OKUMANIN YAŞI YOK ! 

NİHAYET DİPLOMAMA  KAVUŞTUM. 
1990 lı yılların  başlarıydı. 
Henüz  Türkiye de zorunlu 8 yıllık eğitim yoktu. Allah'tan köyümüzün  büyük' kasaba  olması  nedeniyle ortaokulun bulunması ilk okuldan sonra  ortaokulu  okumamı sağlamıştı. " Bu kız  okur .." diyen  hocalarım  olmasına rağmen  imkansızlıklar  yüzünden örgün  liseye kayıt yaptıramadım.İlçeye ailem ile göç edip okumam  gerekiyordu.   O zamanlar ilçelerde  kızların okuması için   ne bir yurt ne de özel bir gayret vardı.  Şimdiki  gibi taşımalı  eğitim de yoktu. Ben ise okumak istiyordum.
  Henüz ortaokulu bitirdiğim  tarihlerde (1993)  ağabeyim Baki Aras  "  Açık  Öğretim Lisesi ne kayıt ettirelim oradan bari liseyi oku " dedi ve  benim kaydımı yaptırdı. Çok teşekürler abim .Açık Lise kayıtları ve hertürlü  işlemleri   sadece il merkezlerinde  yapılıyordu.  Her dönemde farklı  zamanlarda olmak üzere  kayıt yenilemek , kitap almak  ve sınavlarına  girmek için  il merkezine  (Yozgat a ) gitmek gerekiyordu. Bugünkü  gibi ne internet erişi mi , ne de iletişim  için  cep telefonu yoktu. Bir çok konuyu kulaktan duyma şeylerle idare  ediyorduk , daha doğrusu idare edemiyorduk.
Yozgat a her gidişimde yanımda rahmetli babam benle geliyordu..O dönemde bizim gibi köyde  yaşayan   kızlar tek başına hiç bir yere  gidemezlerdi. Babamın  işlerini bırakıp  benimle gelmek zorunda kalması  ve  bir  de masraf etmesi bende  suçluluk hissi oluşturuyordu. .Köyden  her gün ilçeye  münübüs kalkmaz, sadece  pazartesi ve perşembe günleri  yola çıkardı. Cumartesi günü yapılacak  sınav için ta perşembeden gitmemiz gerekirdi. Sınavlar dört oturum olduğu için bir gece de Yozgat ta kalmak gerekiyordu. Köye dönüşümüz geri pazartesiyi bulurdu ki  beş gün babam için büyük  bir kayıptı. Dört dönem  sınavlara gittik  geldik. Güzel de notlar alıyor, sanki devamlı  okula giden öğrenci gibi  derslerime de  çalışıyordum. Kış mevsiminde  olan  bir sınavda  yoğun kar yağışı  nedeniyle  yollar açılmadığı  için   köyümüzden  minibüsler  hareket etmedi ben sınavlara  gidemedim. Çok üzülmüştüm. Bizimkilerin kızların okumasını çok ta  gerekli görmediklerini  bildiğim için ısrar da edemiyordum. Babama zahmet veriyorum, yük oluyorum düşüncesinden de  olacak ki pes ettim ,  ve  öylece bıraktım. 
Aradan  yıllar geçti. Evlendim ,  çocuklarım oldu. Geçim derdi , çocuk  büyütme telâşı derken zaman su gibi akıp geçti. 
İlçemiz Akdağmadeni' nin de  Açık  Öğretim Lisesi için sınav merkezi  olduğunu, bütün  işlerinin  ilçede  yapıldığını   duydum. Bu haberi duyunca genç bir kız gibi sevinmiştim. Artık Açık Lise  işlemleri için  100 km yol gitmeye, sınavlar  için  çile  çekmeye   gerek yoktu. Yeni kayıt, kayıt yenileme işlemleri Halk Eğitimi Merkezi' nde  yapililiyordu . Sınavların  da ilçemiz de yapılması beni son derece sevindirmişti. Uzun yıllar aradan sonra    Halk Egitimi Merkezi nin  yolunu tuttum, kaydımı yeniledim  ve sinavlara girmeye  başladım . Sınavlarda yavaş  yavaş  kredileri toplayarak  nihayet mezuniyet aşamasına  geldim. 2020- 2021 eğitim öğretim yılı  ikinci dönem  sınavları  sonrasında  mezun oldum.
Diplomamı   yöneticilik yaptığı  dönemlerde   Akdağmadeni gibi Yozgat in  ve Türkiye nin bir çok  ilçesini  sınav    merkezi  yaparak  kadınlarımızın  , kızlarımızın  ve zamanında  örgün  eğitim fırsatını  yakalayamamış  binlerce insanın yeniden kitapla-okulla  buluşmasını  ve diploma sahibi olmasını  sağlayan  
 Açık  Öğretim  Lisesi eski müdürü Osman ÖZDEMİR  'in elinden alma mutluluğunu  yaşadım. Kırk  yaşından  sonra bana bu mutluluğu yaşatan  devletime , Acık Öğretim Lisesi ne, iş ve işlemleri  en güzel şekilde yürüterek  yüzlerce insana    destek olan Akdağmadeni' Halk  Eğitimi Merkezi ve onların  kıymetli yönetici ve personellerine  can-ı gönülden teşekkür ediyorum..  
Şimdi ise eğitim adına yeni bir yolculuğa adım attım. Biri kız biri oğlan iki evladıma  birlikte Üniversite sınavlarına ( YKS )  başvurdum. Nasip olursa  26-27 Haziran 2021 tarihlerinde  sınava gireceğim. 
 Gençlerimize çağrım şu  ! Elinizdeki imkanların kıymetini bilin...Ve zamanında okuyamamış, her hangi bir nedenle  okula gidememiş hanımlarımız yaşınız  ne olursa olsun  Açık Öğretim  Lisesi veya Mesleki Açık Öğretim Lisesi'ne  ya da Açık Öğretim Imam Hatip Lisesi ne kayıt yaptırın. Ortaokulu okuyamamışlar  için  ise Açık Öğretim Ortaokulu var.  Halk Eğitimi Merkezleri  ve bu işlerle  ilgilenen meslek liseleri  yanıbaşımızda  bizleri bekliyor.   Yeter ki sizler  eğitime açık  olun . Her yaş  ve şartta eğitimden vaz geçmeyin. 
 Ben gayret ettim  DIPLOMAMA KAVUŞTUM.
Teşekkürler #meb,teşekkürler #Açikögretimlisesi,teşekkürler 

Alıntı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol