman Gürültü YönetmeliğiTadilat Gürültüsü şikayet Edilir MiKOMŞU GÜRÜLTÜSÜ NEREYE ŞİKAYET EDİLİR?Komşular Arasında Sıkıntılara Neden Olan Tadilat Gürültüsü şikayet Edilebilir Mi?Şikayet Edebilir Mi?Tadilat GürültüsüTadilat Gürültüsü Şikayet Edebilir Mi?Tadilat Gürültüsü Şikayet Edilebilir Mi?

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol