Foyası Meydana Çıkmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

Foya Ne Demek:

Kuyumculukta, süs eşyası olarak işlenmiş elmasın parıltısını artırmak için, taşın altına konulan çok ince gümüş yaprakçık.

Foyası Meydana Çıkmak Deyiminin Anlamı

Kurduğu tuzaklar ve yaptığı hasis hesapların ortaya çıkması, kötülüklerin ortaya çıkması, arkadan çevrilen dolapların kurulan tuzakların ortaya çıkması anlamına gelen bir deyim olarak dilimizde yerleşik halde kullanılmaktadır.

Foyası Meydana Çıkmak Deyiminin Hikayesi

Kuyumculuk işlerinde kuyumcu malzemelerinden biri de foyadır. Altın, gümüş, elmas işlemelerinde arka kısımların parlaması için kullanılan bir boyama ya da sıvama malzemesi olarak foya bir gösteriş sağlanması için kullanılmaktadır. Kuyumcular işçiliklerinin sorunlarını bu şekilde saklamayı başarmışlardır.

Zamanla altın, elmas, pırlanta ve gümüş gibi kuyumcu malzemelerinin arka kısımlarındaki foyanın aşınması sonucunda bütün gerçeklikler ortaya çıkmakta ve sahte bir görüntünün oluşturulmak istendiği anlaşılmaktadır. Bu da foyası meydana çıkmak olarak tabir haline gelmiştir. O gün bugündür dilimizde foyası meydana çıkmak şeklinde kullanılmaya devam etmiştir. Yapılan sahteliklerin ortaya çıkması anlamı taşımaktadır. Foya bütün sahtelikleri örten bir malzeme olarak kullanılmaktadır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol