PKK'nın şehit ettiği ilk öğretmen.

Gaziantep'in Şahinbey ilçesindeki Aliye Ömer Battal İlkokulu'nda müdür yardımcısı olarak görev yapan Mehmet Saygıgüder, 26 Haziran 1979 günü çalıştığı okulun bahçesinde şehit edildi. Öğrencilerinin gözü önünde 7 kurşunla sırtından vurulan Saygıgüder kayıtlara, PKK'nın şehit ettiği ilk öğretmen olarak geçti.

Fotoğrafla Hedef Gösterilmiş
26 Haziran günü Saat 8.15 sularında ders arasında iki kişi tarafından gerçekleştirilen saldırıda okul bahçesinde bulunan Mehmet Saygıgüder şehit olmuştur.

Öğretmenimizi katleden iki terörist çıkarıldıkları mahkemede verdikleri ifadede: “Şehit öğretmeni hiç tanımadıklarını, Sadece ellerine bir fotoğraf tutuşturup, gidip bu adamı vurun dendiğini” belirtmişlerdir.

Yıllarca o duvarı boyamadılar

Şehit öğretmenimizin Kızı Filiz Saygıgüder o günlere dair yürek burkan anısını şöyle anlatmıştır: "Babamın öldürüldüğü okul rahmetli dedem ve ninemin evine çok yakındı. Onlara giderken okulun önünden geçerdik. Her geçtiğimizde malum, hüzne boğulurduk. Yıllarca okul duvarındaki kan izlerine baktık, yıllarca boyamadılar. Babamın ilk şehit olması büyük bir gurur belki. Şehadet her kula nasip olan birşey değil ama bir o kadar da acı. Parkta oynayan bir çocuk baba dediği zaman bile dönüp bakıyorsunuz. Bu yaşımda olmama rağmen birisi baba dediğinde kötü oluyorum. Çünkü 6 yaşımdan sonra hiçbir zaman baba diyemedim."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol