Verification: 37dd5e6ee914423e

SÜTÜ BOZUK HİKAYESİ

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

SÜTÜ BOZUK


Yoğurtçu çırağı kötü arkadaşlarına uyup bir hırsızlık olayına karışmış,yakalandığı gün mahkemeye çıkmış, iki ay ceza almış ve akşamına hapishaneye gönderilmişti...
Pişmanlıkla geçen iki ayın sonunda ise sabıkalı biri olarak dışarı çıkmıştı. Ustasının yanına gidince pek iyi karşılanmamış,hatta kovulmuştu dükkandan. Oysa tek istediği işine geri dönebilmekti.Yaptığı işten fazlasıyla pişmandı... Ne dese dinletemedi ustasına. Ustasının çok sevdiği Ömer hocaya gidip durumu anlattı. Ömer hoca genç adamı kolundan tuttuğu gibi tekrar yoğurtçu dükkanına getirmişti.-"Yapma be ustam.İnsan öldürmedi ya bu çocuk affetmiyesin.Gençtir yapmış bir cahillik. Biz büyükler onlara doğru yolu göstermeliyiz öyle değilmi? Hadi affediver de öpsün elini. Yine devam etsin işine.-"dedi gülümseyerek.
Fakat Yusuf ustanın yüzünde en ufak bir değişme olmamıştı.Eliyle dükkanın köşesindeki bir çöp varilini gösterdi .Ve şöyle dedi;-" Yoğurdun iyisi kaliteli sütten olur.Bizim çıraklar arada bir sütü bozarlar.Bende yoğurduma bir laf gelmesin diye bozuk sütü hiç düşünmeden kaldırır atarım çöpe...Bozuk sütten de, sütü bozuktanda olmaz bu iş hocam.Şimdi bana gönül koymadan  de get yoluna-"demişti...
Ömer hoca sıkıca tuttu genç adamın kolunu.Yoğurtçu dükkanının önünde ışıl ışıl  parlayan gözlerine baktı ve başını salladı.
Aradan tam on beş sene geçti.Yusuf usta artık mesleği oğullarına bırakmış ve torunlarını okula götürüp getirmekle uğraşıyordu emekliliğin ilk günlerinde.Okulun ilk günü torununu sınıfına kadar götürmek istedi.Zira küçük çocuk biraz korkuyordu.Hatta onu öğretmeniyle tanıştırmayı bile düşündü.Genç öğretmenin yanına yaklaşıp kendini ve torununu tanıttı.Genç öğretmen ise Yusuf ustanın elini sıkıca tutup, -"Beni hatırlamadınmı ustam.Ben Selim.Hani şu hırsızlık yapan çırağın.-"demişti en ufak bir kızgınlık belirtisi olmadan, hemde gülümseyerek.
-"Ama,ama nasıl olur? -" diye sordu Yusuf usta.Genç öğretmen o an titrek bir sesle başladı anlatmaya.-"Sen bozuk sütü çöpe atarım, sütü bozuktanda birşey olmaz, deyip o gün dükkandan gönderdiğinde beni, kendimi okadar kötü hissettimki.Bir hata yapmıştım ve insanların bana hep bu gözle bakacağını düşündüm.Oysa rahmetli Ömer hoca bana bozuk sütten peynir ve çökelek yapıldığını anlattı uzun uzun.Elimden tuttu, bana inandı güvendi,bir hata yaptım diye beni dışlamadı ve hatamı telafi etmemi sağladı.Üniversite sınavına girip kazandım.Şimdi ise şükürler olsun ki Öğretmen oldum.Ustam senin anayacağın bozuk süt işe yaradı yani.... - "


Yazar Suat Özge

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al