İnternet Hızı Nasıl Ölçülür?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Mbps'nin anlamı nedir?
Temel bilgilerle başlayalım. İnternet hızı, saniyede bit (tek bir ikili 1 veya 0) olarak ölçülür. İnternet bağlantıları bu verilerin çoğunu işleyebilir, bu nedenle genellikle saniyede bir milyon bit olan megabit/saniye (Mbps) cinsinden hızlardan bahsederiz. Hızlar gerçekten arttığında (1.000 Mbps veya daha hızlı), bunlar hakkında saniyede bir milyar bit olan gigabit/saniye (Gbps) cinsinden konuşuruz. (1.000 Mb/sn = 1 Gb/sn)

İndirme hızı
Bant genişliği olarak da adlandırılan indirme hızı, internetten cihazınıza ne kadar hızlı bilgi geldiğini ölçer (örneğin, Netflix programınızın ne kadar hızlı yüklendiği). Gerçekten hızlı bağlantılar gigabit/saniye (Gbps) olarak ölçülse de, genellikle megabit/saniye (Mbps) olarak ölçülür. İndirme hızı, özellikle yüksek kaliteli video izlemek veya yazılım indirmek gibi kullanımlar için önemlidir.

Yükleme hızı
İndirme hızı, verilerin cihazınıza ne kadar hızlı ulaştığını ifade ettiği gibi, yükleme hızı da cihazınızdaki bilgilerin internetteki başka bir hedefe ne kadar hızlı gönderilebileceğini (tatil fotoğraflarınızın Instagram'a ne kadar hızlı gönderildiği gibi) ifade eder. Çoğu bağlantı için, yükleme ve indirme hızı genellikle farklıdır, ancak hıza göre reklamı yapılan internet planlarını gördüğünüzde, genellikle yalnızca indirme hızına odaklanırlar.

gecikme nedir?
İnternet hızı için bir diğer önemli ölçüm gecikme veya gecikmedir. Her ikisi de bağlantınızın hızıyla ilgilense de gecikme, bant genişliğinden çok farklıdır . Gecikme, bir sinyalin bilgisayarınızdan servis sağlayıcınıza gönderilip geri gelmesi için geçen süreyi ifade eder. Yüksek gecikme, video akışında daha fazla ara belleğe almaya neden olabilir, ancak görüntülü sohbet veya çevrimiçi oyun gibi etkinliklerde çok daha fazla kesintiye neden olur.

Bu testlerden herhangi birini çalıştırmadan önce şunları yaptığınızdan emin olun:

Sisteminizde yaptığınız tüm indirmeleri veya yüklemeleri kapatın. Buna medya akışı veya canlı video toplantıları dahildir. Sistemi yeniden başlatmak iyi bir başlangıçtır.

 Test süresince VPN yazılımınızdan çıkış yapın  ; bağlantıya çok fazla ek yük ekler.

Gerçek doğruluk için PC'nizi Ethernet üzerinden doğrudan yönlendiriciye bağlayın. Wi-Fi bağlantısına göre çok daha az ağ yüküne sahip olacaksınız.

Evde veya tüm mahallede herkesin müzik veya film akışı yaptığı akşamlar gibi, yoğun saatlerde testi atlayın.

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol