Ağzına Tükürmek Deyimi Anlamı ve Hikayesi

Ağzına Tükürmek Deyiminin anlamı ise anlaşmazlık olan konuda karşımdaki kişiden üstünüm manasına gelmektedir. Bu deyimi kullanan kişi karşısındakine ondan daha üstün olduğu mesajını vermeye çalışmaktadır.

“Ağzına Tükürmek” Deyiminin Hikayesi

Muska ve benzeri şekillerle kaynağını dinden alan şifa dağıtıcılığı çok yaygın bir uğraştır. Bu işlerin tarihi İslamiyet’in çok çok öncelerine kadar gitmektedir. Bu şekildeki şifa dağıtıcıları yanlarında yetiştirdikleri öğrencilerine zamanı gelince “el vermek” de denilen bir törenle artık kendi başına bu işi yapabilme yetkisini verirdi.

Bu el verme sırasında hoca talebesine “tu, tuu!” diyerek ağzına tükürürdü. Sonraki dönemlerde ilmine güvenen hocaların, alimlerin yanına Anadolu insanı çocuklarını götürerek ağızlarına tükürmelerini isterdi. Bu sayede çocuğunda ilerleyen zamanlarda o alim gibi olacağına inanırlardır.

İşte bu sebeple de “ağzına tükürmek” deyimi insanların dilinde deyimleşmiştir. Kişinin bir konu hakkında karşısındakinden daha uzman, daha bilgili ve üstün olduğunu ima etmek istediği durumlarda bu deyimi kullanması yukarıda anlatılan tarihi temellere dayanmaktadır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol