Öğrencilerin Okuma Hızı Nasıl Arttırılabilir?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Son 2 yıldır pandemi nedeniyle öğrenciler, doğru dürüst eğitim alamadan sınıf geçiyor. Eğitimde fırsat eşitsizliği daha çok yaşandı bu dönemde, öğrencilerin bir çoğu pandemi nedeniyle öğrenme kayıpları yaşıyor
Özellikle pandemi döneminde, öğrencilerin bir çoğu okuma yazmayı unutmuş vaziyette.
Peki özellikle okumayı hızlandırmak için neler yapılabilir? 
Her satırın ilk kelimesinden 1 kelime başlayın ve son kelimeden 1 kelime ile bitirin. .

Her satırı maksimum 1 saniye ile tutun ve sonraki her sayfada hızı artırın. Okuyun, ancak hiçbir koşulda satır başına 1 saniyeden uzun sürmemelisiniz.

Okuduğunu Anlama Oluşturun
Okuma süresi boyunca sınıf sessiz ve düzenli olduğunda, öğrenciler okuduklarına konsantre olabilirler. Bu, nasıl okuduklarına dikkatlerini en üst düzeye çıkarmalarına yol açar. Öğretmenler, öğrencilerin okuduğunu anlamalarını geliştirmek için bu sürece rehberlik eder. Bazı araştırmacılar, okuma oranları arttıkça anlamanın da arttığını bulmuşlardır. Bu, öğrencilere okuma oranlarını nasıl hızlandıracaklarını öğretmenin büyük bir yararıdır. Öğrencilerin temel okuma alışkanlıkları iyi olduğunda, anlamada daha da büyük kazanımlar meydana gelir.

Eğitimciler, öğrencilere yönelik okuma planları yaparken bu adımları izlemelidir. Öğretmenlerin, okuma oranları ve anlama seviyeleri açısından her bir öğrencinin farklılıklarını dikkate almaları tavsiye edilir. Öğretmenler bu adımları uygulayarak sınıf oturumlarını yönetebilir ve bu da onları her okuyucu için daha üretken hale getirebilir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner13