En İyisi Devlet Okulu mu, Özel Okul mu?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Çocuğunuzun gelecek vaat eden bir gelecek için en iyi eğitimi almayı başarması için neye ihtiyacı var? Bu, birçok ebeveynin devlet veya özel eğitim arasında seçim yaparken kendilerine sorduğu kişisel bir sorudur. Bir çocuk veya aile için doğru olan, bir diğeri için ideal olmayabilir. Mümkün olan en iyi cevaba odaklanmanıza yardımcı olmak için genellikle göz önünde bulundurulması gereken altı faktör vardır. 


1. Tesis Neler Sunuyor?
Birçok devlet okulu tesisleri etkileyicidir; diğerleri vasat. Aynı durum özel okullar için de geçerlidir. Özel okul tesisleri, okulun geliştirme ekibinin ve okulun velilerden ve mezunlardan finansal destek sağlamaya devam etme başarısını yansıtır. Bazı özel K-12 okulları, birçok kolej ve üniversitede bulunanları aşan tesislere ve olanaklara sahiptir. Örneğin Hotchkiss ve Andover, Brown ve Cornell'dekilerle aynı düzeyde kütüphanelere ve spor tesislerine sahiptir . Ayrıca, tüm bu kaynaklardan tam olarak yararlanan akademik ve spor programları sunarlar. Kamu sektöründe karşılaştırılabilir tesisler bulmak zordur - çok az sayıdadırlar.


Özel Kolejlerin Devlet Kolejlerinden Daha Fazla Ödül Verecek Parası Var mı?
Devlet okulları aynı zamanda bulundukları yerin ekonomik gerçeklerini de yansıtır. Zengin banliyö okulları, kural olarak, genellikle şehir içi okullardan daha fazla olanaklara sahip olacaktır. Oğlunuz hevesli bir futbolcuysa, harika spor tesisleri ve koçluk kadrosuna sahip bir okul birinci öncelik olmalıdır. 

2. Sınıf Başına Kaç Öğrenci?
Göre Eğitim İstatistikleri Ulusal Merkezi raporunda, "Özel Okullar: Kısa Bir Portre," özel okullar bu konuda galip. Niye ya? Çoğu özel okulda, dikkati kolayca dağılan bir öğrenci için ideal olabilecek daha küçük sınıflar vardır. Özel eğitimin kilit noktalarından biri de bireysel ilgidir. Bireysel ilgi hedefine ulaşmak için 15:1 veya daha iyi öğrenci-öğretmen oranlarına ihtiyacınız var. Birçok özel okul, 7:1 öğrenci-öğretmen oranlarıyla 10-15 öğrencilik sınıf mevcuduna sahiptir.


Özel okullardan farklı olarak, bir devlet okulu sistemi, sınırları içinde yaşayan hemen hemen herkesi kaydettirmelidir, bu nedenle genel olarak, çok daha büyük sınıflar vardır - bazı şehir içi okullarda bazen 35-40 öğrenciyi aşar. Bununla birlikte, öğrenciler iyi niyetliyse ve güçlü bir öğretmen tarafından yönetilirse, büyük bir sınıf bile uygun bir öğrenme ortamı olabilir.

3. Okul En İyi Öğretmenleri Çekebilir mi?
Bir okulun kaliteli öğretmenleri çekme yeteneği, genellikle okulun ödeyebileceği maaşlara bağlıdır.

Genel olarak, devlet okulu öğretmenleri genellikle daha iyi maaş alır ve daha iyi emeklilik programlarına sahiptir. Bununla birlikte, tazminat, yerel ekonomik duruma ve okulun bulunduğu yere bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Örneğin, Duluth, Minnesota'da öğretmenler daha az kazanabilir, çünkü orada yaşamak San Francisco'dan daha ucuzdur. Ne yazık ki, bazı devlet okullarında, düşük başlangıç ​​maaşları ve küçük yıllık maaş artışları, düşük öğretmen tutma ile sonuçlanmaktadır. Kamu sektörü faydaları tarihsel olarak mükemmel olmuştur; bununla birlikte, sağlık ve emeklilik maliyetleri 2000 yılından bu yana o kadar çarpıcı bir şekilde arttı ki, tam zamanlı kamu eğitimcileri genellikle maliyetin daha büyük bir kısmını ödemek zorunda kalırken, yarı zamanlı eğitimciler hepsini ödemek zorunda kalabilir.


Özel okul tazminatı kamudan biraz daha düşük olma eğiliminde olsa da - yine, çoğu okula ve mali kaynaklarına bağlıdır - genellikle ücretsiz olanaklar bunu telafi edebilir. Özellikle yatılı okullarda bulunan bir özel okul avantajı , daha düşük maaşı oluşturan ücretsiz barınma ve yemektir. Özel okul emeklilik planları çok çeşitlidir. Birçok okul, TIAA gibi büyük emeklilik sağlayıcıları kullanır .

Hem devlet okulları hem de özel okullar, öğretmenlerinin yeterlilik belgesine sahip olmasını şart koşar . Bu genellikle bir derece ve/veya öğretmenlik sertifikası anlamına gelir  . Özel okullar, eğitim derecesine sahip öğretmenlere kıyasla konularında ileri dereceli öğretmenleri işe alma eğilimindedir. Başka bir deyişle, İspanyolca öğretmeni tutan özel bir okul, İspanyolca yandal diploması olan bir eğitim derecesi yerine, o öğretmenin İspanyol dili ve edebiyatı diplomasına sahip olmasını isteyecektir.

4. Okulun Size Maliyeti Ne Kadar?
Yerel emlak vergileri kamu eğitiminin büyük kısmını desteklediğinden, yıllık okul bütçesi uygulaması ciddi bir mali ve politik iştir. Fakir topluluklarda veya sabit gelirle yaşayan çok sayıda seçmenin bulunduğu topluluklarda, öngörülen vergi geliri çerçevesinde bütçe taleplerine yanıt vermek için çok az yer vardır. Vakıflardan ve iş dünyasından gelen hibeler, yaratıcı finansman için çok önemlidir.

Öte yandan özel okullar, öğrenim ücretlerini artırabilir ve ayrıca yıllık başvurular, mezun ve mezun yetiştirme ve vakıflardan ve şirketlerden hibe talep etme gibi çeşitli geliştirme faaliyetlerinden önemli miktarda para toplayabilirler. Mezunlarının özel okullara olan güçlü bağlılığı, çoğu durumda bağış toplama başarısı şansını gerçek bir olasılık haline getirir.

5. İdari Sorunlar Var mı?
Bürokrasi ne kadar büyük olursa, kararları almak o kadar zor olur, onları çabuk almak çok daha az. Halk eğitim sistemi, eskimiş çalışma kurallarına ve şişkin bürokrasilere sahip olmasıyla ünlüdür. Bu, sendika sözleşmelerinin ve bir dizi siyasi düşüncenin bir sonucudur.

Özel okullar genellikle yalın bir yönetim yapısına sahiptir. Harcanan her dolar, işletme gelirinden ve bağış gelirlerinden gelmelidir. Bu kaynaklar sınırlı. Diğer fark, özel okulların nadiren öğretmen sendikalarıyla uğraşmasıdır.

6. Ebeveynlerin Beklentileri Nelerdir?
Mali hususlar, aileniz için bir devlet okulunun veya özel okulun uygun olup olmadığını belirlemede önemli bir faktördür. Ancak, sizden zaman ve taahhüt açısından ne bekleneceğini de düşünmelisiniz. Çoğu özel okul, öğrencilerin okula gidip gelmelerini gerektirir ve öğrencilerin normal okul saatleri dışındaki etkinliklere katılmaları için önemli yükümlülükler vardır. Bu, aileler için her hafta bunun gerçekleşmesi için çok fazla saat ve mil anlamına gelir. Bir ailenin finansal maliyetleri, zaman yatırımını ve diğer faktörleri tartması gerekir.

Devlet okullarının ve özel okulların avantajları ve dezavantajları vardır, ancak artılarını ve eksilerini biraz tartarak, çocuğunuz ve aileniz için neyin en iyi olduğunu kolayca anlayabilirsiniz.

Alıntı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner13