10 Kasım'da Neden Sirenler Çalar?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

10 KASIM'DA NEDEN SİRENLER ÇALAR?

Bu yıl Atatürk'ün vefatının 83'üncü yılında 10 Kasım gününde tüm Türkiye'de yine saatler 09.05'i gösterdiğinde sirenler çalacak ve 1 dakikalığına saygı duruşunda bulunulacak. Peki, 10 Kasım'da neden siren çalar

10 KASIM'DA NEDEN SİREN ÇALAR?

10 Kasım'da en çok merak edilen sorulardan birisi de neden siren çaldığı sorusu. Atatürk'ü Anma Günü'nde tüm Türkiye'de sirenlerin çalması ve saygı duruşunda bulunulması Atatürk'e duyulan minnetin bir göstergesidir. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ölüm yıl dönümünde sirenler çalarak, tüm ülkece saygı duruşunda bulunması gerektiği haberi verilir. Sirenler ile birlikte saygı duruşuna geçilerek Atatürk'e duyulan saygı ve minnet Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından gösterilir. 

Saat 09.05'de ise çalan siren sesi Memleketi örgütleyip, derleyip, toparlayan ve emperyalizme yem etmeyen bir kahramanı memleketçe anmaktır.
Aslına bakılırsa bu şöyledir. 29 Ekim 1923 - 10 Kasım 1938 Aralığında emperyalizm bu ülkede at koşturamıyordu. Lider öldü ve memleket için kıyamet koptu.

Bu doğal afet gibi bir şeydir. Hani, acil durumda sirenler çalar ya. Budur. Atatürk'ün bizim her şeyimiz olduğunun anlaşılması için bir uyarı zilidir. Elbette ruhuna Fatiha okuyacaksın. Ama memleketin bir numaralı isminin öldüğü saat ve saniye bu ülkede 1 dakikalık bile yas olmuyorsa bir şeyleri düşünmek lazım?
 

10 KASIM'DAKİ SİREN SESLERİ NEREDEN GELİR?

10 Kasım'da saatler 09.05'i gösterdiğinde çalmaya başlayan sirenler ile Atatürk'ün ölüm yıl dönümünde 1 dakikalık saygı duruşunun habercisidir. Bu sirenlerin nereden çalındığı ise her 10 Kasım'da en çok sorulan sorular arasında yer alıyor. 10 Kasım'da çalan sirenler, kimi zaman belediye binalarından kimi zaman ise okul hoparlörlerinden gelir. Şehirlerin idari binalarından gelen siren sesleri, çalındığı şehrin vatandaşlarını saygı duruşuna davet eder. 

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz