Sınıf Anneliği Kaldırıldı mı?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Sınıf anneliği uygulaması kalktı mı? Sınıf anneliği uygulaması yapmak yasaklandı mı? Sınıf anneliği kalkarsa ne olur? Sınıf anneleri ne iş yapar? Sınıf anneliği yaptıran öğretmen ceza alır mı? 

Sınıf annesi uygulaması nedir?
 

 Sınıf annesi olarak görev yapan kişiler, çocuklara okula uyum sürecinde ve beslenme saati gibi zamanlarda yardımcı olurken öğretmenin yerine velilerle de iletişime geçerek bir nevi sekreterlik görevi de üstleniyordu. Ancak bir çok sınıf annesi, kendilerine verilen görevin dışına çıkıp, sınıfa girip öğretmenden rol kesmeye, okulun sanki sahibi gibi davranması rahatsızlık verici bir durumdu. 
 

Milli Eğitim Bakanlığı, sınıf anneliği uygulamasını kaldırma kararı aldı. 
 

Özellikle ilkokul ve okul öncesi öğretim kurumlarında sıkça karşılaştığımız sınıf anneleri, bundan sonra karşımıza çıkmayacak.
MEB'in sınıf anneliğine ilişkin yaptığı açıklamada, sınıf annesi gibi uygulamalar para, aidat araç ve gereç topladıkları derslere müdahil oldukları şikayetleri Bakanlığa iletilmiştir.
Ders öğretmeni dışında kişilerin ortamına müdahalesi eğitimin niteliğini bozmakta ve pedagojik ilkelere aykırı durumlar olduğu söylendi.
Sınıf annesi gibi uygulamalara mahal verilmemesi ve bu konuda gerekli tedbirler alınması istendi.
Kaynak: MEBTEGM

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al