Harfleri Kolay Öğretme Teknikleri

Zorluk çeken öğrencileri yazmaya ve okumaya devam ettirmek kolay değil.

Birçoğu okuma ve yazma stratejileri açısından öğrenmeye başladı, ancak pratik yapmak için yeterince zaman verilmedi, bu nedenle okumaları için otomatik olarak amaçlar üretmezler veya yazılarını amaçlarına uygun şekilde revize etmezler.

Gelecek vaat eden bir yaklaşım ( yeni “Ortaöğretim Öğrencilerine Etkili Yazmayı Öğretme” uygulama kılavuzunda bir öneri olarak yer almaktadır.(bağlantı harici)Eğitim Bilimleri Enstitüsü tarafından Kasım 2016'da yayınlanan ), okuma ve yazmayı bütünleştirmenin bir yolu olarak etkili metnin özelliklerine odaklanmaktır.

Öğrenci merkezli bir sınıfta uygulanırsa, bu yaklaşım öğrencilerin bağımsızlık kazanmalarına yardımcı olabilir - anlamı inşa etme üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmalarını sağlar; görev, amaç ve hedef kitle hakkında daha derin düşünmek; ve kendilerini aktif olarak okuyucu ve yazar olarak tanımlarlar.

Bu yaklaşımı sınıfınızda uygulamak için kullanabileceğiniz birkaç strateji:

Okuma ve yazma arasındaki bağlantıları vurgulayın. Birçok eğitimci okuma ve yazmayı ayrı ayrı öğretir. Bununla birlikte, uygulama kılavuzu, iki konu arasındaki bağlantıların açıkça vurgulanmasını önerir.

Örneğin, öğrenciler bir anlatıyı yakından okurken buldukları duyusal ayrıntıları not edebilir ve öğrendiklerini bir yazı parçasına uygulayabilirler. İlgili bir etkinlik, öğrencilerden bir okumadan duyusal ayrıntıları çıkarmalarını ve bunun metni nasıl etkilediğini tartışmalarını istemek olacaktır.

Öğrencilerin bir yazarın ne yaptığını anlamalarına yardımcı olmak için bilişsel strateji cümle başlatıcıları kullanın. Öğrenciler yeni başlayanlara (“En önemli mesaj …” ve “Burada farklı bir resim görüyorum çünkü ...“ gibi) yanıt verir ve bu süreçte hem okuyucu hem de yazar olarak tanımlamayı öğrenirler.

Sınıfta okuma ve yazmayı birbirine bağladığınızda, öğrencilerinizin güvenini artırmak için her fırsattan yararlanın - okuduklarında metni anlamanın en önemli işi olduğunu hissetmeliler ve yazarken, içinde olduklarını bilmeliler. okuyucularıyla bir bağ kurmakla yükümlüdür.

Güçlendirici şeyler.

Mentor metinlerini kullanın. Öğrencilerinize etkili yazmanın niteliklerini gösteren metinleri (örnek metinler olarak da bilinir) okutun. Size en sevdikleri kitapları neden sevdiklerini kendi sözleriyle söylemelerine izin verin. Sonra onları spesifik olmaya teşvik edin. Örneğin, "Bu yazarın büyüdüğü çiftliği dünyanın herhangi bir yerinden daha çok sevdiğine inanmanıza bu metinde ne yardımcı oldu?"

Bu doğrultuda, öğrencilerinize yüksek kaliteli yazmanın özelliklerini ("fikirler", "organizasyon", "kelime seçimi" vb.) tanımlamak için açık ve belirli bir kelime dağarcığı öğretin ve bu özellikleri farklı şekillerde nerede ortaya çıkarabileceklerini gösterin. metin türleri. Öğrencilere, bir metni örnek teşkil eden şeyi ayırt etmeyi öğrenmeleri için, değişen kalitedeki metinleri analiz etmeleri için ihtiyaç duydukları dili veren bir değerlendirme listesi kullanın .

Ek olarak, öğrencilerinizle mentor metinleri çalışın. Etkili yazmanın belirli özelliklerini belirlemek için vurgulama veya renk kodlaması kullanmalarını sağlayın. Alıştırma kılavuzundan bir örnekte, bir tartışmacı yazı okuyan öğrenciler, bir tartışmanın nasıl yapılandırıldığı hakkında daha fazla bilgi edinmenin bir yolu olarak yazarın iddialarının her birini sarı renkle vurgular. Öğrencileriniz belirledikleri özellikleri kavradıklarında, öğrendiklerini kendi yazılarında daha iyi gösterebilirler.

Unutmayın: Okuma ve yazmayı sınıfta bütünleştirirken, öğrencilerin anlam oluşturmak için bağımsız olarak seçme ve farklı stratejiler kullanma becerilerini geliştirdiğinizden emin olun. Ayrıca, stratejilerden sapmaktan ve ara sıra görevi değiştirmekten korkmayın.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol