Okula Gitmeyip Kendi Çabalarıyla Okuma Yazma Öğrenen Kemalettin Tuğcu, Kendi Çabalarıyla 312 Tane Roman Yazdı

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

"KEMALETTİN TUĞCU SOKAK"

İstanbul Çengelköy'de; sahildeki Hamam Arkası Sokak'tan tepedeki Vahdettin Köşkü'ne kadar uzanan meşhur Çengelköy yokuşlu sokaklarından biridir.

Bir dönemin en acıklı,hüzünlü çocuk öyküleri ve romanları yazarı olan Kemalettin Tuğcu 1902 yılında Çengelköy'de bu sokaktaki evlerden birinde ayakları engelli olarak doğdu.
13 yaşında okula gitmeden evde öğrendiği okuma yazma ile romanlar yazmaya başladı.

Yeğeni gazeteci yazar Nemika Tuğcu, şu yargıya varıyor: "Hiçbir kitabında cinayet yoktur Kemalettin Tuğcu'nun; tecavüz, işkence yoktur. Gaddar üvey babalar ve kötü ruhlu üvey anneler vardır; çocuklar dayak yer, evden kovulur, ama hikâyelerin sonları iyi biter. Hak yerini bulur; çalışan, dürüst olan kazanır." (Can Yayınlan, 2004, s. 86).312 adet kitap ve 5 çeviri romanı yazdı.Birçok eseri filme ve tv dizisine çevrildi.

1996 da vefat etti.
Mehmet Kesdal adlı bir okur şöyle yorum getiriyor:
"Elime geçti, yıllar sonra bir çırpıda tekrar okudum.Üniversite yıllarımda Kemalettin Tuğcu'yu çok eleştirirdim.Hayatı dramatize eden, hayata arabesk bir pencereden bakan ve bizleri uyutup -uyuşturan bir yazar olduğunu düşünürdüm.Artık öyle düşünmüyorum.Yazara çok büyük haksızlık ettiğimi geç de olsa fark ettim.

Kemalettin Tuğcu, bize lazım olan 'ahlak ve insanlığı' öğretmeye çalışan bir yazar olup, bana göre her türlü övgüyü hak ediyor.
Ayrıca yazarın hiç okula gitmediğini, kendi kendini yetiştirdiğini, hatta çeviri yapacak düzeyde Fransızca öğrendiğini , söylesem ne dersiniz? "

Muhsin Merdim

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol