Diksiyon Geliştirmek İçin Neler Yapılmalı?

Diksiyon, kelimeleri veya sesleri telaffuz ettiğiniz stil ve netliktir. Bir şarkıcı olarak performansınızda büyük bir fark yaratır, ancak sürekli pratik gerektirir. Bu yüzden, diksiyonu geliştirmek için kullanabileceğiniz 7 hızlı ve basit alıştırma derledik.

Bu belirli egzersizler yalnızca bir sanatçı olarak daha iyi iletişim kurmanızı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kariyeriniz için birçok başka faydaya da sahiptir. İster canlı ister kayıt stüdyosunda şarkı söylüyor olun, diksiyonu geliştirmek ve kalabalığın arasından sıyrılmak istiyorsanız ne yapmanız gerektiğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Diksiyonu geliştirmek için basit alıştırmalar
şarkı söylerken diksiyon kuralları

Diksiyonu geliştirmek için herkesin yapabileceği 7 basit egzersizi bir araya getirdik. Bunlar sadece şarkı sözlerini daha anlamlı söylemenize yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda çok daha iyi ses çıkaracaksınız (hem sahnede hem de kayıt stüdyosunda). Ayrıca, alıştırmalar görüntünüze bile yardımcı olacak ve sizi en iyi formda görünmeye devam ettirecek. Size hayal ettiğinizden daha fazla şekilde nasıl yardımcı olabileceklerini öğrenmek için okumaya devam edin.

Parçala
Bu sadece bazı harika dans hareketleri için bir ipucu veya devreye giren bir remiks değil. Şarkı söylerken ifade hakkında düşündüğümüzde, sözlerdeki kelimeleri parçalamak gerçekten yararlıdır. Başlamak için yavaş gidin. Ünsüzler ve ünlüler dahil olmak üzere farklı ses türlerini ayırın - hatta bunları yazın ve nerede değiştiklerini not edin.

Konuşun, ardından her birini dikkatlice söyleyin ve her sesin net ve farklı olduğundan emin olun. Bir performansta olduğundan çok daha fazla abartarak ilerledikçe aşırı ifade edin. Yavaş yavaş hızlanmaya başlayın, ancak başladığınızda elde ettiğiniz canlı kaliteden hiçbirini kaybetmeden. Sonra her bir sese bir kez vurduğunuzda, onu abartı açısından biraz geri çevirebilirsiniz, ancak bu netliği koruyabilirsiniz.

Ayrıca bunu bir adım öteye taşımaya ve Uluslararası Fonetik Alfabeyi öğrenmeye değer . IPA, hem oyuncular hem de şarkıcılar için yaygın olarak kullanılan bir kaynaktır. Yalnızca İngilizce alfabesinden ziyade sesleri temsil eden bir dizi sembol sağlar. Bu, özellikle klasik şarkıcılar için diksiyonda değerlidir. Ama aynı zamanda, Sigrid gibi, ana dillerinden farklı bir dilde düzenli olarak şarkı söyleyen insanlar için de kullanışlı bir araçtır.

 O dili çevirin
Şarkıcılar için tekerlemeler diksiyonu geliştirmenin basit bir yoludur. Çok benzer seslere sahip ancak dilin tamamen farklı yerleştirilmesini gerektiren bir dizi kelime kullanırlar. Bu, dilinize ve dudaklarınıza tam bir egzersiz sağlar. Çeşitli egzersizler kullanmak, ağzınızın tüm farklı alanlarında çalışmanızı sağlar.

Konuşma artikülasyonu için bu dil alıştırmaları, harika bir diksiyon söz konusu olduğunda oyunun en üstünde olmanıza yardımcı olacaktır:


Bunların her birini her gün, birkaç kez ve her zaman performans sergilemeden önce söyleme alıştırması yapın. Yine de sadece hareketlerden geçmeyin. Her sesi telaffuz ettiğinizden ve dili ve dudakları tamamen etkinleştirdiğinizden emin olun. Sonrasında kendilerini yorgun - ama canlanmış - hissetmelidirler. Bu alışkanlığın sadece şarkı söylemeniz için değil, genel konuşmanız için de yarattığı farka şaşıracaksınız - röportajlar ve konuşmalar için ideal uygulama!

Kaynak: https://www.openmicuk.co.uk/advice/improve-diction/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol