Sınıf Kurallarını Kim Koyar?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Sınıf kurallarını kim belirler? Sınıfın kurallarını okul idaresi mi, yoksa öğretmen mi koyar? Sınıfta uyulması gereken kurallar kim tarafından hazırlanır?
Sınıf kurallarını oluşturmak için, sadece öğretmen tarafından değil, öğretmen ve öğrencilerle birlikte belirlenmelidir. 

Öğrenciler sınıf kurallarının oluşturulmasına dahil edilmeli mi?
Öğrenciler kendi davranışlarından sorumlu hissederlerse ve kendileri için belirlenen beklentileri anlarlarsa, buna göre hareket edebileceklerdir. Bu nedenle, sınıf kurallarını oluşturmak için öğrencilerin birlikte çalışmasını sağlamak, istenmeyen davranışların meydana gelmesini önlemektir

Demokrasinin oluşması için: Sınıf kuralları ortaklaşa alınması gerekmektedir.
Öğrenciler kendi sınıf yönetim yapılarına görüş söylemelidir.

Öğrenciler öğretmenin sevmediği kuralları onayladığında ne olur? Açıkçası bu dayatma kuralların bir kısmı her şeye itaat etmeyen öğrenci karakterleri tarafından delinecektir.

Bu defa da cezalandırma davranışı devreye girer ki öğrencilerin gözünün korktuğu nokta burasıdır. Bundan ötesi artık sınıf disiplininden çıkar, korkulan sınıf ortamına dönüşür.

Kurallar çiğnendiğinde hangi yaptırımlar uygulanacak? Bu yetki öğrencilere devredilir mi?  Demokratik bir sınıfta evet, bunlar olabilir.

İlkokullar için bazı sınıf kuralları çok basit gelebilir. Unutmayalım ki küçük beyinler her şeyin farkındadırlar. Özellikle günümüz çocukları!
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol