Öncelikle siz öğrencilere, sınavınız nasıl geçti diye hitap etmem ne kadar doğru olabilir bilmiyorum. Çünkü iyi geçti diyenler de olacak ve doğal olarak kötü geçti diyenler de...


Sınav ÖSYM tarafından, 15.6.2019 TYT(135dk) ve 16.6.2019(180dk) tarihin de ise AYT sınavı, biri temel yeterlilik, diğeri alan yeterlilik sınavı olarak iki sınav yapıldı.


Sabaha karşı saat 10.00'dan önce sınavının yerleştirildiği bina da olmaları istenildi. 10.00'dan önce istemelerinin sebebi ise öğrencilerin hem zorluk çekmemesi hem de rahat bir şekilde sınav olacağı yerlerine ulaşmalarıydı. Daha doğrusu 10:15'de sınav başlayacaktı, asıl sebebi buydu. 


10:00'da bina da olacaklar ki salon görevlileri, sınav başlamadan rahat bir şekil de, sınav kitapçıklarını ve doldurulması gereken bazı alanların olmasından dolayı 10'u çeyrek geçmeden ÖSYM tarafından buyruldu.


Neyse daha fazla anlatıp canınızı sıkmak istemem. Zaten bu yaşanılanları, kuralları kendiniz bizzat şahit oldunuz...
Sınav kişiden kişiye değişiklik gösterdi;


KİMİLERİ MATEMATİK
KİMİLERİ TÜRKÇE
KİMİLERİ ise FEN BİLİMLERİ vs. Zordu dedi.


İlk başta TYT'ye giren öğrenciler sınavdan sonra yapılan röportajlar da en çok kötü geçti dedikleri test gördüğüm kadarıyla, Türkçe idi.


Öğrencilerin Türkçe testinden rahatsız olmaları sosyal medya da mizah olarak gündem oldu. Birçok capsler falan yapılmış, Twitter'da trend olmuştu. Çünkü Türkçe testi 40 sorudan oluşmakta ama şöyle bir olay var, soruların her birinde yazılmış paragraflar uzun olmasından dolayı öğrenciler baya zaman kaybetti.


Belki bazılarına kitap okuyormuş gibi gelip uyku problemi de olmuştur...


Türkçe'nin ardından hemen 25 soruluk "Sosyal Bilimler" testi yer almaktaydı. Bu testi de bitirdikten daha sonra 40 soruluk "Matematik" yer almaktaydı fakat oraya kadar ulaşan birçok öğrenci olmadı bile.


Sınavı yetiştiren olmamıştır! iddiaları sosyal medya da viral oldu.


Süre kısıtlaması ise öğrenciler tarafından söylenen çoğu problemden ilk başta diyebilirim. 


Uzun paragraflar ve yetiştirilmesi gereken problemlerden dolayı süre bile yetmedi!


Her sene yapılan bu sınavdan öğrenciler hep aynı kısıtlamaları ve kuralların uygulanmasından rahatsızlar. ÖSYM sistemi değişecek mi bilmem ama bir süre daha böyle devam eder diye düşünüyorum. 


Birçok öğrencinin rahatsız olduğu konular her sene yapılacak sınav da sorun oluyorsa bu demek oluyordur ki bazı şeylerin değişmesi gerek.


Eğitim sistemin de yeni bir adım atılması, daha başka sorunlar olmasına rağmen, öğrencilerin geleceği ve ülkemizde olan sorunların giderilmesin de en büyük adımın; gelecek öğrenciler, gelecek teknoloji ve gelecek yeni nesiller, zekalar için öncelikle biraz da olsa eğitim de yeni projeler atmayı hedefleyin...

UMUDUNUZU YİTİRMEYİN!
BU SINAV OLMADIYSA DİĞER SENE, YİNE OLMADIYSA BİR DAHA, BİR DAHA, BİR DAHA...
TAM OLANA KADAR. SİZ YAPARSINIZ!


SAĞLICAKLA KALIN...

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Yunus Çimen 1 yıl önce

Sagolun hocam bilgilendirici bir makale olmus

Avatar
Hasan Fırat 1 yıl önce

Hocam elinize sağlık. Eğitim sistemi için bir şeyler dusunulmesj lazım

Avatar
Akif Derin 1 yıl önce

Katılıyorum sizlere. Eğitim sistemi daha doğrusu çocukların geleceği için daha iyi seyler yapılması lazim

Avatar
Rabia Akay 1 yıl önce

Uzun aradan sonra tekrardan yazdınız. Teşekkür ederiz

banner14

banner13