Random Atmak Ne Demek?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Özellikle mesajlaşmalarda sıkça kullanılan bir kelime olan, random atmak nedir? Random atmanın anlamı nedir ve nasıl random atılır? Random atarken ne yapılır? 
 

Random atmak, “Random atmak”, rastgele, belirsiz veya planlanmamış bir şekilde bir şeyi paylaşmak veya göndermek anlamına gelir. Bu eylem, içeriğin genellikle spontane, komik veya dikkat çekici olmasını amaçlar. Özellikle random atarken, gelişi güzel harfler seçilmektedir. 

Rastgeleleştirme, bir popülasyondan bir örnek seçmek veya denekleri farklı gruplara atamak için rastgele bir mekanizmanın kullanıldığı istatistiksel bir süreçtir.

Süreç, deney birimlerinin veya tedavi protokollerinin rastgele tahsisinin sağlanması, dolayısıyla seçim yanlılığının en aza indirilmesi ve istatistiksel geçerliliğin arttırılması açısından çok önemlidir .  Çalışmanın başlangıcında hem bilinen hem de bilinmeyen faktörleri dengeleyerek grupları istatistiksel olarak eşitlediği için deneysel tasarımda tedavi etkilerinin objektif olarak karşılaştırılmasını kolaylaştırır . İstatistiksel açıdan, gruplar arasında olasılıksal denklik ilkesini destekler, tedavi etkilerinin tarafsız tahminine ve örnek verilerden elde edilen sonuçların daha geniş popülasyona genellenebilirliğine olanak tanır. 

Rastgeleleştirme tesadüfi değildir; bunun yerine, rastgele bir süreç, sonuçları deterministik bir modeli takip etmeyen ancak olasılık dağılımları tarafından tanımlanan bir evrimi takip eden bir süreci tanımlayan bir rastgele değişkenler dizisidir . Örneğin, bir popülasyondaki bireylerin rastgele bir örneği, her bireyin örneklenme olasılığının bilinen olduğu bir örneği ifade eder. Bu, rastgele bireylerin seçildiği olasılıksız örneklemeyle çelişecektir . Bir dizi ölçülen değerin oluşumunun rastgele olup olmadığını belirlemek için bir çalışma testi kullanılabilir.  Rastgeleleştirme, sonuçların adilliğini ve geçerliliğini sağlamak için başta bilimsel araştırma, istatistiksel analiz ve kaynak tahsisi olmak üzere çeşitli alanlarda yaygın olarak uygulanmaktadır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al