Sınıflarda Yada Evlerde Oynanabilecek Oyunlar

Öğrenmek ciddi bir iştir. Ancak bu, öğrencilerin bunu yaparken eğlenmemesi gerektiği anlamına gelmez. Aslında oyun oynamak, öğrencilerin rahatlamalarına, açılmalarına ve öğrenirken kafalarından çıkmalarına yardımcı olarak motivasyonu artırır. Ve unutmayın: Açık kalp ameliyatı, paraşütle atlama veya bir uzay görevini Dünya'ya nasıl güvenli bir şekilde geri yönlendireceğinizi öğretmiyorsanız, oyunun sınıfınıza tamamen uygun bir katkı olduğundan emin olabilirsiniz!

Neden oynuyorsun?
Sizin gibi öğrencileriniz de günlerinden itibaren sınıfa bagajla geldiler. Sizinle birlikte geçirdikleri sınıf zamanları hayatlarının sadece bir parçası olsa da, büyük olasılıkla profesyonel ve kişisel olarak onlar için önemli. Sylvie Teyze'nin ne düşündüğüne rağmen, sınıfta oyun oynamak "boşa harcanmış" zaman değildir. Tam tersine, oyunlar kelime dağarcığı geliştirmek ve dilbilgisini hedeflemek için mükemmeldir; böylelikle hafif rekabet yoluyla dostluğu arttırır, enerji seviyelerini yükseltir, stresi azaltır, problem çözmeyi teşvik eder ve bir saat sonra daha odaklı ders zamanı satın alır. Çocukların ve yeni başlayanların oyun oynarken daha parlak olduğu açık olsa da, yetişkinlerin ve ileri düzey öğrencilerin sınıfta rekabetten ve daha hafif anlardan hoşlandıkları da doğrudur. Bu, sınıfınızı kalıcı bir oyun alanına dönüştürmeniz gerektiği anlamına gelmez. oyun anlarının eklenmesinin sınıfta zıtlık yarattığını ve her türden öğrencinin gelişmesine izin verdiğini söyledi. Aşağıdakiler, farklı beceri seviyelerine uyacak şekilde uyarlanabilen on bir klasik oyundur.

. Resim, sessiz sinema ve ünlü kafalar
Her zaman klasik olan bu oyunlar çok yönlüdür, öğrencilerin belirli kelime dağarcığı ve ifadeleri uygulamalarına izin verir ve neşeli bir atmosferi teşvik etme avantajına sahiptir. Sınıfınızın yakın zamanda çalıştığı bir kelime, kelime öbeği, kavram veya tarihsel figür yığını oluşturun ve takımlar arasında seviyeleri karıştırmaya çalışın. Bütün bir sınıf olarak (yarısının diğer yarısına karşı rekabet ettiği) veya zaman sınırları olan daha küçük gruplar halinde oynamayı denemek isteyebilirsiniz.

 Tabu
Bu, öğrencilerin ünitenizin kelime dağarcığını konuşmasını ve alıştırmasını sağlamanın harika bir yoludur. Tabu'da bir öğrenci, belirli bir ilişkili sözcükler listesi kullanmadan bir kavramı veya sözcüğü partnerine iletmelidir. Örneğin, partnerine “orman” demesini sağlamalılar, ancak “ağaç”, “orman”, “Sherwood” veya “Siyah” kelimelerini kullanmalarına izin verilmiyor. Partnerleri kelimeyi söyledikten sonra öğrenciler rol değiştirirler.

Yirmi nesne
Bir masaya 20 nesne koyun ve öğrencilere bunları ezberlemeleri için bir dakika verin. Nesneleri bir bezle örtün ve öğrencilerden hatırlayabildikleri kadarını yazmalarını isteyin. Mevcut çalışma modülünüzle ilgili veya başka bir şekilde bağlantılı nesneleri kullanmayı seçebilirsiniz.

Kategoriler
Beyaz tahtaya her sütunda farklı bir kategori olan basit bir masa koyun, örneğin: Amerika Birleşik Devletleri başkanları, nehirler, meyve, film isimleri, erkek çocuk isimleri, duygular, hayvanlar, şehirler. (Sınıfınızın seviyesine göre zorluk kategorilerini değiştirin.) Alfabeden rastgele bir harf seçin. Şimdi, bir zaman sınırı içinde gruplar veya öğrenci çiftleri kategori başına bir örnek belirlemelidir. Bunu doğru yapan ilk grup kazanır.

 Bingo
Bu klasik oyun genellikle unutulur ve sınıfınızın ihtiyaçlarına göre kolayca uyarlanabilir. Klasik tombalanın yanı sıra, öğrencilerin resimlerin, zıtların, eş anlamlıların veya T1 kelimelerin üstünü çizdikleri oyun tahtaları oluşturabilirsiniz.

 Tekerlemeler
Tekerlemeler, ruh halini hafifletmek, bir buz kırıcı olarak veya her sınıfa başlamak için harika. İleri düzey sınıflar için daha zor ifadeler arayın - gülüşünü kırmayan nadir bir öğrenci olduğunu göreceksiniz! Bu ilginç dil bükümleri listesiyle başlayın - biraz kolay peasy, bazıları çok çarpık!

. Twister'da bir değişiklik
Üzerinde sözcükler, ifadeler, ifadeler ve hedef dil yazan renkli diskleri gizleyerek Twister'ı farklı bir boyuta taşıyın. Öğrenciler, onları bir zaman sınırı ile bulmak için çabalamalıdır. Karıştırılmış mesajları, gramer hataları içeren metinleri veya düzeltilmesi veya bir araya getirilmesi gereken açıklamaları gizleyerek zorluğa ekleyin.

. Sırayla soruları cevaplama
Bu, hem çocuklar hem de yetişkinler için bir kazanan. Öğrenciler sınıfın arkasında bir sıra ile başlarlar ve doğru cevapladıkları, cümle bitirdikleri veya tahmin edilen sözcüklerin her biri için bir adım ileri giderler. Öne giden kazanır. Ayrıca "Hiç yaptın mı?" öğrencilerin yaptıkları her şey için bir adım öne çıktığı yer. ("Hiç Afrika'da bulundun mu, bir yunus gördün mü, bütün gece uyanık kaldın mı, sınavda başarısız oldun mu, değerli bir şeyi kırdın mı vs.")

. Berbat ettim
Bu aktivitede ileri düzey öğrenciler, "gerçek dünyada" dilde yaptıkları hataların hikayelerini anlatırlar. (Belki bir kelimeyi yanlış kullanmışlardır ve yanlışlıkla kaba bir şey söylemişlerdir, sipariş verirken tamamen yanlış bir yemek almışlardır ya da anadillerini anadillerini anlamadılar.) Bu hikayeleri anlatmak mizahi bir atmosfer yaratır ve gönülsüzlüğü teşvik eder. ve öğrenmede kendini yansıtma.

. Sözlük
Üst orta ila ileri düzey öğrenciler, bir sözlükte rastgele bulunan nadir kelimeler için tanımları icat etmekten keyif alacaklar. Her grup, tuhaf veya belirsiz bir kelime için üç tanım okur ve sınıfın geri kalanının doğru olduğunu düşündüğü oylar. Sınıf arkadaşlarınızı uydurma bir tanımla kandırdığınızda veya aptallık ve özgünlük için puan verilir.

Kaynak: https://www.ef.com/wwen/blog/teacherzone/eleven-classic-classroom-games/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol