Obsidyen nedir?

Obsidyen; şifalı taşlar arasında yer alan bir madendir. Halk arasında volkan camı olarak bilinir. Yanardağların ani şekilde soğuması ile meydana gelirler. Eski uygarlıkların Mayalar, obsidyen taşını ayna yapmak için kullanmışlardır. Ülkemizde Kars, Ağrı, Tatvan ve Rize gibi yerlerde çıkarılmaktadır. Bu yazımızda obsidyenin faydaları, özellikleri, nasıl kullanıldığı gibi geniş bilgilere yer verilmiştir.


Değerli taşlar arasında yer alan obsidyen, volkan lavlarının ani soğuması sonucu oluşmaktadır. Çok bilinmemesine rağmen oldukça değerli bir doğal taş olan obsidyenin bilinen bir çok yararı bulunmaktadır. Günümüzde alternatif tıp, kozmetik, mücevher ve spa alanlarında kullanılmaktadır. Kristal bir özelliğe sahip olmaması sebebiyle şekilsiz ve camsı bir yapıdadır.

İçeriğinin yaklaşık % 70’lik kısmını silisyum oluşturan obsidyen madeni yüzyıllar boyu şifa amacıyla kullanılmıştır. Obsidyen taşı tarih öncesi dönemlerde de çıkarılmış ve insanlar tarafından çeşitli alanlarda kullanılmıştır.

Bunlardan birkaçına örnek vermek gerekirse; Azteklerobsidyenin şifalı özelliğini keşfederek, toz haline getirmiş ve yaraların iyileşmesinde kullanmıştır. Taş Çağı’nda obsidyen kullanımı daha çok maske, ayna gibi aletlerin yapılışında işe yaramıştır. Eski Amerika medeniyetinden bazı halklar obsidyeni kutsal saymışlar ve Tanrı’ya adadıkları kurbanlarını kesmek için obsidyeni kullanmışlardır. Bunun için de obsidyen taşını keskinleştirerek bıçak haline getirmişlerdir. Benzer şekilde Türkiye, Afganistan, İran, Mezopotomya ve Suriye’de yapılan arkeolojik çalışmalarda obsidyen taşının çeşitli sanat eserleri yapmak için kullanıldığı görülmüştür.

Obsidyen Taşı Nedir?
 

Halk arasında volkan camı olarak bilinen, doğal bir şekilde meydana gelen volkanik kayaç türüne obsidyen adı verilir. Yanardağların ani şekilde soğuması ile meydana gelirler. Kristalleşme süreci gerçekleşmeden donma noktasına geldiğinden kenar kısımları ince, keskin bir formdadır. Bu ince ve keskin formu sebebiyle tarihin eski uygarlıklarında silah ya da süs eşyası üretiminde kullanılmıştır.

Eski uygarlıkların en ünlülerinden Mayalar, obsidyen taşını ayna yapmak için kullanmışlardır. Günümüzde ise tıp alanında kullanılan neşterlerin keskin bölgelerinde kullanılan bir kayaçtır. Akrep, kova, oğlak burcuna sahip kişilerin uğurlu taşı olarak da bilinir. Obsidyen taşının insan vücudu üzerinde etkileri olduğu söylenmiştir. Şifalı taşlar arasında kendinden sıklıkla bahsettiren obsidyen taşının genel özellik ve çeşitlerine gelin beraber göz atalım.

Obsidyen Taşı Nasıl Kullanılır?
Obsidyen Taşı Nasıl Kullanılır?Vücut üzerindeki negatif enerjiyi alabilmek için siyah obsidyen taşını ayakların alt kısmına yerleştirebilirsiniz. Taşın eğer keskin kısımları giderilmiş ve yuvarlak hale getirilmişse; ayakaltında yuvarlayabilirsiniz. Ağrıyı tedavi edici taş olarak da bilinen obsidyen taşını boyun bölgesinden yukarı taraflarda kullanmak zararlıdır. Taşın kalp hizasından yukarı çıkmaması gerekir. Genelde keskin olarak bulunduğu için sadece ağrıyan yerin üzerine koymak yeterli olacaktır ama yuvarlaklaştırılmış ise ağrı olan bölgelere taşla masaj yapabilirsiniz. Keskin olduğundan kullanırken kenarlarına dikkat etmelisiniz. Obsidyen taşı ile yapılan uygulamaların tamamı 30 dakikadan fazla sürdürülmemelidir. Herhangi bir bölgeye uygulamadan önce ve uyguladıktan sonra taşın bol su ile yıkanması önemlidir. Obsidyen taşına sahibinden başka kimse dokunmamalıdır. Yeni çıkartılmış kayaçlar, ilk kez kullanılmadan önce deniz suyunda ya da deniz tuzunda bekletilebilir. Diğer bir seçenek olarak da toprakla arındırılabilir. Bu işlemler 24 saatten kısa sürmemelidir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol