OCAK AYINDA KUTLANAN ÖNEMLİ GÜN VE HAFTALAR

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

OCAK AYINDA KUTLANAN ÖNEMLİ GÜN VE HAFTALAR


4-10 Ocak Veremle Savaş Eğitimi Haftası

3.01.1947’de Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı yılın ilk haftasını “Veremle Savaş Haftası” olarak kabul etti. 11 Nisan 1949’da da Veremle Savaş Kanunu kabul edildi.
Ocak ayının 2. Pazartesi günü Enerji Tasarrufu Haftası Ocak ayının 2. Pazartesi günü başlar. Enerjinin gereği kadar ve bilinçli olarak kullanılmasını sağlamak için her yıl Ocak ayının ikinci Pazartesi günü ile başlayan hafta (9-13 Ocak) Enerji Tasarrufu Haftası kutlanır.


7-14 Ocak Beyaz Baston (Körler)Haftası

Dünyada her yıl Ocak ayının ikinci haftası olan 7-14 Ocak tarihleri arası Beyaz Baston Körler Haftası olarak anılmaktadır. (Beyaz Baston1921 yılında Londra'da trafik kazası sonucu görme yetisini kaybeden bir fotoğraf sanatçısının, dış dünyanın kendisini fark etmesi için bastonunu beyaza boyamasıyla oluşmuş ve başarılı olması nedeniyle Fransa'da Körler Örgütü tarafından 1931 yılında simge haline gelmiş bir engelli hareketidir.)


10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü

10 ocak 1961'de gazetecilerin çalışma koşullarını iyileştiren, ileri haklar getiren 212 sayılı yasanın yürürlüğe girdiği gündür.


10 Ocak İdareciler Günü 10 Ocak 1971 tarihinde Mülki İdare Amirleri sınıfının ihdası için yapılan ilk Mesleki Toplantı başlangıç kabul edilerek, Türk İdareciler Derneği tarafından 1978 yılı Genel Kurulunda 10 Ocak tarihi, “ İdareciler Günü”olarak kabul edilmiştir.


25-31 Ocak Dünya Cüzzam (Lepra) Günü ve Haftası

Her yıl Ocak ayının son haftası “ Cüzzam Haftası ” son Pazar günü de “ Dünya Cüzzam Günü ” olarak ilan edilmiştir.

26 Ocak Dünya Gümrük Günü

Gümrük İşbirliği Konseyi'nin ilk kez toplandığı  26 Ocak 1953 tarihini hatırlamak, toplumda gümrüklerin işleyişi hakkında farkındalık oluşturmak amacıyla kutlanan Dünya Gümrük Günü'nün bu yılki sloganı "İletişim, daha iyi bir işbirliği için bilgi paylaşımı" olarak belirlendi.

27 Ocak Osmanlı Haftası

Osmanlı Devletinin 27.01.1299 tarihinde kurulması münasebetiyle kutlanır.


27 Ocak Uluslararası Yahudi soykırımı Anma Günü

Başta Almanya olmak üzere çeşitli Avrupa ülkelerinde Yahudi soykırımını inkâr etmeyi suç sayan yasal düzenlemeler yapıldı. Nazi sembollerinin kullanılması, Nazilerin yaptıklarının övülmesi, Nazizmi savunan siyasi partilerin, derneklerin, örgütlerin kurulması yasaklandı. Bütün bunlar hiçbir zaman azılı ırkçılar dışında kimse tarafından düşünce özgürlüğünün ihlali olarak değerlendirilmedi. 27 Ocak 2005 tarihinde BM Genel Kurulu bu günü "Uluslararası Holokost Kurbanlarını Anma Günü" kabul etti.


OCAK
Ocak ayının ilk haftası
Veremle Savaş Eğitimi Haftası
Ocak ayının 2. haftası
Enerji Tasarrufu Haftası
10 Ocak
Gazeteciler Günü
25 Ocak
Dünya Cüzzam Günü
25 - 31 Ocak
Cüzzam Haftası
26 Ocak
Dünya Gümrük Günü
21-27 Ocak    Osmanlı Haftası

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol