Sevgililer Günü Neden 14 Şubat'ta Kutlanıyor?

Sevgililer Gününün Erken Tarihi
Sevgililer Günü, adını 3. yüzyılda Roma'da yaşamış bir Katolik rahip olan Saint Valentine'dan almıştır . St Valentine hakkında birçok hikaye var ve zamanla bu hikayeler bugün bildiğimiz efsaneye dönüştü.

Sevgililer günü sırasında, birçok Romalı Hıristiyanlığa geçiyordu, ancak İmparator Claudius II bir pagandı ve Hıristiyanların ne yapmasına izin verildiği konusunda katı yasalar yarattı. Claudius, Romalı askerlerin tamamen Roma'ya bağlı olması gerektiğine inanıyordu ve bu nedenle evlenmelerini engelleyen bir yasa çıkardı. Aziz Valentine, gizli Hıristiyan törenlerinde bu askerlerle evlenmeye başladı ve bu, sevginin önemine inanmasıyla ününün başlangıcıydı.

Sonunda, Valentine bulundu ve Claudius'a karşı işlediği suçlardan dolayı hapse atıldı. Hapishanedeyken, Valentine mahkum arkadaşlarına ve ayrıca hapishanesinin kör kızına baktı. Efsaneye göre Valentine, kızın körlüğünü iyileştirdi ve idam edilmeden önceki son eylemi, ona 'sevgilinizden' imzalı bir aşk mesajı yazmaktı. Valentine, 14 Şubat'ta 270 yılında idam edildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol