Dünya Kooperatifçilik Günü Konuşma Metni

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bizzat kooperatif üyesi olarak önderlik ettiği kooperatifleşmede Avrupa ülkelerinin oldukça gerisindeyiz. Peki Kooperatif nedir?

Kooperatiflerin toplumların gelişmesi ve özellikle tarımsal kalkınmadaki önemini vurgulamak amacıyla her yıl 21 Aralık Dünya Kooperatifçilik Günü kutlanıyor.

Kooperatif nedir?
Ticaret Bakanlığı’nın web sitesindeki Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü internet sayfasında, kooperatif şöyle tanımlanıyor:

“Kooperatifler ortak ekonomik, sosyal ve kültürel ihtiyaç ve istekleri müşterek sahip olunan ve demokratik olarak kontrol edilen bir işletme yoluyla karşılamak üzere gönüllü olarak bir araya gelen insanların oluşturduğu özerk bir teşkilattırlar. (Uluslararası Kooperatifler Birliği)”

Toplumsal kalkınmayı geliştiren ve ticari işletmeler için temel sağlayan özgün bir modele dayanan kooperatifler dünya üzerinde tüm ülkelerde, birçok farklı biçimde ve tüm sektörlerde faaliyet gösteriyorlar.

DÜNYA KOOPERATİFÇİLİK GÜNÜ KONUŞMA METNİ

Mevcut ekonomik düzene uygun ilk kooperatifin kuruluş yıl dönümü olan 21 Aralık tarihi; bireylerin ve ülkelerin kalkınmasında büyük payı olan kooperatifçiliği tanıtmak, yararlarını anlatmak, bireyleri kooperatifçiliğe teşvik etmek amacı ile “Dünya Kooperatifçilik Günü” olarak kabul edilmiştir.

Kooperatiflerde asıl amaç kâr değil, iş birliği ve dayanışmadır. Birbirlerine meslek, sanat, toplumsal çıkar bağları olan grupların kendi aralarında kurdukları kuruluşlar olan kooperatifler; verimli çalışmayı, ortaklarının ihtiyaçlarını karşılamayı, emek ve ürünleri değerlendirmeyi amaçlamaktadır.

Kooperatifler, “Birlikten kuvvet doğar” sözünün en güzel açıklamasıdır. Ürettikleri malları, sundukları hizmetleri değeri ile satabilme amaç ve gayretinde olan çiftçimizin, esnaf ve sanatkarımızın bu amacına en iyi hizmet eden müesseselerdir kooperatifler.

Kooperatifçiliğin; gelişen ve dünyanın en büyük ekonomileri arasında olmayı hedefleyen ülkemiz ekonomisinde önemli bir girişim modeli olmayı başardığını görmekteyiz.
İlimizde de; kooperatifçiliğin dünyadaki ve Türkiye’deki örneklerine uygun olarak gelişme gösterdiğini görüyoruz. Kütahya'mızda, taşıma sektöründe, tarım ve hayvancılıkta, turizmde ve başka sektörlerde kooperatifçiliğin başarılı uygulamalarını görüyoruz. Üretimde, istihdamda, hizmet sektöründe önemli katkılarını görüyoruz. İlimiz kooperatiflerinin sadece kendi ortaklarıyla değil, diğer kooperatiflerle de iş birliği içerisinde olduğunu görüyoruz. Bu birliktelik, kooperatiflerimize güç katarken bizleri de gururlandırmakta, yarınlara umutla bakmamızı sağlamaktadır. Kooperatiflerimizin birlikteliğinin ve başarıların hem ilimizde hem de ülkemizde devamını diliyorum.

Bu vesile ile ülkemizde ve ilimizde ortak iş yapma kültürünü benimsemiş ve uygulamaya koymuş olan tüm kooperatifçilerimizin “Dünya Kooperatifçilik Günü”nü kutluyor, tüm kooperatifçilerimize güzel günler diliyorum.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol