Okul Fobisi Nedir? Okula Gitmek İstemeyen Çocuğa Nasıl Yaklaşılmalı?

Bazı öğrenciler okula gitmek istemezler. Okul fobisi olan çocukların sayısı bir hayli fazladır. Bu tarz durumlarda ailelerin çok dikkat etmeleri gereken kurallar vardır. Okul fobisi yaşayan çocuğa yaklaşımınız nasıl olmalıdır? Okul fobisi yaşayan çocuğa nasıl davranılmalıdır?
Okul fobisi , genel olarak okula gitme korkusu veya öğrencinin refleks olarak katılmaktan veya işini tamamlamaktan korktuğu belirli bir sınıf veya konudan korkulması olabilir. Okul fobisi , aşağıdakiler dahil çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir:

Okul fobisi, genel olarak okula gitme korkusu veya öğrencinin refleks olarak katılmaktan veya işini tamamlamaktan korktuğu belirli bir sınıf veya konudan korkulması olabilir. Okul fobisi, aşağıdakiler dahil çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir:

Okula gitmekten korktuğunu iddia eden bir öğrenci.
Okul zamanı geldiğinde aşırı olumsuz duygusal tepki gösteren bir öğrenci.
Okulda veya okul konusu veya belirli bir konu gündeme geldiğinde geri çekilme, kaygı, öfke veya üzüntü.
Okul fobisinin normal ergen kaygılarının ve sınıfa katılmayla ilişkili korkuların ötesine geçtiğini tekrarlamak gerekir. Okul fobisi, bir gencin artık okula giderken normal bir şekilde işlev gösteremeyeceği veya akademik duruşuna ciddi şekilde zarar vereceği kadar yoğun bir okul korkusudur.

Okul Fobisi Hakkında Ne Yapılabilir?

Okul fobisini tedavi etmenin birincil yöntemi, fobiyi ortaya çıkaran temel korkuları veya sorunları ele almaktır. Bununla birlikte, okul fobisinin nedenlerinin en bariz cevaplar gibi görünen şey olmayabileceğini hatırlamak önemlidir. Birçok yetişkin ve öğretmen otomatik olarak çocukların sınıftaki korkusunun materyali öğrenememelerinden kaynaklandığını varsayar. Gerçekte, bir gencin okul korkusu, okulda zorbalık, sosyal kaygı, akıl sağlığı sorunları, öğrenme bozuklukları veya bir gencin başa çıkmakta başarısız olduğu diğer sorunlar gibi diğer sorunların tezahürü olabilir ve bu da mantıksız bir duruma yol açabilir. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol