Tırnağında Çıkan Leke Hayatını Kararttı

Tırnağınızda Böyle Bir Leke Varsa Derhal Doktora Görünmeniz Gerekiyor
Cilt kanseri vücudun çeşitli bölgelerinde baş gösterebilir. En çok bilineni ise melanomdur.

2016’da ABD’de yapılan bir araştırmaya göre her yıl 10.130 kişi bu hastalıktan dolayı hayatını kaybediyormuş.

Melanom genelde göğüste, sırtta ve bacaklarda görülür. Ancak farklı yerlerde görüldüğü de olabiliyor. Mesela Britanyalı Melanie Williams’ta görüldüğü gibi. Üç çocuk annesi kadının baş parmağında koyu renkte çizgi halinde bir şey oluştu ve kadın bunun mantar olabileceğini düşünerek üstüne düşmedi.


Fotoğraf: Facebook
İki yıl önce Melanie Williams baş parmağında tuhaf bir leke oluştuğunu farketti.

Üç çocuk annesi kadın başta bunun mantar olduğunu düşündü. Mantar için sürdüğü krem fayda etmeyince hastaneye gitmeye karar verdi.


Fotoğraf: Facebook
Yapılan muayenelerin ardından doktoru Melanie’ye şok edici gerçeği açıkladı. Tırnağında oluşan leke melanom adı verilen bir kanser türünün belirtisiydi. Nadiren görülen bu kanser türü genellikle mantar hastalığıyla karıştırılıyor.

Acı gerçeği öğrenen Melanie birkaç gün sonra Facebook’ta herkesi uyaran bir mesaj paylaştı.

“Tırnağımdakini görüyor musunuz? Ne olduğunu biliyor musunuz? Cilt kanseriymiş. Birkaç hafta içinde aniden gelişti” yazdı. Kadının gönderisini kısa süre içerisinde 100.000’den fazla kez paylaşıldı.

Melanie, kanserinin erken teşhis edilmesinden dolayı şanslıydı. Geçirdiği operasyon sonrasında tırnağındaki leke kayboldu ve kadın yavaş da olsa sağlığına kavuşmaya başlıyor.


Fotoğraf: Youtube
Hastalık, mantara çok benzediğinden yanlış teşhis riski her zaman var. İnsanların bu konuda olabildiğince bilinçlenmesi gerekiyor.

Melanom Araştırma Kurumu’nun yaptığı açıklamaya göre tümör tırnağın altında da gelişebiliyor ve bu nedenle farketmesi güç olabiliyor.


Fotoğraf: Youtube
Tırnağınız yukarıdaki fotoğraftaki gibi görünüyorsa melanom hastalığına sahip olma riskiniz var. Derhal doktora görünmeniz gerekiyor.

Umarız ki yazı olabildiğince yayılır ve insanların bilinmeyen bu tehlike hakkında bilgi sahibi olurlar.

Herkesin konu hakkında bilinçlenmesi için paylaşmayı unutmayın.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol