Bayramda Çocuğun Yanında Kurban Kesilmeli midir?

Zilhicce günleri ve Kurban Bayramı, Müslüman takviminin en önemli dönemlerinden biridir. Birçoğumuz önümüzdeki haftalarda Kurbanlarımızı organize edeceğiz ve bu yükümlülüğü doğru şekilde yerine getirmemiz önemlidir. Burada, bu önemli ibadet eylemiyle ilgili en yaygın soruları ele alıyoruz.

Kurban nedir?
Kurban, Kurban Bayramı günlerinde Allah'a sunulan ve Hac'ın tamamlandığını gösteren bir hayvanın yıllık olarak kurban edilmesidir.

Bu kurban , Hz. İbrahim'in (as) çok sevdiği oğlu İsmail'i (as) rüyasında Allah'ın kendisinden istediğini gördükten sonra kurban etmeye hazırlanırken yaptığı davranışları anmaktadır . Ancak rüya, Allah'ın bir imtihanıydı ve İsmail (a.s)'ın yerine kurban edilmek üzere gökten bir koç indirdi.

Her yıl bir hayvanı kurban etmekle, Allah'ın bizden istediğini kurban etmeye ve O'na tam anlamıyla teslim olmaya hazır olduğumuzu tasdik etmiş oluyoruz. 

Kurban kesme ne zaman yapılır?
Kurban Bayramı 10-12 Zilhicce arasında Kurban Bayramı namazından sonra kılınır. Bu yıl Kurban Bayramı'nın ilk günü 20 Temmuz 2021'de olacak.

Bayram namazından önce yapılan her türlü kurban, farz kurban olarak değil, sadaka sayılır; Bunu yaparsanız, yine de Kurban Bayramı'nı bayram namazından sonra kılmalısınız.

Cündeb bin Süfyan el-Bajali şöyle demiştir: Peygamber (s.a.v)'e Nahr günü (veya bayram günü) şahit oldum. (sav) dedi ki: "Kurbanı bayram namazından önce kesen, yerine başka bir kurban kessin; ve henüz kurbanını kesmemiş olan, şimdi kessin'”. (Buhari)

Müslüman Eller , Kurban Bayramı'nın üçüncü gününe kadar kurban siparişlerini alır ve kurbanları bayramın üç günü boyunca keser.

Kurban kesilirken çocuklara izletmemek daha doğru bir davranıştır,. Çocuklar psikolojik olarak bu duruma karşı farklı şeyler düşünebilirler

Kurban Bayramı’nın hem ibadet yönü hem de manevi boyutu gerekçeleriyle anlatılarak çocuk için zihinsel olarak kabul edilebilir hale getirmek gerekir. Bu 7 yaşından büyük çocuklar için de geçerlidir. Kurbanı bir şiddet olarak görmek değil de dini ritüel olarak görmesini sağlamak gerekiyor.
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol