Albert Einstein gerçekten matematikte başarısız mıydı?

 Bilim adamları, derin uzayda iki kara deliğin birleşmesinden kütleçekim dalgalarını tespit ettiklerini açıkladılar - bu, bir asır önce Albert Einstein'ın Genel Görelilik Teorisi tarafından tahmin edilen bir şey.

Bulgu, çalışmaları insanların kendi dünyalarını görme ve anlama şeklini temelden değiştiren teorik bir fizikçi olan Einstein'ın olağanüstü dehasının - bir kez daha - altını çizmeye hizmet ediyor.

Kozmik atılım: Fizikçiler şiddetli kara delik birleşmesinden kaynaklanan yerçekimi dalgalarını tespit ediyor

Yaşam öyküsünün ana hatları iyi biliniyor: 1879'da Almanya'da doğdu, 1905'ten başlayarak İsviçre'nin Bern kentinde bir patent katibi olarak çalıştı ve 1915'te dünyayı sarsan Genel Görelilik Teorisi'ni tamamladı ve uzayın nasıl olduğunu açıklamaya yardımcı oldu. zaman ve yerçekimi etkileşir ve onu bilimsel stratosfere doğru iter. 1933'te Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti ve profesyonel kariyerinin geri kalanını New Jersey, Princeton'daki Institute for Advanced Study'de geçirdi ve 1955'teki ölümüne kadar bilimde ve politik ve sosyal konularda aktif olarak kaldı.

Ayrıca çocukluğunun ve eğitiminin yaygın dehasıyla çelişen yönleri de var. Tembel bir çocuk olduğunu. Matematikten kaçan kötü bir öğrenci olduğunu. Öğrenme güçlüğü olduğunu. Bunun ne kadarı doğru?

Dünyadaki en büyük Einstein makaleleri koleksiyonuna sahip İsrail'deki Albert Einstein Arşivleri de dahil olmak üzere çeşitli kaynaklara göre, bunların bazıları doğru, bazıları değil.

* Geç mi konuşmaya başladı? Bir biyografi yazarı olan Carl Seelig'e, ailesinin "nispeten geç konuşmaya başladığım ve bu konuda bir doktora danıştıkları için endişelendiklerini" söyledi. Yine de büyükanne ve büyükbabası, onu 2 yaşındayken gördükten sonra aile üyelerine bir mektup yazdı ve böyle bir gecikmeden bahsetmediler, bunun yerine "gülünç fikirleri" olduğunu belirttiler.

* Kötü bir öğrenci miydi? Okula 6½'de başladı ve bir Albert Einstein Arşivi biyografisine göre , ilk öğretmenleri yüksek not almasına rağmen onu özellikle yetenekli bulmadılar. Öğretmenlerin izlediği katı protokollerden ve öğrencilerden talep edilen ezberci öğrenmeden nefret ediyordu, bu da 9 yaşında rekabetçi bir okul olan Luitpold Gymnasium'a girdiğinde yanında taşıdığı okulu küçümsemesini açıklıyor. Bazı konuları diğerlerinden daha çok sevdi ama okulda ilerledi ve yine yüksek not aldı. 11 yaşında, üniversitede fizik kitapları okuyordu ve 13 yaşında, "Saf Aklın Eleştirisi" ni okuduktan sonra Kant'ın en sevdiği yazar olduğuna karar verdi. Dikkatini verenler için açıkça harikaydı.

* Matematikten kaçtı mı? Matematikte başarılıydı, ancak Zürih Politeknik giriş sınavına ilk girdiğinde başarısız oldu - liseden mezun olmaktan yaklaşık 1 1/2 yıl uzaktayken, 16 yaşındayken ve çok fazla sınavı yoktu. Fransızca, sınavın verildiği dil. History.com'a göre matematik bölümünde başarılı oldu ancak dil, botanik ve zooloji bölümlerinde başarısız oldu . 1984 tarihli bir New York Times hikayesi , Einstein'ın bu sınav için yazdığı makalenin "hatalarla dolu" olduğunu, ancak daha sonraki ilgi alanlarına işaret ettiğini söylüyor. Şöyle yazdı: "Kendimi bu doğa bilimleri dallarının öğretmeni olarak görüyorum, bu bilimlerin teorik kısmını seçiyorum."

Einstein, Luitpold Spor Salonu'ndan ayrıldı ve Aargau Kanton Okulu'na girdi, burada - Fransızca ile devam eden sorunlara rağmen - liseyi bitirdi ve ardından 1896'da otomatik olarak mezun olduğu Zürih Politeknik'e kabul edildi.

* Öğrenme güçlüğü var mıydı? Einstein'ın genellikle disleksi olduğu söylenir. Ölümünden sonra teşhis koymak zor, ancak kanıtlar kuvvetle onun olmadığını gösteriyor, diyor birkaç biyografi yazarı. Ayrıca, gençken okulda hayal kurduğu ve unutkan olduğu için DEHB'si olduğu ve sosyal etkileşim ve tekrarlayan davranış kalıplarıyla karakterize otizm spektrumundaki bir bozukluk olan Asperger Sendromu olduğu da sık sık söylenir. 2003'te BBC , Cambridge ve Oxford üniversitelerindeki araştırmacıların, Einstein'ın (ve Isaac Newton'un) küçük bir çocukken Asperger'in yalnızken ve tekrarlanan cümleleri tekrarladığına dair işaretler gösterdiğine inandıklarını söylediklerini bildirdi .

Sahip olduğu her ne varsa, tarihin tartışmasız en ünlü ve parlak bilim adamı olmasını engellemedi.

(Düzeltme: Einstein, Princeton Üniversitesi'nde değil, Princeton'daki Institute of Advanced Study'deydi)

Kaynak: https://www.washingtonpost.com/news/answer-sheet/wp/2016/02/11/was-albert-einstein-really-a-bad-student-who-failed-math/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol