Yıl 1934 Haziran Ayı .Leylek yavruları yumurtadan çıkalı henüz bir ay olmuştu

Yıl 1934 Haziran Ayı .Leylek yavruları yumurtadan çıkalı henüz bir ay olmuştu. İrileşmişlerdi ama hala uçamıyorlardı. Yuvada anne ve babanın getirdiği yiyeceklerle beslenmek zorundaydılar. Marmara’da sıcak bir ikindi vaktiydi...Uludağ zirvelerinden inen 6 kartal, Bursa Orhangazi'de bir leylek yuvasına saldırdı. Anne ve baba leylekleri öldürüp, 4 yavruyu kaçırdılar.Aradan bir kaç gün geçti...Yine bir grup kartal, yine Orhangazi'de başka bir leylek yuvasına saldırdı.Ancak bu kez yuva boştu.

Nasıl haberleştilerse, leylekler yavrularını güvenli bir yere gizlemişti.Sonra her yerden haberler gelmeye başladı. Kartallar gruplar halinde leylek yuvalarına saldırıyordu.Bir kaç gün sonra ülkenin dört yanından Bursa, Aydın ve Trakya'ya yüzlerce leylek akın etti. Aynı şekilde kartallar da toplanıyordu. İnsanlar çevrelerinde leylek ve kartal sayısının olağanüstü arttığının farkındaydı. Gökyüzünde bir hareketlenme vardı. Bir şeyler oluyordu. Bu kuşlar neden toplanıyordu?Bu neyin habercisiydi?.

Leyleklerin ve kartalların toplanması iki ay sürdü. Aylardan Ağustos... Aydın'da Menderes deltasında inanılmaz bir savaş başladı. Havada amansız bir savaş vardı. Bir yanda leylekler, diğer yanda kartallar. Halk başı yukarıda bu savaşı izliyordu. Kartallar güçlü pençeleriyle,leyleklerde uzun gagalarıyla savaşıyordu.

İnsanların gönlü Leylekler den yanaydı. Köylüler yaralanıp yere inen leylekleri tedavi etmeye çalışıyorlardı. Nineler yaralı leyleklerin başında dua ediyordu. Hatta Kızılay'ı göreve çağıranlar bile oluyordu. Kimileri ağaçlara tırmanıyor, yuvalardaki yavru leyleklere yiyecek ulaştırıyordu.

Ülkenin genelkurmay başkanı Mareşal Fevzi Çakmak'ın bu savașı engellemesini isteyenler bile vardı. Ama günler geçiyor,savaş sürüyordu.İki taraf da kayıplar veriyordu.

Daha da ilginci hem leyleklere,hem de kartallara ülkenin değişik yerlerinden sürülerce destek geliyordu. Herkes birbirine soruyordu.Bu savaşı kim kazanacak?Kartallar güçlüydü ama leylekler sayıca üstündü.Üstelik daha organize idiler.

Genç leylekler kartalları yoruyor, deneyimli yaşlılar ise yorulan kartala öldürücü gagayı vuruyordu. Ayrıca insanların yardımı nedeniyle leylekler yerleşim birimlerine yakın bölgelerde savaşıyordu.Kartalların savaşı ormanlık, dağlık alanlara çekmesine izin vermiyorlardı.Her yerden ölü ve yaralı haberleri geliyordu. Sayıları yüzlerle ifade ediliyordu. Neyse ki günler sonra savaş bitti.

Kazanan sayıca üstün olan leyleklerdi.Kartallar bölgeyi terketmek zorunda kalmıştı.Bu bir kurgu, bir öykü, yalan haber hiç değil. Yaşanmış bir olay

1934 yılında yüzlerce insanın izlediği veCumhuriyet dahil pek çok gazeteye konu olmuş bir savaş bu.Hatta, o günlerde Türkiye'de bulunan New York Times gazetesinin muhabirinin Amerika'ya bu haberi geçtiği söylenir. Derler ki, leyleklerin ve kartalların savaşı bir kaç yıl sonra Kara Harp Okulu'nda havacılık dersinde işlendi.İki tarafın savaş taktikleri öğrencilere anlatıldı..

Teşekkürler Uğur Çobanoğlu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13